Tapioka – co to jest i z czym to się je?
Dla wielu słowo tapioka może brzmieć enigmatycznie i tropikalnie. Nic dziwnego, w Polsce przysmaki z tapioki nie są popularne i powszechne, choć trend ten zmienia się ze względu za coraz większe zainteresowanie zdrowym odżywianiem, dietami wegańskimi i bezglutenowymi.
Tapioka powstaje po zmieleniu bulw manioku- rośliny z rodziny wilczomleczowatych, uprawianej głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Nazywana często brazylijskim odpowiednikiem mąki ziemniaczanej J Można ją kupić w formie małych i dużych perełek, płatków czy mąki, a jej wykorzystanie w kuchni jest dosyć wszechstronne, o czym kilka słów później.
Z dietetycznego punktu widzenia, jest to przede wszystkim źródło węglowodanów. I w zasadzie na tym koniec- tapioka zawiera niewiele białka i tłuszczy, witaminy i składniki mineralne występują w niej w śladowych ilościach. Nie jest to na pewno super food, bomba odżywcza, którą zalecimy każdemu bez wyjątku. Niemniej jednak warto od czasu do czasu otworzyć się na nowe smaki i dołączyć do jadłospisu, szczególnie że tapioka ma kilka zalet:
- jest to produkt bezglutenowy (bezpieczna dla chorych na celiakię i innych schorzeniach związanych z nietolerancją glutenu)
- jest hipoalergiczna
- jest źródłem skrobi opornej, która stanowi pożywkę dla bakterii żyjących w naszych jelitach; a więc pośrednio wspomaga funkcjonowanie jelit
- dzięki obecności skrobi opornej poprawia się również wrażliwość tkanek na insulinę, co jest ważne w prewencji cukrzycy typu 2
Jak zatem wykorzystać tapiokę w kuchni i co można z niej przygotować?
Mąkę z tapioki można użyć do przygotowania bezglutenowego chleba i do zagęszczania sosów. Można przygotować również kisiel na jej bazie (w końcu to odpowiednik naszej mąki ziemniaczanej)
Kisiel z tapioki
Składniki:
- 450g truskawek
- 300ml wody
- 1 łyżeczka esencji waniliowej (opcjonalnie)
- 2 łyżki cukru lub syropu daktylowego / klonowego
- 2-4 łyżki mąki z tapioki (im więcej tym kisiel będzie bardziej gęsty)
Przygotowanie:
Truskawki gotować na małym ogniu 3-5 minut w wodzie z cukrem - można zostawić owoce w kawałkach lub zblendować na gładką masę.
W miseczce wymieszać mąkę z ciepłą wodą, wlać do truskawek i zostawić do zagotowania.
Rozlać do szklaneczek lub kubków, podawać po przestudzeniu.
W sprzedaży są również małe i duże perełki z tapioki. Z nich można wyczarować wszelkiego rodzaju puddingi.
Czekoladowo- bananowy pudding z tapioki
Składniki:
- 3 łyżki granulowanej tapioki
- 400ml mleczka kokosowego lub pół na pół z wodą / napojem roślinnym (najlepiej kokosowym)
- 1-2 łyżki ksylitolu lub cukru trzcinowego
- ½ banana
- 2-4 kosteczki gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Zagotować w rondelku mleczko kokosowe.
Na gotujące się mleko wsypać tapiokę, zagotować, przykryć i gotować pod przykryciem.
Małe kuleczki gotują się 15-20 minut, duże ok. 40-45 minut (aby skrócić ten czas można wcześniej namoczyć tapiokę w wodzie).
Tapioka jest ugotowana, gdy kuleczki staną się całkowicie przezroczyste.
W trakcie gotowania należy kilka razy energicznie wymieszać pudding, aby nie przywierał do dna garnka i się nie przypalał.
Po ugotowaniu deser powinien mieć płynną, lejącą się konsystencję.
Deser rozlać do szklaneczek lub kubków, dodać pokrojonego w kostkę banana, wymieszać, posypać pokruszoną gorzką czekoladą.
Zamiast czekolady i banana możemy wylać na pudding powidła bez cukru i posypać siekanymi orzechami lub przygotować własny mus owocowy. Opcji jest naprawdę wiele.
Oprócz puddingów możemy przygotować również własną … bubble tea! Wystarczy przygotować pudding jak wyżej (można ugotować tapiokę w samej wodzie), zalać schłodzonym naparem herbaty (np. zielona lub czerwona), wrzucić ulubione owoce, miętę i kostki lodu.
mgr Agnieszka Wianecka
Dietetyk
Przeczytaj także: Day up – pomysł na zdrową i pyszną przekąskę!