Ocena jadłospisu
Witam serdecznie! Mam prośbę czy moglibyście Państwo ocenić aktualny jadłospis mojej 11-miesięcznej córki, który zamieszczam poniżej:
7-8 - karmienie piersią
10:30-11 - II śniadanie - słoiczek z owocami, zbożami lub jogurt z owocami ok. 80-100g + pół kromki chleba z masłem i wędliną, żółtym serem lub twarożkiem + herbatka (zwykła lub owocowa ok. 150ml), czasem trochę serka wiejskiego lub parówki z indyka
13 - zupka własnej roboty lekko zmiksowana(jarzynowa, pomidorowa, barszcz/ z makaronem, ryżem, ziemniakami itp.) ok. 150-200g + całe żółtko co drugi dzień spacer - na spacerze kilka chrupków kukurydzianych, kawałki jabłka i banana do gryzienia + soczek niesłodzony ok. 100-150 ml
16:30-17 - drugie danie przeważnie słoiczek (warzywno-mięsne lub rybne danie)190-220g + herbatka/woda z sokiem malinowym lub soczek ok. 150ml
19:30-20 - kolacja - kaszka mleczno-ryżowa lub wielozbożowa z owocami ok 200g + herbatka owocowa ok. 150ml
21- kąpiel
21:30 - karmienie piersią
22-7 - śpi spokojnie całą noc.
Prosiłabym o radę czy proporcje są odpowiednie dla dziecka w wieku 11-miesięcy, czy czegoś brakuje lub jest czegoś za dużo. Dodam, że córka jest zupełnie zdrowa, ma problemy z zatwardzeniami( kupkę robi co 2 dzień), waży niecałe 12kg i mierzy 80cm. Z góry dziękuję za wszelką radę i pomoc. Pozdrawiam serdecznie, Natalia i Jagódka.
Aktualny model (2007) żywienia niemowląt podpowiada jakie produkty, kiedy i w jakich ilościach podawać dziecku. Na jego podstawie należy układać jadłospis, jednak należy kierować się indywidualnymi potrzebami dziecka. Każde dziecko rozwija się i rośnie w swoim tempie. Nawet w przeciągu tygodnia jego apetyt może się wahać. Nie należy więc sztywno trzymać się zasad i oczekiwać, że dziecko zawsze zje całą przygotowaną dla niego porcję posiłku.
Jeżeli wypluwa posiłek, odwraca główkę to znaczy, że jest już najedzone i nigdy nie należy go zmuszać. Porcje, które Pani podaje dziecku są prawidłowe.
Dzieciom nie powinno podawać się czarnej herbaty, bowiem zawiera ona dużo teiny, która zaburza wchłanianie żelaza. Poza tym herbata zawiera także kofeinę, która może podrażniać śluzówkę żołądka. Niemowlęta mogą pić wodę niskozmineralizowaną, niskosodową, niskosiarczanową. W ciągu dnia nie należy podawać dziecku więcej niż 150 ml soku, z tym że należy wybierać te zaliczane do środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nadmiar soków w diecie dzieci może być przyczyną znacznych przyrostów masy ciała lub ograniczając przyjmowanie innych pokarmów prowadzić do niedożywienia. Może Pani podawać córeczce także delikatne ziołowe lub owocowe herbatki dla niemowląt. W diecie Pani córeczki jest za dużo soków i innych słodkich napojów, nadmiar cukrów prostych w diecie dziecka może wywołać zaparcia.
Od 10. miesiąca życia podawany pokarm powinien mieć taką konsystencję, aby stymulował żucie i gryzienie. Proszę więc przygotowywać dania obiadowe z kawałkami mięska i warzyw, które dziecko będzie mogło gryźć.
Według aktualnego modelu (2007) żywienia niemowląt karmionych piersią dziecku powinno się podawać całe jajko 3-4 razy w tygodniu.
Żółte sery zawierają dużą ilość tłuszczu, soli i są ciężkostrawne. Lepiej podawać go małym dzieciom z umiarem dopiero po 1. roku życia. Jeden cienki plasterek co 2-3 dni to porcja odpowiednia dla rocznego dziecka.
Powinno się unikać podawania parówek, ponieważ zawierają one zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i soli, poza tym produkowane są z gorszych gatunków mięs, zawierają dużo sztucznych dodatków. Jeśli już decyduje się Pani na zakup parówek, należy kupować tylko te specjalnie przeznaczone dla dzieci, opatrzone pozytywną opinią specjalistów. Należy jednak mieć na uwadze, że kiedy dziecko podrośnie będzie nauczone jeść parówki, a wtedy nie będzie kupowało już tych dla dzieci. Reasumując: podając dzieciom parówki uczymy ich złych nawyków żywieniowych.
Nie ma potrzeby, aby dziecko w czasie krótkiego spaceru cokolwiek podjadało. Powstaje
w ten sposób zły nawyk podjadania między posiłkami.
Proszę pamiętać, żeby do zup jarzynowych dodać składnik tłuszczowy: masło, oliwę z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy.
Pisze Pani, że córeczka ma problemy z zaparciami. Należy ograniczyć w jej diecie ilość słodkich soczków na rzecz innych płynów: wody mineralnej lub herbatek ziołowych. Pomocne w walce z zaparciami mogą być jogurt naturalny czy kefir, które należy wprowadzić do diety dziecka w 11. miesiącu życia. Proszę ograniczyć w diecie dziecka kleik ryżowy i ryż, które działają zapierająco.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Wstręt do jedzenia