Mleko kozie a zdrowie jelit
Według opublikowanych niedawno danych na łamach „British Journal of Nutrition” mieszanki dla niemowląt oparte na mleku kozim mogą stanowić lepszą alternatywę dla zdrowia jelit pośród dostępnych mlek modyfikowanych.
Po przeanalizowaniu preparatów dla niemowląt opartych na mleku kozim znaleziono w nich 5 prebiotycznych oligosacharydów, które również występują w mleku kobiecym, a także 9 innych. Naturalnie występujące oligosacharydy zawarte w mleku ludzkim odpowiedzialne są za kształtowanie prawidłowej mikroflory jelit, chronią przez infekcjami oraz pozytywnie wpływają na rozwój układu odpornościowego. Występujące w mieszankach opartych na mleku kozim oligosacharydy także posiadają korzyści zdrowotne, m.in. działają przeciwinfekcyjnie – mogą chronić przez problemami żołądkowo-jelitowymi – poprzez hamowane aktywności szkodliwych bakterii (np. E.coli, która przyczynia się do 1/3 przypadków biegunek u dzieci). Dzięki występującym oligosacharydom mleko kozie posiada właściwości probiotyczne oraz wspomaga wzrost bifidobakterii (pożytecznych bakterii).
Wśród mieszanek dla niemowląt królują te na mleku krowim – mleko krowie jest łatwo dostępne i po prostu tańsze. Jednak to mleko kozie wydaje się być bliższe mleku kobiecemu.
Do zalet mlek modyfikowanych na bazie mleka koziego można zaliczyć:
- kazeina – w mleku kozim postać kazeiny jest bardziej zbliżona do mleka kobiecego niż krowiego – dzięki temu potencjalnie może, lecz nie musi! zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii (mleko kozie nie jest alternatywą przy alergii na białka mleka krowiego)
- skrzep kazeinowy – powstający podczas trawienia gąbczasty skrzep jest delikatny i zbliżony do tego, który powstaje z mleka matki – ma to wpływ na występowania zaparć, kolek czy ulewania
- trawienie – mleko kozie jest łatwiej oraz szybciej trawione
- tłuszcz – średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w mleku kozim występują w większej ilości niż w mleku krowim oraz są lepiej wchłaniane przez organizm ludzki
- produkcja – mieszanki z mleka koziego wytwarzane są z pełnego mleka, zachowując jego dobroczynne właściwości (natomiast te na bazie mleka krowiego wytwarzane są z serwatki)
Do 1 roku życia podawanie nieprzetworzonego mleka zarówno krowiego jak i koziego nie jest zalecane. Nieprzetworzone mleko może obciążać organizm nadmiarem białka oraz ilością witamin i soli mineralnych a także przeciążać nerki.
Mleka modyfikowane na bazie mleka koziego aktualnie dostępne są jedynie w aptekach , a przykłady firm to: CapriCare, Holle, Topfer (kolejność przypadkowa).
Mieszanki dla niemowląt na bazie mleka koziego stanowią bezpieczną, lecz droższą alternatywę dla tych na bazie mleka krowiego. Jednak nadal potrzeba dalszych badań, by potwierdzić ich bardzo obiecujące dobroczynne korzyści.
Bez wątpienia, najlepszym pokarmem zawsze będzie mleko matki. O innych niż kozie, produktach zastępujących mleko kobiece przeczytacie tutaj: Produkty zastępujące mleko kobiece.
lic. Karolina Growiec
Dietetyk