banner

Menu 13 miesięcznego dziecka

Autor: Alicja Hojda

Chciałam skonsultować menu mojej 13 miesięcznej córeczki. Bardzo mi zależy na tym, aby dostarczyć jej wszystkich potrzebnych na tym etapie życia składników.
1.8:00 śniadanie - gotowa kaszka wielozbożowa lub manna (Bobovita) często z dodatkiem świeżych owoców (gruszka, banan, jabłko) 200 ml.
2. 11:00 - zupka (pomidorowa, ogórkowa, jarzynowa, barszcz, rosół ) jaką akurat gotuję w domu z ryżem ziemniaczkami lub makaronem
3. 12:00 II danie porcja mięska (indyk, kurczak, polędwica wieprzowa, królik) lub rybki (głównie łosoś), z dodatkiem świeżych lub gotowanych warzyw do tego ziemniaczek, kluseczki, ryż biały/brązowy, makaron. Obiad staram się urozmaicać jeżeli do zupki dodaję ziemniaka to do II dania podaje np. ryż.
4. podwieczorek ok 14:30 owoce z chrupkami kukurydzianymi, lub kisiel, budyń, jogurt naturalny z owocami (maliny, borówki). Kisiel i budyń robię sama nie podaje jej z torebki. Czasem podaję jakieś ciasteczko.
5. ok 17:30 kolacja : omlet, naleśnik, kanapka z serkiem Almette lub wędliną, serek wiejski.
6. ok 19:30 mleko modyfikowane z dodatkiem kleiku ryżowego lub kukurydzianego 200 ml.

Córka chętnie je warzywa tj, brokuł, szparagi, ziemniaki, buraki. Lubi też łuskany słonecznik, nie przepada za jajkami, wyczuje nawet w zupie, ale akurat omlet lubi.
Do picia podaję jej najczęściej wodę, później wodę z sokiem (domowym), herbatkę dla dzieci lub samodzielnie przygotowane soki jeżeli w danym dniu nie zje na podwieczorek owoców.

Chciałam jeszcze dodać, że zwykle nie ma problemu z tym żeby córka zjadła śniadanie i obiad, ale czasem ma mniejszą ochotę na podwieczorek czy kolację, wtedy coś podzióbie i tyle. Wydaje mi się że wprowadzenie jej jakiegoś dodatkowego posiłku byłoby niemożliwe. Za to naprawdę sporo pije, również wieczorem i z samego rana.

Chciałam dodać, że wasza strona towarzyszy mi od początku, kiedy tylko zaczęłam rozszerzać dietę mojego dziecka. Przepisy są super i na wielu się wzoruje przygotowując posiłki dla mojej córki. Dodam, ze córka waży 10 kg (4kg w momencie urodzenia 58 cm) i mierzy 80-86 cm.
Czekam na odpowiedź i pozdrawiam. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Witam serdecznie,

jadłospis Pani córki jest prawidłowy. Liczba posiłków i odstępy pomiędzy nimi są odpowiednie i nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego posiłku. Po pierwszym roku życia dziecko powinno zjadać 5 posiłków na dobę (+ ewentualnie mleko przed snem). Odpowiednie porcje dla dziecka w drugim roku życia to 200 – 250 g na główne posiłki i 100 – 150 g na przekąski (tu mamy zupę i podwieczorek).

Zmienny apetyt dziecka jest normalny i nie trzeba się tym przejmować o ile niechęć do jedzenia nie trwa długo (np. tygodniami). Nie należy w żadnym przypadku zmuszać malca do jedzenia ani też nie proponować mniej zdrowych przekąsek zamiast posiłku.

Gotowe kaszki błyskawiczne dla niemowląt (które są słodzone) należy starać się stopniowo zamieniać na zwykłe naturalne kasze i płatki. Gotujemy je na wodzie, potem dodajemy mleko modyfikowane przyrządzone wg przepisu na opakowaniu. Sporadycznie można gotować je na zwykłym mleku niemodyfikowanym.

Jeśli dziecko jada zupy, które gotuje Pani dla całej rodziny, trzeba pamiętać, by odkładać porcję dla malucha przed doprawieniem całości większą ilością soli czy ostrych przypraw. Zupa taka nie powinna być gotowana na wywarze z kości, wędzonce czy też kostkach bulionowych ani doprawiana mieszankami przypraw typu „Vegeta” (zawierają glutaminian sodu).

Zamiast gotowych serków kanapkowych i wędlin warto podawać dziecku produkty jak najbardziej zbliżone do naturalnych, czyli zwykły biały ser i pasty z niego zrobione samodzielnie oraz własnoręcznie przygotowane mięsa pieczone, gotowane, pasty mięsne z warzywami.
Jadłospis dziecka jest urozmaicony więc nie ma ryzyka niedoborów pokarmowych. Ilość mleka wydaje się być wystarczająca o ile codziennie będzie dbała Pani o mleczne przekąski (jogurt, kefir, twarożek, budyń). Warto też zacząć włączać do diety córki nasiona roślin strączkowych (najłagodniejsza jest soczewica).

Bardzo dobrze, że dziewczynka lubi pić wodę. Warto to wykorzystywać i nie proponować słodzonych herbatek czy soków. Duża ilość wypijanych napojów może skutkować zmniejszonym apetytem dlatego warto proponować picie dopiero po zjedzonym posiłku, nigdy przed.

Mam nadzieję, że znajdzie Pani na naszej stronie jeszcze wiele ciekawych pomysłów na dania dla całej rodziny oraz wiele cennych rad i wskazówek dotyczących żywienia i zdrowia dziecka.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: 13 miesięczny niejadek

Zobacz:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.