Niedobór magnezu oraz wapnia w diecie 7 letniej dziewczynki
Moja córka (7 lat) ma niedobór magnezu oraz wapnia. Czego jest za mało w jej diecie? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Witam,
Do oceny czego w diecie jest za mało potrzebny jest 3 – dniowy jadłospis dziecka, aby dietetyk mógł przeliczyć wartość odżywczą wszystkich znajdujących się w nim produktów. Dlatego zachęcam do skorzystania z naszej oferty „Analizy jadłospisu dziecka zdrowego”. Wówczas po takiej analizie można też przygotować odpowiedni, dobrany indywidualnie jadłospis wzorcowy.
Wapń jest podstawowym składnikiem układu kostnego w naszym organizmie, ale spełnia też wiele innych funkcji. Głównym i najbardziej powszechnym źródłem wapnia w diecie są mleko i produkty mleczne, czyli jogurty, kefiry, maślanki, sery twarogowe i podpuszczkowe (żółte), itd. Jednak w wielu innych produktach także zawarty jest wapń, np. ciemnozielone warzywa liściaste, małe ryby spożywane razem ze szkieletem, nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona, produkty wzbogacane. Źródła wapnia w diecie bezmlecznej.
Wchłanianie wapnia z diety mieści się w granicach 30 – 40% i jest też uzależnione od aktualnych potrzeb organizmu, np. wzrasta w okresie wzrostu, ciąży, laktacji i przy występujących niedoborach. Istnieją związki w pożywieniu, które zwiększają bądź zmniejszają wchłanianie tego pierwiastka.
Długotrwały niedobór wapnia, przy równoczesnym niedoborze witaminy D może prowadzić do hipokalcemii. Objawy dotyczą głównie układu nerwowego, najbardziej swoista w tym przypadku jest tężyczka. Przejawia się ona mrowieniem języka, warg, nóg lub palców, ogólnymi bólami mięśni oraz kurczami twarzy, stóp, mięśni. U dzieci niedobór wapnia powoduje krzywicę, która polega na nieprawidłowym uwapnieniu rosnących kości i przyroście chrząstek nasadowych. U dorosłych rozwija się osteomalacja – prowadząca do rozmiękania i deformacji kości. Zbyt duża podaż białka z dietą, szczególnie zwierzęcego oraz zbyt duża podaż sodu, kofeiny zwiększa wydalanie wapnia z moczem, co także może prowadzić do ujemnego bilansu w organizmie.
Magnez jest zgromadzony głównie w kościach oraz mięśniach, aktywuje działanie około 300 enzymów. Jego wykorzystanie z diety wynosi średnio 30 – 40%. Niedobory tego pierwiastka są głównie powodowane przez niedostateczną podaż, upośledzone wchłanianie lub zwiększone wydalanie przez nerki. Hipomagnezemia może wywołać zaburzenia krążenia, zaburzenia pracy serca, nadpobudliwość, drgawki, zaburzenia zachowania. Zbyt mała podaż magnezu z dietą powoduje kruchość kości, zwiększa zapadalność na nowotworom zaburza syntezę białek, więc zmniejsza się też odporność organizmu.
Aby nie dopuścić do tego stanu należy zadbać o prawidłową podaż tego składnika w pokarmach. Absorpcję zwiększa obecność białka i laktozy, a zmniejsza duża zawartość tłuszczu, nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego, fitynianów, szczawianów i tanin. Dobrym źródłem magnezu w diecie są zielone części warzyw liściastych, kiełki zbóż, otręby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych, kukurydza, banany, orzechy, migdały, kakao, czekolada (gorzka).
Racjonalna i prawidłowo zbilansowana dieta pozwala uchronić się przed niedoborami pokarmowymi. Kiedy takie już się pojawią warto zasięgnąć zarówno porady lekarza jak i dietetyka, którzy będą wiedzieli jak zwalczyć ten stan.
Pozdrawiam,
Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk