banner

Dieta przy skazie białkowej

Autor: Alicja Hojda

Witam. Mój syn ma trzy miesiące i pediatra stwierdził u niego skazę białkową ponieważ jest cały wysypany. Kazał przejść mi na sztuczne mleko Bebilon Pepti, ale zastanawiam się czy mogę go karmić piersią, bo nie jestem za tym żeby karmić go sztucznie, jaką powinnam stosować dietę żeby mu nie zaszkodzić, proszę o odpowiedzenie na moje pytanie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Witam,

skaza białkowa to inaczej alergia na białka mleka krowiego. Jak w przypadku każdej alergii pokarmowej, tak i tutaj dieta lecznicza polega na całkowitym wyeliminowaniu alergenu z jadłospisu. Ponieważ alergizujące białka przechodzą do mleka matki, chcąc kontynuować karmienie naturalne, musi Pani sama stosować dietę bezmleczną.

Podstawowym założeniem tej diety jest wykluczenie z menu mleka krowiego i jego przetworów (jogurtów, kefirów, maślanki, serwatki, serów i twarogów) oraz masła. Z uwagi na podobieństwo struktury białka mleko kozie również nie powinno być spożywane. Zaleca się także zrezygnowanie z mięsa wołowego i cielęcego. Dzieci ze skazą białkową często źle reagują też na białko jaja kurzego (żółtko ma dużo mniejsze właściwości alergizujące).

Ponieważ uczulonemu dziecku szkodzą nawet śladowe ilości białek mleka należy zwracać szczególną uwagę na skład kupowanych produktów, zwłaszcza pieczywa (bułki pszenne, białe pieczywo, pieczywo cukiernicze często zawierają dodatek mleka, masła bądź serwatki), margaryn (większość ma domieszkę mleka), wędlin (zwłaszcza parówki, kiełbaski, wędliny drobno mielone), słodyczy, płatków śniadaniowych, przekąsek. Czytając listę składników na etykiecie produktu poszukujemy takich wyrażeń jak: mleko, mleko w proszku, białka mleka, białka serwatkowe, kazeina, kazeinian wapnia, śladowe ilości mleka. Niestety obecność któregokolwiek z nich wyklucza dany produkt z diety bezmlecznej.

Komponując jadłospis należy bazować na produktach jak najbardziej naturalnych, nieprzetworzonych. Wtedy mamy pewność, że nie ma tam śladowych ilości mleka. Menu powinno się opierać na kaszach, razowym pieczywie, brązowym ryżu, warzywach, owocach, chudym mięsie, dobrej jakości olejach. Dla urozmaicenia diety mleko krowie można zastąpić napojami roślinnymi, np. sojowym (uwaga, dzieci ze skazą białkową często są uczulone również na soję), ryżowym, owsianym, migdałowym. Należy kupować takie wzbogacone w wapń.

Niedostateczna podaż wapnia to jedyne zagrożenie podczas stosowania diety bezmlecznej. Dlatego warto baczną uwagę zwrócić na wzbogacanie jadłospisu w produkty szczególnie bogate w ten pierwiastek. Należą do nich: fasola, soja, bób, migdały, sezam, orzechy, suszone figi i morele, kapusta (zwłaszcza włoska), jarmuż, szpinak, brokuły, brukselka, boćwina, fasolka szparagowa, sardynki.

Oczywiście w czasie karmienia piersią może okazać się, że dziecko nie toleruje któregoś z wyżej wymienionych produktów, dlatego trzeba bacznie je obserwować po zjedzeniu nowego produktu.

Na temat skazy białkowej u dziecka karmionego piersią pisaliśmy tutaj, a tutaj o zasadach diety eliminacyjnej .

Jeśli będzie miała Pani problem z ułożeniem dla siebie pełnowartościowego i smacznego jadłospisu zachęcam do skorzystania z naszych usług. Ułożymy dietę dostosowaną do wszystkich Pani potrzeb.

mgr Alicja Hojda
Dietetyk

Przeczytaj także: Pierwsza zupka i soczki w diecie dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.