Rozszerzanie diety cd.
1. Czy muszę od 7go miesiąca zagęszczać wszystkie posiłki mleczne np. kleikiem tak jak czytam w schemacie żywienia? Czy mogę podać 1-2 posiłki składające się tylko z mleka modyfikowanego?
W tym wieku dziecko zwiększa swoją aktywność fizyczną przez próby unoszenia głowy, siadania z podparciem. Dodatek kaszki czy kleiku jest po to, aby zwiększyć wartość energetyczną i odżywczą posiłku i uzupełnić straty poniesione na aktywność. Należy skonsultować rozwój dziecka z lekarzem. Jednak każde dziecko jest inne, indywidualnie należy dopasować mu dietę, w zależności od tego w jakim tempie rośnie, jaki ma apetyt i pragnienie.
2. Czy jeżeli w następnych miesiącach poczynając od 7go będę podawać dalej gluten w zupkach warzywno-mięsnych tak jak w 6tym miesiącu zamiast w mleku to będzie to błąd?
To nie będzie błąd. Należy pamiętać jednak, że zupka zawiera już dodatki w postaci mięsa, żółtka, zatem dodatek kaszki jeszcze dodatkowo zwiększa wartość energetyczną posiłku. Podawanie posiłków o dużej gęstości energetycznej jest prostym sposobem do nabrania zbyt dużej masy ciała. Dziecko po zjedzeniu takiego posiłku może nie mieć apetytu na kolejne posiłki w ciągu dnia.
3. Od kiedy mogę podawać dziecku chrupki kukurydziane?
Od 7ego miesiąca.
4. Czytałam, iż wprowadzając w 7 miesiącu połowę żółtka co drugi dzień powinnam go podawać w zupkach bezmięsnych gdyż podanie razem mięsa i żółtka zbyt obciąża nerki? Jeśli to prawda czy mam więc podawać dziecku jednego dnia zupkę z mięskiem a drugiego z żółtkiem?
Schemat żywienia niemowląt wyraźnie mówi o tym, że podajemy ½ żółtka co drugi dzień i mięso w przecierze jarzynowym. Czyli podajemy to razem. Należy zatem zwrócić uwagę, żeby nie przekraczać zalecanych ilości.
5. Moje dziecko je posiłki słoiczkowe. Owoce i warzywa w słoiczkach są podane obróbce cieplnej. Kiedy mogę podać dziecku surowe jabłko, gruszkę, marchewkę..... (oczywiście startą)
Ze względu na zagrożenie zatruciem środkami ochrony roślin zaleca się stosowanie gotowych przetworów owocowych, warzywnych, do ukończenia przez dziecko 1 roku życia.
Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk
Przeczytaj także: Soki własnej roboty w diecie niemowlaka