Zapalenie pęcherza
Moja córka ma problemy z nawracającymi zapaleniami pęcherza. Kiedyś czytałam że powinna jeść więcej żurawiny. Czy na coś jeszcze powinnam zwrócić uwagę. Dziękuję Zuzanna M.
Przyczyną zapalenia pęcherza są drobnoustroje, które namnażają się w drogach moczowych. Najczęściej są to bakterie Escherichia coli, których naturalnym środowiskiem bytowania jest przewód pokarmowy, a konkretniej jelito grube. Podstawowym leczeniem zapalenia pęcherza moczowego jest zastosowanie antybiotykoterapii. Jest to jedyna możliwość prowadząca do całkowitego wyleczenia. Stosowanie tylko i wyłącznie sposobów domowych bez wizyty u lekarza jest niewskazane, ponieważ prowadzi jedynie do zaleczenia choroby, a nie do jej wyleczenia. Nieleczone zapalenie pęcherza prowadzi do ciężkich powikłań np. odmiedniczkowego zapalenia nerek. W przypadku często nawracających zakażeń układu moczowego stała opieka lekarska jest niezbędna. Zalecane jest również w takich wypadkach USG nerek.
Dieta jest czynnikiem, który w pewnym stopniu może zapobiegać nawrotom choroby. I powinna być wyłącznie traktowana jak wspomaganie leczenia konwencjonalnego. Przede wszystkim istotna jest odpowiednia do wieku córki podaż płynów (nie podała Pani wieku córeczki dlatego nie mogę podać konkretnych ilości płynów). Jest to istotne ponieważ strumień moczu oddawany pod ciśnieniem powoduje „wypłukiwanie” bakterii z dróg moczowych. Tak jak Pani wspomniała w zapobieganiu zapalenia pęcherza pomocna jest również żurawina. Można ją stosować w różnych postaciach (sok, suszona żurawina, czy jako dodatek do mięsa). Żurawina powoduje zakwaszenie moczu co uniemożliwia namnażanie się bakterii. Poza tym korzystne działanie wywierają flawonoidy, które utrudniają przyleganie bakterii do ścian komórek, wykazują działanie: moczopędne, odwadniające i oczyszczające drogi moczowe oraz działają przeciwzapalnie. Związki te występują wyłącznie w produktach roślinnych. Znaleźć je możemy w warzywach i owocach zwłaszcza tych o intensywnym zabarwieniu. Dieta bogata w warzywa i owoce pomaga również wzmocnić cały układ odpornościowy. W związku z tym warto wzbogacić dietę córki w warzywa i owoce. Zresztą warzywa i owoce powinny być stałym elementem racjonalnie skomponowanej diety dziecka. Najlepiej jeśli wykorzystuje się świeże warzywa i owoce jednak w okresie jesienno-zimowym warto sięgnąć po mrożonki. Flawonoidy występują również w ziołach tj.: jasnota biała, fiołek trójbarwny, arnika górska, pietruszka zwyczajna czy skrzyp polny. Podgrupą flawonoidów zapobiegającą adhezji drobnoustrojów do komórek organizmu człowieka są katechiny. Znaleźć je można w herbacie (zwłaszcza zielonej), jabłkach, wiśniach, morelach czy kakao (chodzi tu o kakao naturalne, nie typu instant). W przypadku herbat przygotowywanych dla dzieci powinny to być słabe napary.
Do picia najlepiej podawać dziecku wodę niegazowaną, kompoty (może być z dodatkiem żurawiny), soki owocowe najlepiej rozcieńczać wodą. Poza tym można podawać dziecku ziołowe herbatki np. z rumianku, pokrzywy, liści brzozy, skrzypu, perzu. W przypadku stosowania naparów o działania moczopędnym konieczna jest podaż płynów. Inaczej można doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Ważne jest także zachowanie odpowiedniej higieny. Zwłaszcza jest to istotny element u dziewczynek i kobiet ze względu na krótką cewkę moczową oraz małą odległość między ujściem cewki moczowej, a odbytem co znacznie ułatwia bakteriom „przechodzenie” do dróg moczowych. Jeśli córka ma nawracające zapalenie pęcherza warto się na tym szczególnie skupić. Prawidłowa pielęgnacja i higiena zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Najlepiej aby po każdym oddaniu stolca, córkę umyć. Lepiej nie stosować do tego nawilżanych chusteczek jednorazowych. Znacznie korzystniejsze jest zastosowanie samej ciepłej wodę lub wody ze zwykłem mydłem bez dodatków. Do kąpieli również lepiej zrezygnować z mydeł zapachowych, żeli itp. ponieważ mogą one podrażniać cewkę moczową.
W przypadku zakażeń układu moczowego pomocne są tak zwane nasiadówki, które można przygotowywać z rumianku, szałwii lub mieszanek ziołowych specjalnie do tego przeznaczonych. Z innych rzeczy warto zwrócić uwagę na to, aby zakładać dziecku przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów oraz starać się ubierać dziecko ciepło zwłaszcza w okresie jesieni i zimy kiedy pogoda jest niestety coraz brzydsza.
mgr Magdalena Uchman
Dietetyk
Przeczytaj także: Przyczyny wzdęć