Smaczne i zdrowe przepisy na święta
Tradycyjne potrawy Wigilijne nie należą do najlżejszych. W wielu z nich znajdziemy grzyby, kapustę czy miód, które są nieodpowiednie dla jeszcze nie w pełni wykształconych przewodów pokarmowych naszych pociech.
Wigilijna wieczerza z dzieckiem powinna nieco odbiegać od tej standardowej, tradycyjnej, którą wszyscy znają od pokoleń. Może to wszystkim wyjdzie na zdrowie, by nie obciążać żołądka i zjadać mnóstwa ciężkostrawnych posiłków? Zachęcam, by przygotować ich lżejszą wersję i jeść ze smakiem wraz z dzieckiem.
Poniżej proponuję kilka sprawdzonych i smacznych potraw, które z pewnością mogą znaleźć się pośród tych wigilijnych:
1. Barszcz czerwony czysty
Składniki:
- 1kg buraków
- 2l wody
- 1 pęczek włoszczyzny
- 1 liść laurowy
- 1 ziele angielskie
- opcjonalnie: sok z ½-1 cytryny, w przypadku, gdy barszcz jest zbyt słodki
Sposób wykonania:
- Buraki umyj, obierz, pokrój na mniejsze kawałki. Warzywa z włoszczyzny umyj, obierz te, które tego wymagają. Wrzuć wszystkie warzywa oraz przyprawy do garnka, zalej wodą i gotuj do miękkości buraków. Wyjmij warzywa i buraki. Dopraw do smaku sokiem z cytryny.
- Możesz podać z makaronem, ziemniakami lub tortelinii (zamiast naszych uszek zawierających kapustę i grzyby)
- * Buraki z barszczu możesz wykorzystać do sałatki lub farszu do pierogów :)
2. Pulpeciki z dorsza (ok. 20 sztuk)
Składniki:
- 500g dorsza (filet)
- 1 jajko
- 1 nieduża cebula
- 4 łyżki bułki tartej lub kaszy manny
- 1 garść posiekanych ziół: pietruszki i koperku
- pieprz, dla starszych dzieci: sól
Sposób wykonania:
- Jeśli masz mrożoną rybę – rozmroź i osusz. Świeżą rybę opłucz i osusz. Pokrój na kawałki. Cebulę obierz, pokój na mniejsze kawałki. Zblenduj rybę wraz z cebulą lub dwukrotnie zmiel w maszynce do mięsa. Dodaj do masy jajko, bułkę tartą, zioła i przyprawy. Wyrób masę. Zwilż dłonie wodą i uformuj kulki średnicy ok. 5cm. W szerokim garnku zagotuj wodę lub bulion warzywny. Do wrzątku wrzucaj porcjami pulpeciki, tak by swobodnie mogły się gotować. Gotuj 8 minut na średnim ogniu. Delikatnie wyjmuj łyżką cedzakową na sitko lub ściereczkę, by odsączyć nadmiar płynu.
* Pulpeciki można mrozić.
* Doskonale pasują do surówki z marchewki i jabłka.
* BLW – idealne do rączki.
3. Chlebek bananowy
Składniki:
- 3-4 dojrzałe banany
- 75g roztopionego masła
- 1 jajo
- 1 łyżeczka sody
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- ewentualnie: ¾ szklanki cukru
- ok. ½ szklanki dowolnych bakalii: orzechy, rodzynki, migdały itp.
Sposób wykonania:
Rozgrzej piekarnik na 170 st.C. Banany obierz ze skórki i wrzuć do miski. Poduś widelcem na gładką masę. Wrzuć bakalie (jeśli dodajesz rodzynki wcześniej zalej je wrzątkiem, by zmiękły) Masło rozpuść w mikrofalówce lub rondelku, wlej do bananów. Dodaj jajko. Wsyp mąkę i sodę. Wymieszaj łyżką wszystkie składniki. Przygotuj foremkę: wyłóż keksówkę papierem do pieczenia lub delikatnie posmaruj masłem/ olejem. Wlej masę do foremki. Włóż do nagrzanego piekarnika i piecz 50-60 minut (do suchego patyczka)
4. Ciasto marchewkowe
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
- 2 szklanki startej na dużych oczkach marchwi
- 4 jaja
- ¾ szklanki cukru
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- ¾ kostki masła
- ½ łyżeczki cynamonu
- 1 szklanka bakalii: orzechy, rodzynki, migdały
- opcjonalnie: 250g naturalnego serka (np. Bieluch) wymieszanego z 1 łyżką cukru pudru
Sposób wykonania:
Nastaw piekarnik na 180st.C. Marchew umyj, obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Jaja utrzyj z cukrem. Masło roztop, ostudź. Mąkę przesiej, wymieszaj z proszkiem do pieczenia. Do jaj dodawaj na przemian masło i mąkę z proszkiem, dokładnie wymieszaj. Dodaj marchew, cynamon i bakalie. Ponownie wymieszaj. Blachę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż ciasto na blachę i włóż do nagrzanego piekarnika. Piecz ok. 50 minut (do suchego patyczka) w 180st.C.
Ostudzone ciasto możesz posmarować serkiem naturalnym i posypać posiekanymi orzechami.
*Przepis świetnie sprawdza się także w formie babeczek – wyłóż ciasto na blachę do muffinek na ¾ wysokości i piecz ok. 30 minut.
Tradycyjny kompot z suszu swoim intensywnym smakiem i zapachem może zniechęcić niejedno dziecko, dlatego poniżej proponuję delikatny kompot ze świąteczną, pomarańczową nutą:
5.Kompot truskawkowy z pomarańczową nutą
Składniki:
- 500g truskawek (mogą być mrożone)
- 2 pomarańcze
- 5 szklanek wody
- 1 łyżka soku z cytryny
Sposób wykonania:
Wyciśnij sok z jednej pomarańczy. Drugą obierz, podziel na cząstki i każdą z nich pokrój na 2-3 kawałki. Truskawki włóż do garnka (nie musisz rozmrażać), zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gotuj 4-5 minut. Ostudź. Dodaj sok i kawałki pomarańczy. Dopraw cytryną do smaku, jeśli jest zbyt słodki.
Smacznych i radosnych świąt!
Karolina Growiec
Dietetyk
Przeczytaj także: Świąteczne Przepisy dla Dzieci