Dieta w AZS
Dobry wieczór mam pytanie dotyczące swojego synka. Syn skończył 11 miesięcy i mam problem z jego żywieniem. Ma atopowe zapalenie skóry i w sumie czego mu nie dam do jedzenia to wciąż się drapie. Używamy mleka bebilon pepti2, ale bez kaszki bo go uczula. Na śniadania gotuje mu kremy z brokułów a na obiad zupy jarzynowe z jarzyn mrożonych (ponoć młode nie są zdrowe). Proszę o pomoc bo nie wiem co mam mu dawać na śniadanie i obiad. Syn nie toleruje w ogóle nabiału, żadne serki, mleka nie wchodzą w grę. Proszę o poradę czekam z niecierpliwością. Dziękuję
Witam, jeśli zmiany skórne nadal się utrzymują, dziecko drapie się i nie widać poprawy po zastosowaniu diety eliminacyjnej oznacza to, że dziecko albo nadal otrzymuje alergeny wraz z dietą albo uczula je coś innego, np. alergeny wziewne. Należy dokładnie przyjrzeć się diecie, a także czynnikom zewnętrznym. Proszę pamiętać, że podstawą leczenia dzieci z AZS jest właściwa pielęgnacja skóry, jej nawilżanie i natłuszczanie. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinno konsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Po pierwsze synek jest już w takim wieku, kiedy w jego diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe. Pisze Pani, że dziecko nie toleruje kaszek, ale należałoby uściślić czy nie toleruje np. glutenu, wtedy zostają kaszki bezglutenowe (kukurydziana, ryżowa) czy może podawała mu Pani kaszki mleczne. Należy bowiem pamiętać, że dzieci z alergią na białko mleka krowiego nie mogą otrzymywać kaszek mających w składzie mleko modyfikowane.
Jeżeli synek ma alergię na białko mleka krowiego nie należy mu podawać mleka pod żadną postacią, bowiem nawet śladowe ilości alergenu będą mu szkodzić. Z diety należy wyeliminować więc: kefir, jogurt, maślankę, masło, serki, twarożki. Należy bardzo dokładnie śledzić etykiety produktów spożywczych, bowiem mleko znajduje się także w produktach, w których konsumenci się nie spodziewają, np. pieczywo, makaron, wędliny. Należy mieć na uwadze, że producenci co pewien czas mogą zmieniać skład produktu, warto więc kontrolować etykiety.
Jeżeli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, cielęcina i wołowina również mogą uczulać. Z mięsa najlepiej wybierać te najmniej alergizujące: kurczak, indyk, królik. Kremy z warzyw są dobrym pomysłem, ale na obiad. Na śniadanie lepiej podać mleczny posiłek (przygotowany na preparacie mlekozastępczym) łączony z produktem zbożowym: kaszka bezmleczna glutenowa- jeśli dziecko toleruje gluten, bezglutenowa, niewielka ilość pieczywa koniecznie bezmlecznego.
Warzywa młode i owoce są jak najbardziej godne polecenia. Zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych, należy wręcz wykorzystywać w sezonie warzywa świeże. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko spożywania warzyw i/ lub owoców w każdym posiłku.
Dziecko w wieku 11 miesięcy powinno spożywać 3-4 jajka tygodniowo. Z racji tego, że synek nie może spożywać przetworów mlecznych (jogurt, kefir, serki, twarożki, itd.) należałoby zwiększyć w jego diecie ilość preparatu mlekozastępczego.
Pokarmy zawierające duże ilości histaminy powinno się wykluczyć z diety dziecka z AZS: ser żółty, czekolada, kakao, kiszona kapusta i ogórki, ryby wędzone, solone, owoce morza, salami.
Przykładowe śniadania:
-kaszka bezmleczna przygotowana na bazie preparatu mlekozastępczego z dodatkiem świeżych owoców
-jajecznica z warzywami podana z pieczywem bezmlecznym, szklanka preparatu mlekozastępczego
-jajko na miękko, pieczywo bezmleczne, dodatek świeżych warzyw, preparat mkekozastępczy
-pieczone mięso*, pieczywo bezmleczne, warzywa/owoc, preparat mlekozastępczy
*najlepiej samemu upiec mięso w domu, jest ono najzdrowsze, nie zawiera konserwantów i innych sztucznych dodatków, poza tym będzie miała Pani pewność że nie zawiera dodatku białek mleka krowiego
Przykładowe obiady:
-barszcz ukraiński, ryż z gotowanym kurczakiem i brokułami,
-zupa z fasolki szparagowej, makaron* z gotowaną rybą z warzywami
*należy sprawdzać skład czy nie zawiera dodatku mleka
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Tort dla alergika