Dieta, która wzmocni nasz wzrok
Witam, proszę o pomoc. Czy dietą mogę poprawić swój wzrok. Pół roku temu urodziłam i z każdym dniem mam wrażenie, że mój wzrok jest coraz gorszy. Karmię piersią. Czy niewłaściwa moja dieta może to powodować. Pozdrawiam Marta.
Witam,
Pani Marto na nasze zdrowie i samopoczucie niewątpliwie ma wpływ pożywienie, które codziennie dostarczamy organizmowi. Tak więc stan wzroku również zależy od tego czy dostarczymy sobie wszystkich ważnych składników wraz z dietą. W czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo duże, nie wystarczy więc tylko zwiększyć ilości kalorii w diecie, ale zadbać by produkty były naprawdę wartościowe.
Codziennie nasz wzrok narażony jest na działanie promieniowania UVA, UVB, poza tym długie siedzenie przy komputerze, czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu, klimatyzacja, suche powietrze, niskie temperatury nie pozostają obojętne na stan naszych oczu. Składnikami szczególnie pożądanymi w diecie, ważnymi dla oczu jest: luteina, zeaksantyna, witaminy antyoksydacyjne A, C, E, cynk, kwasy omega-3- czyli składniki neutralizujące działanie wolnych rodników. Wolne rodniki powstają w organizmie przez cały czas, chociażby podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ich powstawanie przyspiesza długotrwały stres, długie leżenie na słońcu, a także spożywanie produktów wędzonych, grillowanych i smażonych. Odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty zabezpiecza organizm przed ich szkodliwym działaniem.
Luteina występuje w zielonych liściach warzyw, żółtych i pomarańczowych warzywach oraz owocach. Jednak warzywa są lepszym źródłem tego składnika niż owoce. Do diety warto włączyć jarmuż, szpinak, natkę pietruszki, cukinię, dynię, paprykę, brokuły, brukselkę, kukurydzę, fasolkę szparagową, z owoców zaś: jeżyny, nektarynki, agrest, awokado, kiwi, maliny, czarną porzeczkę.
Stwierdzono, że luteina z suplementów diety jest łatwiej przyswajana niż z żywności, można więc rozważyć jej suplementację.
Witamina A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, zaś prowitamina A w produktach roślinnych. Bogatym jej źródłem są oleje rybne (tran), tuńczyk, węgorz, podroby, masło, jaja, sery dojrzewające. Karotenoidy (czyli prowitamina A) występują w pomarańczowych, żółtych, czerwonych i zielonych owocach i warzywach.
Dużą ilość witaminy C dostarczymy spożywając aronie, czarne porzeczki, żurawinę, paprykę, brokuły, kiszoną kapustę, pomidory, ziemniaki, owoce cytrusowe, truskawki, kiwi, natkę pietruszki.
Witamina E oprócz tego, że zwalcza wolne rodniki, to chroni witaminę A i kwasy omega-3 przed utlenianiem. Jej głównym źródłem są oleje roślinne, orzechy, ziarna zbóż, tłuste ryby, zielone warzywa.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w rybach, skorupiakach, tofu, migdałach, orzechach włoskich, w oleju lnianym, rzepakowym i arachidowym.
Głównym źródłem cynku jest żywność pochodzenia zwierzęcego - mięso, jaja, wątroba, ryby, ostrygi, z roślinnych źródeł: dynia i jej pestki, nasiona słonecznika, otręby pszenne, płatki owsiane, kiełki pszenicy, soczewica, orzechy włoskie.
Oprócz prawidłowo skomponowanej diety złożonej z różnorodnych produktów, dobrze jest zadbać o szeroko pojęty zdrowy styl życia. Najlepiej unikać dymu papierosowego, który może podrażniać gałkę oczną, zwłaszcza latem zadbać o specjalistyczne okulary przeciwsłoneczne, unikać pomieszczeń klimatyzowanych, dbać o odpowiednie nawilżenie oka stosując krople (po konsultacji z okulistą).
Powyższe wskazówki dotyczą tego jak powinno się dbać na co dzień o dobry stan oczu. Jeżeli jednak zauważyła Pani, że wzrok z każdym dniem jest gorszy nie należy lekceważyć objawów i niezwłocznie zgłosić się na konsultację do okulisty. Specjalista pomoże ustalić czy pogorszenie widzenia nie jest przyczyną jakieś choroby.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Algi morskie w diecie karmiącej