banner

Alergia na białko mleka krowiego - Nutramigen

Autor: Magdalena Uchman

Witam, Moja córcia właśnie skończyła 10 miesięcy i każdy dzień posiłkowy wygląda prawie tak samo. Chciałabym jakoś to pozmieniać i urozmaicić. Jest alergikiem, jest na sztucznym mleko Nutramigen bo jest uczulona na mleko, w tym ma problemy z załatwianiem i ma refluks. Musieliśmy jej odstawić wszystkie słoiczki ze sklepu bo nie może jeść marchwi i jabłka, więc nie może też pić soków ze sklepu. Nie może kleiku ryżowego, ryżu...,nie je mi żadnych kaszek, jedynie kasze manną bo inne odrzuca. Gotuje sama i robimy soki na własną rękę. Chciałabym jakiś jadłospis na ten miesiąc i kolejne i o jakieś porady. Nasza pediatra pomimo zaświadczeń od dwóch alergologów odmawia przepisania nam Nutramigenu. Dostajemy receptę tylko na 6 puszek miesięcznie, ale dla naszej małej to za mało, czasem trzeba dokupywać na własną rękę ale nie chcą nam w aptekach sprzedawać. Proszę o pomoc. Z poważaniem Joanna W.

Zacznijmy od końca, czyli od Pani problemów z lekarzami. Zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt karmionych sztucznie, dziecko w wieku 10 miesięcy powinno być karmione mlekiem 3 razy w ciągu dnia. Jedna porcja to 220 ml gotowego do spożycia preparatu mlekozastępczego. Przeliczmy, więc ile proszku preparatu mlekozastępczego, w tym wypadku Nutramigenu, potrzebuje Pani córka według zaleceń.

Jeżeli przyjmiemy, że porcja będzie wynosiła 220ml gotowego do spożycia mleka to do przygotowania jej potrzebne będzie około 33 g proszku (na opakowaniu podano, ze 4,9g proszku przypada na każde 30 ml wody). Czyli dziennie potrzebujemy mniej więcej 99 g proszku. Jedno opakowanie Nutramigenu ma 425g proszku, oznacza to że jedno opakowanie starcza na 4 pełne dni i zostaje trochę proszku na jedną butelkę mleka w 5 dniu.

Z 6 puszek możemy zatem przygotować około 78 porcji, czyli mamy czym karmić dziecko przez 26 dni. Z tego prostego rachunku wynika, że nie ma siły żeby 6 puszek starczyło na cały miesiąc. Nie rozumiem postępowania lekarzy, ponieważ każdy pediatra powinien takie rzeczy wiedzieć, a skoro skończył studia powinien umieć wykonywać podstawowe działania matematyczne jakimi są mnożenie i dzielenie, z których wynika że dziecko będzie pozbawione głównego pożywienia przez prawie tydzień.

Ale proszę się nie martwic jest na to sposób. I to nawet ustanowiony na mocy prawa, ale zapewne lekarze o nim nie wiedzą skoro tak postępują. Istnieje akt prawny taki jak „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 w sprawie recept lekarskich. W paragrafie 8 tego rozporządzenia jest mowa o ilości leków jakie jednorazowo może przepisać lekarz. A tam jest jasno napisane, że lekarz podając na recepcie sposób dawkowania leku / środka specjalnego przeznaczenia żywieniowego (jest nim np. Nutramigen) może przepisać taką jego ilość, aby wystarczyła na 90-dniową kurację.

W związku z tym na następną wizytę po recepty proponuję, aby wzięła Pani wydrukowany schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie, opakowanie Nutramigenu, kalkulator i wydrukowane rozporządzenie. I na oczach lekarza wyliczyć ile Pani faktycznie mleka potrzeba. Myślę, że jedni lekarze robią rodzicom po prostu na złość inni boją się przepisywać większych ilości żeby ewentualnie nie musieli sami pokrywać „nadmiaru” kosztów, ale to już chyba wynika z nie wiedzy skoro jest takie rozporządzenie i ma stempel Ministra Zdrowia.

Jeśli chodzi o dietę córeczki to według schematu żywienia niemowląt jadłospis Pani córki powinien wyglądać następująco:

• 3 x 220 ml preparat mlekozastępczy łączony z produktami zbożowymi.

Może być to kasza manna skoro córka dobrze ją toleruje. Można spróbować jeszcze podać córce kaszkę kukurydzianą o ile jeszcze Pani tego nie robiła.

• Dwudaniowy obiad:

- zupka jarzynowa
- jarzynka z około 20g gotowanego mięsa.

Zupy najlepsze są na wywarach warzywnych lub słabych wywarach z mięs. Jeśli nie podawała jeszcze Pani córce takich warzyw jak: brokuły, kalafior, dynia, cukinia, zielona fasolka, por, cebula, szpinak proponuje je wprowadzić i sprawdzić reakcje córeczki na nie. Każdy produkt należy wprowadzać osobno i w małych ilościach. Z warzyw takich jak brokuły, dynia cukinia czy pomidory można przygotować jednoskładnikowe zupy-kremy. Z mięs najmniej uczulające są indyk, królik i jagnięcina. Należy wykluczyć z diety córki mięso wołowe czy cielęcinę, ponieważ mogą wywoływać tak zwane krzyżowe reakcje alergiczne. Do mięsa dobrym dodatkiem są również ziemniaki gotowane w wodzie. Do zupy lub drugiego dania codziennie należy dodawać połowę żółtka jaja.

• Przecier owocowy, mus owocowy, owoce gotowane, kompot 150g

Do najmniej uczulających owoców zalicza się maliny, porzeczki, czarne jagody, winogrona. Można również spróbować podać córce gruszkę, brzoskwinię.

Zaparcia jak i ulewania są jednymi z objawów alergii pokarmowej. Jeśli pomimo tego, że córka otrzymuje Nutramigen objawy nadal się utrzymują warto byłoby przyjrzeć się jadłospisowi córki, czy aby na pewno nie zawiera białek mleka krowiego. W tym celu warto by było sprawdzić czy córka nie jest uczulona na nic innego.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Przeczytaj także: Delma Extra z masłem

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.