Analiza jadłospisu 19 miesięcy
Witam,
Bardzo proszę o ocenę jadłospisu mojego 19 miesięcznego synka. Aleksander mierzy ok. 92 cm, waży 12 kg. Synek jest małym smakoszem. Posiłki:
6-7 godz. syn wypija około 150-160 ml mleka modyfikowanego junior zagęszczonego kaszką ryżową.
8-8.30 śniadanie (np. jajecznica z kanapką chlebka wielozbożowego, jogurt naturalny lub serek waniliowy z owocami, mleko z musli, kanapka z szynką, serem żółtym, twarożkiem, omlet, jajko na twardo, kaszka wielozbożowa z owocami, bardzo rzadko parówka itp.) + herbatka, woda z sokiem malinowym (domowym)przerwa między posiłkami - kilka chrupek, wafel ryżowy, biszkopt
11.30-12 zupka ok. 230-240ml (wszystkie rodzaje zupek, bezmięsne, np. pomidorowa, ogórkowa, krupniczek, rosół, barszczyk czerwony, koperkowa)
po drzemce 15-15.30 II danie: ok. 150-170 g uzależnione od zupki, dania się smakowo nie pokrywają (np. dorsz gotowany+ziemniak+brokuł, ryż z warzywami, gulasz cielęcy z kaszą gryczaną białą+buraczki, naleśnik z serem i miodem, pierogi z serem lub borówkami na słodko, indyk gotowany+makaron+marchewka z groszkiem, spaghetti z wołowinką itp. + herbatka lub woda z sokiem, miodem). Syn zjada różne rodzaje kasz, makaronów i ryżów. Uwielbia gotowane warzywa jak i surowe. Nie jada smażonych potraw, ani ciężkostrawnych.
17-17.30 podwieczorek: zazwyczaj owoc np. całe jabłko, banan, gruszka, pomarańcza, także jogurt, serek, biszkoptowe ciasteczko itp.
19-19.30 kolacja: zazwyczaj kaszka manna na mleku krowim ok. 250g czasami z miodem, sokiem malinowym, kakao.
Syn codziennie popołudniu wypija świeży sok z marchwi i jakiegoś innego owoca ok. 160ml 1:1 rozcieńczany z wodą. Nie podaję obiadów ze słoiczków, soków typu bobofruit, słodyczy. Czasami pomiędzy posiłkami synuś chrupnie kilka płatków kukurydzianych czy kułeczek cheerios.
Będę wdzięczna za poradę dotyczącą wielkości porcji jakie podaję synkowi.Z góry dziękuję. Pozdrawiam, Joanna
Z analizy jadłospisu jaki Pani przysłała wynika, że mają Państwo dużą wiedzę na temat rozszerzania diety malucha i robią to Państwo prawidłowo i bardzo rozsądnie.
Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi żywienia dzieci w wieku 1-3, powinny one zacząć spożywać 5-6 posiłków dziennie (zasadniczo powinny to być 3 większe oraz 2 mniejsze posiłki). Jest to istotne ponieważ przy takim rozkładzie posiłków przy nieco większej objętości tych głównych podkreśla się ich ważność. Główny posiłek ma za zadanie zaspokoić głód, a II śniadanie i podwieczorek ułatwiają przetrwanie do tegoż posiłku. Te dwie przegryzki w ciągu dnia zapobiegają napadom głodu.
Pierwszy posiłek najlepiej jeśli jest posiłkiem mlecznym, dlatego bardzo dobrze, że podaje Pani synowi porcję mleka z kaszą jako pierwszy posiłek w ciągu dnia. Co do jadłospisu nie mam większych uwag ponieważ jest on prawidłowy i urozmaicony. Synek widać, że jest z tego również zadowolony i chętnie je to co Pani dla niego przygotuje. Wielkość porcji również jest prawidłowa. Nawet jeśli będą one różnić się od zaleceń, proszę pamiętać, że zalecenia są jedynie orientacyjne. Jeśli dziecko jest zdrowe to w wielkości podawanych posiłków należy się kierować apetytem i upodobaniami dziecka. Jednego dnia dziecko może zjeść więcej zupki, a na drugi dzień może zjeść większe śniadanie czy mieć większy apetyt w porze II dania. Dlatego nie należy się przejmować również tym, że dziecko każdego dnia je różne ilości. Warto zapamiętać zasadę, która brzmi: dziecko decyduje ILE zje, a rodzice CO dziecko będzie jadło. Należy również monitorować parametry antropometryczne dziecka, które są wskaźnikiem jego rozwoju. Jeśli masa ciała dziecka będzie zbyt duża należy wtedy wyeliminować z diety produkty, które nie mają dużych wartości odżywczych, a dostarczają kalorii. Można wtedy również zaprzestać podawania dziecku przegryzek pomiędzy posiłkami. Ogólnie podawanie dzieciom przekąsek między posiłkami nie jest zalecane.
Może Pani również spróbować za jakiś czas podawać dziecku od czasu do czasu dwudaniowy obiad. Najlepiej podawać mniejsze ilości I i II dania (połowę porcji zupy i połowę porcji II dania).
Kolacja jest również prawidłowa. Jeśli wybiera Pani gotowe kaszki przeznaczone dla dzieci należy zwrócić uwagę na skład, a zwłaszcza zawartość cukru. Mimo, że są to produkty dla dzieci to niestety często zawierają duże, a nawet bardzo duże ilości cukru. Obecnie w sklepach można znaleźć takie bez dodatku cukru, ale zapewne dziecko po przyzwyczajeniu do słodkich kaszek będzie je mniej chętnie jadło, ale warto podjąć to wyzwanie. Zachęcam także do samodzielnego gotowania dziecku kaszek (można je wtedy dosłodzić według uznania cukrem, miodem itp.), na pewno wymaga to większego wkładu pracy jednak tylko wtedy mamy pewność co podajemy maluchowi. Dobrą alternatywą dla kaszki manny są również inne gatunki kasz np. jaglana, kukurydziana itp. ale także płatki owsiane czy ryż na mleku. Od czasu do czasu można także podać dziecku płatki śniadaniowe jednak najlepiej wybierać te o neutralnym smaku np. kukurydziane ponieważ będą one zawierały mniej cukru niż takie „smakowe” płatki. Poza mlekiem krowim może Pani również wprowadzić do diety dziecka maślankę czy kefir. Jeśli synek nie ma alergii można również włączyć produkty mleczne wyrabiane z mleka innych zwierząt np. mleko kozie czy owcze. W przypadku mleka i produktów mlecznych w podanym przez Panią jadłospisie na pewno można wprowadzić jeszcze co najmniej jedną porcję.
Z czasem na kolacje może Pani zacząć wprowadzać bardziej stałe pokarmy jak kanapki z wędliną, serem żółtym/twarogowym/pastami warzywnymi, sałatki warzywne, dania na ciepło). Takie bardziej stałe posiłki zapewnią dziecku uczucie sytości na dłużej i zapewnią spokojny sen.
Według zaleceń, nie należy podawać dziecku jakiegokolwiek jedzenia na spacerach, podczas aktywności fizycznej czy oglądania telewizji, ponieważ dziecko jest wtedy skupione na innej aktywności, a nie na jedzeniu i nie kojarzy tego z porą posiłku. Wyjątkiem jest oczywiście spacer w godzinach zwyczajowego posiłku wtedy jak najbardziej dziecko powinno zjeść zabrany z domu posiłek.
W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu z portalem.
mgr Magdalena Uchman,
Dietetyk
Przeczytaj także: Jadłospis 13-18 miesięcy