Hipolaktazja dorosłych
Witam, mam pytanie czy osoba dorosła (mam 30 lat) może mieć alergię na mleko?. Od pół roku źle czuję się po wszelkich jogurtach,kefirach, serkach, mleku pasteryzowanym. Toleruję jedynie mleko UHT. Po wszystkim innym mam biegunkę. Wcześniej nie miałam żadnej alergii. Czy to oznacza że powinnam odstawić mleko,masło itp. Nie wiem czy źle robię pijąc mleko UHT czy też je powinnam odstawić. Odstawienie nabiału sprawia że lepiej się czuję (jeśli chodzi o biegunkę) ale po waszym ostatnim artykule mówiącym o objawach niedoboru wapnia mam większość objawów. Także myślę że za mało spożywam nabiału. Będę wdzięczna za pomoc.
W przypadku jaki Pani opisuje na pewno nie jest to alergia na białka mleka krowiego.
Alergia na białka mleka krowiego najczęściej dotyka małe dzieci, a u osób dorosłych raczej należy do rzadkości. Zwłaszcza jeśli pierwsze jej objawy miałyby dać o sobie znać dopiero w wieku 30 lat. Pokarmami najbardziej uczulającymi dla osób dorosłych są: orzechy ziemne, ryby i owoce morza, orzechy (np. laskowe), seler, pomidor, przyprawy, zboża, soja, cytrusy. Alergia pokarmowa tak naprawdę występuje tylko u kilku procent ludzi dorosłych. Inny powód dla którego nie jest to alergia na mleko to to, że pije Pani mleko UHT (ang. Ultra High Temperatute). W przypadku alergii pokarmowej na białka mleka krowiego nie jest możliwe spożywanie nawet minimalnych ilości mleka niezależnie od rodzaju przeprowadzonej pasteryzacji. Mleko UHT zawiera białka mleka krowiego tak samo jak mleko pasteryzowane serki czy jogurty w związku z tym osoby z alergią pokarmową muszą je wyeliminować ze swojej diety. Mleko UHT to mleko poddawane procesowi sterylizacji. Proces sterylizacji mleka zabija drobnoustroje chorobotwórcze zawarte w mleku. Powoduje również straty witamin oraz niekorzystne zmiany sensoryczne, jednak nie wpływa ani na zawartość laktozy ani na zawartość czy formę białek mleka krowiego. Jeśli chce się jednak Pani upewnić czy oby na pewno nie jest to alergia pozostaje przeprowadzić odpowiednie badania krwi.
Objawy, które Pani opisuje według mnie pasują do nietolerancji pokarmowej jaką jest hipolaktazja typu dorosłych. Jest to choroba genetycznie uwarunkowana, ujawnia się powyżej 3 roku życia, najczęściej w okresie dorastania lub u młodych dorosłych. Charakteryzuje się ona zmniejszeniem ilości lub całkowitym zahamowaniem wydzielania enzymu – laktazy. Niedobór lub brak tego enzymu powoduje zaburzenia trawienia i wchłaniania laktozy. Niestrawiona laktoza fermentuje w jelitach. Objawia się to gazami, wzdęciami, kurczowymi bólami brzucha, biegunką po około 0,5 - 2 h od wypicia mleka. Rzadko jednak zdarza się tak, aby każda, nawet najmniejsza ilość laktozy spożywana z pokarmem była źle tolerowana. Minimalna ilość laktozy, która nie wywołuje niepożądanych objawów powinna być ustalana indywidualnie. Jedyne co do nietolerancji laktozy nie pasuje to złe samopoczucie po fermentowanych produktach mlecznych takich jak jogurt. Produkty te zawierają bowiem znacznie mniej laktozy niż produkty mleczne (mleko, mleko w proszku, mleko skondensowane, sery itp.) ponieważ bakterie obecne w tych produktach rozkładają ten dwucukier. Dlatego należałoby się upewnić czy na pewno jest to nietolerancja laktozy. W diagnostyce nietolerancji laktozy najważniejszy jest charakterystyczny wywiad; niekiedy stosuje się tzw. wodorowy test oddechowy lub test tolerancji laktozy. Wodorowy test oddechowy polega na wykrywaniu wodoru w wydaychanym powietrzu (wodór ten pochodzi z wchłoniętej z jelit do krwi, następnie przetransportowanej do płuc nadmiernej ilości gazów spowodowanych fermetowaniem w jelitach niestrawionej laktozy). Test toleracji laktozy polega natomiast na pomiarze stężenia glukozy we krwi po spożyciu mleka (przy prawidłowej toleracniji laktozy występuje wzrost stężenia glukozy). Wstępnego rozpoznania hipolaktazji można dokonać na podstawie testu prowokacji. Próba prowokacji polega na odstawieniu mleka i produktów mlecznych na około 2-3 tygodnie. Czas trwania diety eliminacyjnej powinien umożliwić zanik wszystkich objawów nietolerancji. Po upływie tego okresu należy stopniowo i pojedynczo ponownie wprowadzić do diety produkty mleczne. Wprowadzanie produktów mlecznych zaczęłabym od jogurtów, ponieważ tak jak wspomniałam mają one najmniej laktozy. Może Pani również zacząć od wprowadzania mleka, ale istotne aby przez pierwsze dni były to ilości minimalne.
Jeśli tak jak Pani pisze po spożywaniu mleka UHT nie ma Pani żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego nie ma potrzeby z niego rezygnować. Nie ma również większego sensu eliminować z diety masła czy śmietany.
Mam nadzieję, ze odpowiedź będzie dla Pani satysfakcjonująca. W razie dalszych pytań i wątpliwości prosimy o dalszy kontakt z portalem www.przpisy-dla-dzieci.pl
mgr Magdalena Uchman
Dietetyk
Przeczytaj także: Cukrzyca ciężarnych