banner

Wzdęty brzuszek u dziecka - ewentualne przyczyny

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam serdecznie. Mam 15 miesięczne dziecko, które ma problemy z brzuszkiem. W ciągu dnia nie obserwuje żadnych dolegliwości, kupkę robi przynajmniej raz dziennie, ale w nocy dziecko śpi niespokojnie kręci się ma twardy brzuszek. Ma duży apetyt nie ma problemu z jedzeniem. Myślę że powinnam zmienić mu dietę na lekkostrawną, może jego brzuszek nie jest jeszcze na tyle dojrzały i nie radzi sobie z trawieniem wszystkiego. Nie wiem jak mu pomóc. Chciałam prosić o poradę co mogę mu podawać. Może gdy zmienię mu dietę będzie lepiej. Z góry dziękuje pozdrawiam Paulina

Witam,

żebym mogła wskazać konkretne błędy jakie być może popełnia Pani w żywieniu synka potrzebuję przykładowego jadłospisu, najlepiej z 3 ostatnich dni. Dokładna anzaliza wybieranych produktów, stosowanych technik kulinarnych, a także ile posiłków w ciągu dnia zjada dziecko, w jakich odstępach czasu, o jakiej porze spożywa kolację bardzo pomogłyby wyeliminować ewentualne błędy. Wszelkie rady, które zamieszczam poniżej będą więc ogólne.

Dieta dziecka po 1 roku życia przypomina dietę osoby dorosłej, jednak należy unikać produktów ciężkostrawnych, wzdymających, potraw smażonych, ostro przyprawionych. Jedną z przyczyn opisanych przez Panią dolegliwości może być właśnie obecność wymienionych produktów w diecie Pani synka w zbyt dużej ilości. Potrawy smażone nie powinny być podawane częściej niż 1 raz w tygodniu. To zalecenie dotyczy nie tylko dzieci, ale z korzyścią dla zdrowia będzie jeśli rodzice również będą wybierać potrawy gotowane na parze, w niewielkiej ilości wody czy pieczone w piekarniku. Są to zdrowe i najbardziej polecane techniki kulinarne.

Pisze Pani, że synek ma dolegliwości w nocy. Przypuszczam więc, że może mieć to związek z tym co Pani podaje dziecku na kolację. Kolacja powinna być lekkostrawna, niezbyt obfita, lepiej unikać podawania takich produktów jak: kapusta, groch, fasola, cebula, kalafior, brokuł, brukselka, papryka, ostro przyprawione potrawy, dania smażone. Najlepiej podawać potrawy gotowane w wodzie i na parze, duszone bez obsmażania, pieczone w folii. Poza tym kolację synek powinien spożyć na około 2 godziny przed położeniem się do łóżka, co ważne: nie 2 godziny przed snem! Proszę również zadbać, aby posiłki były podawane w regularnych odstępach czasu (przerwa nie powinna być dłuższa niż 3 godziny), codziennie w tych samych porach. Na noc należy zredukować ilość pokarmu.

Bolący i wzdęty brzuch może mieć również związek z alergią lub nietolerancją pokarmową. Myślę, że dobrym pomysłem jest notowanie przez kilka dni wszystkiego co zjada dziecko.

W ten sposób będzie Pani mogła zaobserwować po jakich produktach pojawiają się dolegliwości i wyeliminować je z diety.

Proszę również przeanalizować jadłospis dziecka pod kątem ilości błonnika pokarmowego dostarczanego wraz z dietą. Czy w ostatnim czasie dziecko spożywa więcej ciemnego pieczywa, grubych kasz, razowych makaronów, owoców i warzyw. Błonnik pokarmowy jest ważny w diecie, jednak żeby organizm mógł korzystać z jego korzystnych właściwości zwiększona ilość włókna w diecie powinna wiązać się jednocześnie ze zwiększoną podażą płynów.

Z takich doraźnych metod w razie pojawienia się dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego może Pani: podać herbatę z rumianku lub przygotować gorący okład na brzuszek z naparem z rumianku lub melisy. Jednak przede wszystkim należy znaleźć i wyeliminować przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeżeli uporczywe dolegliwości będą nadal się utrzymywać proszę zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań, ustali przyczynę dolegliwości i ewentualnie rozpocznie odpowiednie leczenie.

mgr Agnieszka Daria Kula
dietetyk

Przeczytaj także: Dieta przy zaparciach

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.