Jak karmić dziecko, które skończyło 12 miesięcy?
Witam, mam 3 pytania: Jak karmić dziecko, które skończyło 12 miesięcy? 2.Kiedy mogę zrezygnować z mleka modyfikowanego? 3. Od kiedy mogę dziecku podawać dokładnie to co je cała rodzina ?? Dziękuję, będę wdzięczna za informacje.
Aktualny (2007) model żywienia niemowląt karmionych piersią czy schemat sztucznego żywienia niemowląt jest rozpisany tylko do 12 miesiąca życia dziecka. Oznacza to, że najistotniejsze są wytyczne dotyczące wprowadzania pokarmów (głównie glutenu i innych produktów poza mlekiem matki czy mlekiem modyfikowanym) w pierwszym roku życia dziecka i tych wytycznych z uwagi na dobro dziecka należy się trzymać.
Po tym okresie sposób żywienia dziecka powoli (!) upodabnia się do sposobu żywienia dorosłych, stąd brak dokładnych wytycznych.
Jednakże z obserwacji schematu sztucznego żywienia niemowląt widać, że w trakcie życia dziecka dąży się do stopniowego zmniejszania ilości posiłków, a zwiększana ich porcji (tzn. rzadziej a więcej, jednak w rozsądnych ilościach) i w 12 miesiącu życia dziecka uplasowuje się to na ilości 4-5 posiłków, tak jak w prawidłowej diecie każdego dorosłego. Od 1 roku życia dziecka dążymy więc do podobnego jak u dorosłego człowieka regularnego spożywania 4-5 posiłków na dobę.
Dokładnych wytycznych co do końca podawania mleka modyfikowanego, a początku podawania mleka krowiego nie ma, jednakże wielu specjalistów podaje, że korzystać z dobrodziejstw mleka modyfikowanego można spokojnie nawet do 3 roku życia dziecka. Mleka krowiego i jego pochodnych natomiast nie należy wprowadzać wcześniej niż w 11 miesiącu życia dziecka (pod postacią twarożku, kefiru, jogurtu naturalnego). Kontrowersje nadal budzi też początek wprowadzania czystego mleka krowiego. Tu uważa się, że na pewno nie powinno to być wcześniej niż przed 12 miesiącem życia dziecka (jeśli po wprowadzeniu nie widać śladów alergii; można też rozcieńczać mleko z wodą lub stosować technikę podwójnego gotowania). Tu więc kwestie są nadal sporne i oscylują w zakresie od 1 do 3 roku życia dziecka.
W następnych miesiącach życia dziecka należy stopniowo rozszerzać dietę o inne produkty, cały czas obserwując reakcję dziecka. Stopniowo powinny się także zwiększać porcje posiłków, jednakże do rozsądnych ilości.
Sposób żywienia dziecka do około 5 roku życia dziecka na pewno powinien różnić się od żywienia dorosłych z uwzględnieniem chociażby rodzaju produktów używanych do przyrządzania posiłków, jak i stosowanych technik kulinarnych. Jednakże żywienie dziecka np. 3-letniego może być już modyfikacją sposobu żywienia dorosłego - warto tu zadbać, aby podawane posiłki były lekkostrawne, bez dużych ilości cukru oraz tłuszczu. Podawanie dziecku 'tego samego, co je rodzina' zależy więc od sposobu żywienia tej rodziny: spożywanych produktów, stosowanych technik kulinarnych itp.
Porcje posiłków powinny być zawsze dostosowane do wieku dziecka i nawet u 5-letniego dziecka nie powinny być takie same jak u dorosłego. Zbyt duża podaż może prowadzić u dziecka do nadwagi i otyłości w wieku późniejszym.
Uwzględnia się tu także fizjologię układu pokarmowego dziecka, który to od urodzenia zmienia się i dojrzewa, nie będąc od urodzenia wykształconym tak samo jak u dorosłego.
pozdrawiam
Monika Hajduk
Dietetyk
Przeczytaj także: Zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku 1,5-3 lat