Krok po kroku jak radzić sobie z niejadkiem
Moja córka ma 13 mies., 6 zębów- ciągle ząbkuje. Chciałam wprowadzić jej jadłospis zbliżony do dorosłego i tutaj napotkałam bunt. Do tej pory jadła jajka, rybę, różne mięsa i praktycznie wszystkie warzywa w zupie ugotowanej i rozdrobnionej (zostawiałam kawałki do gryzienia) przeze mnie, ze słoiczka lub dania typu Junior. Gdy składniki podałam ugotowane w ten sam sposób, tylko na talerzu w kawałkach, nie zjadła. Kanapki je tylko z białym twarożkiem, szynką, pastą z jajka. I to nie codziennie. Jeśli zje 2 dni z rzędu, na trzeci odrzuci. I tak cały czas zaczynamy dzień od kaszki do picia. Jajko je tylko w zupie lub jako pasta na chlebku, nie chce tknąć np. jajecznicy lub jajka w kawałku na chlebku. Nie zasmakował jej nawet naleśnik. Nie chce żółtego sera, a warzywa np. ogórek surowy czasem zje, gdy dam jej kawałek do rączki, a z chlebka zaraz wyrzuci. Lubi ugotowany makaron (tu wcina kawałki) i ryż. Podaje jej też kawałki owoców do rączki i tu sprawnie chrupie jabłko czy banana. Ostatnie dni były udręką, chyba ją zraziłam tym próbowaniem obiadu na talerzu, bo już nawet poduszonego i wymieszanego nie chce zjeść. Siedzi w tym swoim krzesełku przed talerzem i rozrzuca wszystko wokół. Proszę o radę, co robić? W jaki sposób, krok, po kroku, wprowadzić zmiany w jedzeniu? Nie wiem od czego zacząć. A może jeszcze poczekać?
Wahania apetytu u dzieci są normalne. Pani córeczka jest w takim wieku, że wszystko ją absorbuje, nawet niewielki hałas może ją rozproszyć i to już może być „najlepszym powodem” do odmowy jedzenia. Proszę starać się, aby wszystkie posiłki były spożywane w miłej, spokojnej atmosferze. W czasie posiłku nie należy czytać dziecku bajek, ani oglądać telewizji. Dziecko w takiej sytuacji nie koncentruje się na jedzeniu i może przez to zjeść więcej niż to wynika z jego zapotrzebowania. W ten sposób kształtujemy również nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka.
Nie należy nigdy zmuszać dziecka do jedzenia, nie ma obawy że się ono zagłodzi. Zmuszanie do jedzenia wzmaga jedynie u dziecka niechęć do proponowanego posiłku. Dzieci również mają prawo nie lubić pewnych produktów czy potraw i wtedy należy starać się znaleźć ich zdrowe zamienniki, np. jeżeli odmawia ogórka, możemy podawać kawałek papryki. Oczywiście nie możemy ustępować dziecku we wszystkim, np. jeśli odmawia picia mleka, nadal należy zachęcać i podawać je w różnej postaci.
Po pierwszym roku życia nie należy podawać dziecku papek, a zupek nie należy miksować. Warzywa w zupie powinny być pokrojone w kawałki. Owoce zaś powinny być obrane ze skórki, ale pod postacią większych cząstek. Dziecku można już spokojnie podać kawałek chleba czy bułki.
Jeżeli córeczka odmawia próbowania nowych potraw, bądź od dawna nie chce przekonać się do jakieś potrawy proszę spróbować zmieszać ją z potrawą lubianą i akceptowaną przez córeczkę. Dzieci, które grymaszą przy jedzeniu należy mimo wszystko zachęcać do próbowania nowych smaków. Należy namawiać córeczkę, żeby chociaż ugryzła kawałek nieznanego dotąd produktu, zapewniając córeczkę, że jeżeli jej nie zasmakuje to może wypluć. Warto przy tym chwalić dziecko nawet, gdy zje niewielką ilość nieznanej potrawy. Do posiłków proszę również starać się włączyć co najmniej jedną potrawę, którą lubi Pani dziecko. W przypadku kiedy Pani córeczka odmówi spróbowania nowego dania, proszę za jakiś czas (kilka dni) spróbować podać go ponownie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość.
Proszę pamiętać, aby dziecku nakładać zawsze małe porcje. Dzieci mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż osoby dorosłe, poza tym niejadki często odmawiają jedzenia właśnie z powodu zbyt wielkich porcji.
Wszystkie posiłki, które przygotowuje Pani dla córeczki powinny być kolorowe. To na pewno zachęci ją do spróbowania. Skoro córeczka odmawia po kilku dniach kanapek może Pani spróbować przygotować dla niej kanapki w różnych kształtach, np. serduszka, trójkątne bądź zapiec w piekarniku. Być może córeczka odmawia po 2-3 dniach kanapek, ponieważ są one za mało urozmaicone. Należy próbować nowych przepisów, przygotować różnego rodzaju pasty mięsno-warzywne, pastę z ryby i jajka, twarożek z warzywami, jajecznicę proszę spróbować podać córeczce z obranym ze skórki i drobno pokrojonym pomidorem, ser żółty można „przemycić” w paście jajecznej, itd. Monotonna dieta może również zaburzać apetyt u dzieci. Poza tym proszę zadbać, aby dziecko spożywało codziennie odpowiednią ilość warzyw i owoców (250g warzyw i 200g owoców). Jeżeli córeczka nie chce zjeść np. ogórka na kanapce oczywiście można jej podać do rączki kawałek. Należy się również liczyć z tym, że jest ona jeszcze mała i pierwsze próby samodzielnego jedzenia kończą się zazwyczaj tym, że większość posiłku znajdzie się na podłodze :)
Posiłki należy podawać dziecku w regularnych odstępach czasu. Dbać o to, żeby były one codziennie spożywane w miarę o tych samych porach. Między posiłkami zaś proszę unikać podawania córeczce przekąsek. Można spróbować zachęcić córeczkę do jedzenia również pozostawiając ją gronie dzieci, które mają apetyt.
Jeśli masa ciała Pani córeczki mieści się w normie, jest ona energiczna, chętnie bawi się, zaś stan jej zdrowia nie budzi większych zastrzeżeń pediatry, nie należy się wtedy martwić, lecz uzbroić w cierpliwość. Jest to bowiem przejściowy okres buntu u małego dziecka.
Więcej ciekawych informacji można znaleźć także w artykułach:
Kilka sposobów na „niejadka”
Jak poskromić niejadka
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść nabiału?
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Dlaczego synek nie chce jeść obiadu?