Nietolerancja laktozy - dieta
Witam, Proszę o pomoc w ustaleniu diety przy nietolerancji laktozy mojej córki. Karmię piersią.
Witam, część dzieci wyrasta z nietolerancji laktozy. Przejściowa nietolerancja laktozy obserwowana u niemowląt zwykle ustępuje po kilku miesiącach i dziecko zaczyna dobrze tolerować cukier mleczny.
Trzeba pamiętać, że praktycznie każde mleko zawiera w sobie laktozę niezależnie od tego, czy jest to mleko krowie czy ludzkie. Niemowlęta, które mają bardzo silne dolegliwości związane z nietolerancją laktozy nie mogą być karmione pokarmem kobiecym. Decyzję o ewentualnym zaprzestaniu karmienia piersią zawsze należy podejmować po konsultacji
z pediatrą. W okresie niemowlęcym nietolerancja laktozy może być przejściowa, dlatego warto ściągać pokarm i po ustąpieniu dolegliwości u dziecka zacząć ponownie karmić piersią.
Należy pamiętać, że dieta eliminacyjna musi być pełnowartościowa. Wycofując z diety dziecka mleko, należy je zastąpić preparatem mlekozastępczym, aby nie doprowadzić do niedoborów wapnia. Niektóre dzieci nie tolerują nawet najmniejszych ilości laktozy, wtedy należy wprowadzić do ich diety preparaty mlekozastępcze bezlaktozowe, np. Bebilon pepti MCT, Nutramigen przepisywane na receptę przez pediatrę. Jeżeli dziecko toleruje niewielkie ilości laktozy lekarz może zaproponować preparat niskolaktozowy, np. Bebilon Comfort lub Bebilon pepti. Niemowlętom starszym, tj. po 6 miesiącu życia można także zastosować preparaty sojowe, które nie są słodzone laktozą, np. Bebilon sojowy 2.
W 11. miesiącu życia należy wprowadzić do diety zdrowego niemowlęcia jogurt, kefir, twarożek, maślankę. Dzieciom z nietolerancją laktozy można spróbować podać sfermentowane produkty mleczne, ponieważ są one znacznie lepiej tolerowane niż samo mleko.
Należy uważnie czytać etykiety produktów spożywczych i zwracać uwagę na skład. Często produkty, w których konsumenci nie spodziewają się dodatku mleka zawierają go w swoim składzie, np. pod postacią mleka w proszku czy serwatki. U dzieci bardziej wrażliwych nawet niewielkie ilości laktozy mogą wywołać przykre objawy.
Produkty, które mogą zawierać laktozę:
• chleb i inne wyroby piekarskie
• zbożowe płatki śniadaniowe
• zupy instant
• margaryna
• mielonki mięsne, wędliny
• sosy do sałatek
• cukierki, ciastka
• mieszanki do przygotowania naleśników czy ciast
• suplementy żywności w proszku
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Jak karmić małego alergika?