banner

Prawidłowa dieta dla karmiącej

Autor: Agnieszka Daria Kula

Mam pytanie czy można pić piwo karmi karmiąc piersią? Karolina G.

Mleko kobiece uznawane jest za najlepszy i najbardziej wartościowy pokarm dla dziecka. Odpowiednio zbilansowana dieta mamy jest ważna nie tylko dla niej, ale także dla dziecka. Dieta powinna być pełnowartościowa, oparta na piramidzie zdrowego żywienia. Sposób w jaki odżywia się kobieta w czasie laktacji nie odbiega od sposobu żywienia w czasie ciąży. Na pewne produkty należy jednak zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mogą wywoływać przykre dolegliwości u dziecka, np. kolkę lub uczulić dziecko.

Na co uważać?

Nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, bób, fasola, groch), warzywa kapustne (kapusta, brokuł, kalafior, brukselka) oraz cebulowe mogą spowodować kolkę u malucha. Lepiej ograniczyć ich ilość w diecie.

Potrawy smażone, tłuste, ciężkostrawne, mocno przyprawione powinny być spożywane z rozwagą i umiarem. Ostre przyprawy można zastąpić świeżymi lub suszonymi ziołami, np. bazylią, koperkiem, majerankiem, szczypiorkiem czy natką pietruszki. Czosnek nie jest polecany, ponieważ nadaje on charakterystyczny zapach, którego maluch może nie zaakceptować.

Mleko i jego przetwory, wołowina, cielęcina, ryby i skorupiaki, pszenica, jaja, orzechy, soja, owoce cytrusowe, produkty zawierające czekoladę, kakao należą do najczęstszych alergenów pokarmowych. Nie oznacza to jednak, że w czasie karmienia piersią powinno się z nich zrezygnować. Nie zaleca się stosowania profilaktycznie diety eliminacyjnej. Po pierwsze nie ma dowodów, aby takie działanie zapobiegało wystąpieniu alergii u dziecka. Poza tym dieta eliminacyjna stosowana na własną rękę może powodować niedobory składników odżywczych i negatywnie wpłynąć na stan zdrowia kobiety karmiącej. Najrozsądniej jest uważnie obserwować swoje dziecko, zwracać szczególną uwagę na jego samopoczucie zwłaszcza po wprowadzeniu do diety nowych produktów.

Potrawy z surowych jajek, mięsa i ryb nie są zalecane, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zatrucia pokarmowego po ich spożyciu.

W czasie karmienia piersią nie należy pić alkoholu, nawet w małych ilościach, ponieważ przechodzi on do mleka. Nawet niewielkie ilości są szkodliwe dla rozwijającego się organizmu dziecka, opóźniają jego wzrost i rozwój. Pewnym rozwiązaniem jest wcześniejsze odciągnięcie pokarmu i nakarmienie nim dziecka. Przy czym należy pamiętać, żeby odciągnąć odpowiednio dużą ilość pokarmu, biorąc pod uwagę to, że im więcej alkoholu spożyje się, tym dłużej utrzymuje się on w organizmie.

W czasie laktacji powinno się ograniczyć ponadto mocną kawę, herbatę oraz inne napoje, które zawierają kofeinę, np. coca colę.

Dieta powinna być prawidłowo zbilansowana, urozmaicona, produkty powinny być świeże, nieprzetworzone, jak najwyższej jakości. Gotowe dania, słodycze, żywność typu fast food są pozbawione cennych witamin i minerałów, dlatego z korzyścią dla zdrowia jest warto z nich zrezygnować, ewentualnie ograniczyć do minimum.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Owoce w diecie karmiącej mamy

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.