5 letnie Dziecko z Cukrzycą typu 2
Witam, właśnie dowiedziałam się że moje 5 letnie dziecko ma cukrzycę typu 2. Jak powinna wyglądać jego dieta? Dziękuję za pomoc Anita.
W przypadku, gdy dziecko zachoruje na cukrzycę typu 2 konieczna jest całkowita i natychmiastowa zmiana dotychczasowego stylu życia. Na pewno nie jest to łatwe do zrealizowania, ponieważ tak małe dziecko nie jest w stanie zrozumieć nagłej zmiany. Nie rozumie również, argumentów, że to dla jego zdrowia, ponieważ zdrowie jest daleko w tyle w hierarchii wartość młodego człowieka. Dlatego najprościej jest zmieć styl życia całej rodziny. Dzięki temu, dziecko nie będzie się czuło „gorsze” dostając inne jedzenie niż pozostali domownicy i poczuje, że ma wsparcie w całej rodzinie. A pozostałym domownikom taka zmiana na pewno nie zaszkodzi, a doda zdrowia.
Cukrzyca jest na prawdę bardzo poważną chorobą, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Zmiana stylu, życia tj. wprowadzenie racjonalnej diety (przez to redukcja masy ciała) oraz zwiększenie aktywności fizycznej (aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników leczenia cukrzycy) jest w stanie odwrócić bądź złagodzić i spowolnić przebieg cukrzycy, tak aby uniknąć brania leków.
Tak naprawdę specjalna dieta dla osób z cukrzycą nie istnieje. Dieta, która jest zalecana dla osób chorujących na cukrzycę powinna być dietą każdego człowieka (z wyjątkiem osób, które mają bardzo niewyrównaną cukrzycę lub bardzo zaawansowaną, wtedy dieta ta oczywiście jest bardziej rygorystyczna).
Poniżej zamieszczam w punktach kilka podstawowych zasad diety:
• W ciągu dnia należy spożywać 5-6 posiłków, małych objętościowo.
Najlepiej jeść co 2-3h. Ostatni posiłek 2-3h przed snem.
• Owoce 1-2 porcje dziennie (najlepiej świeże - niegotowane, ze skórką, mniej dojrzałe). Ograniczamy również do minimum picie soków owocowych. Soki owocowe (najlepiej świeżo wyciskane) można rozcieńczać wodą lub łączyć z warzywami (z przewagą warzyw). Owoce spożywać w pierwszej połowie dnia .
• Warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, najlepiej na surowo do każdego posiłku. Jeśli gotujemy warzywa, nie należy ich rozgotowywać, lepiej aby były półtwarde.
Uwagę należy zwrócić na takie warzywa jak: gotowana marchew, kukurydza, ziemniaki.
• Mięso 3-4 porcje tygodniowo. Najlepiej chude (kurczak, indyk, czasem chuda wołowina czy cielęcina, królik). Ograniczyć spożycie wieprzowiny ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Ograniczyć spożycie wędlin ze względu na zawartość tłuszczu i soli. Wybierać wędliny chude np. drobiowe, dobrej jakości. Unikać wędlin drobno rozdrobnionych typu parówki.
• Ryby 2-3 razy w tygodniu. Polecane są tłuste ryby morskie.
• Obróbka termiczna potraw: gotowanie, gotowanie na parze, duszenie (bez obsmażania), pieczenie, grillowanie (grillowanie na tackach do grillowania lub w folii aluminiowej).
• Mleko i przetwory mleczne o ograniczonej zawartości tłuszczu 1,5-2%. Ser twarogowy półtłusty lub chudy. Ograniczyć do minimum sery żółte.
• Tłuszcze. Zrezygnować ze smarowania pieczywa. Zamiast masła polecana jest dobrej jakości margaryna lub oliwa z oliwek. Śmietana o zawartości tłuszczu 12% z ograniczeniem stosowania do minimum. Ograniczenie spożycia majonezu. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno- nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny.
• Jaja 1-2 tygodniowo.
• Do picia woda, herbaty owocowe, soki warzywne, słabe herbaty. Nie słodzimy cukrem ani fruktozą, syrop z agawy, daktylowym, miodem itp.
• Ograniczyć sól w diecie (sery długo dojrzewające, wędliny, ser typu feta. Fast food, słone przekąski, gotowe dania.
• Eliminacja z diety chipsów, chrupków smakowych, fast-foodów, zapiekanek itp. Podobne dania można zrobić w domu, wykorzystując pełnowartościowe produkty.
• Należy wnikliwie czytać etykiety. W różnych produktach można znaleźć cukier np. ketchup czy nawet wędliny. Koniecznie należy unikać produktów zawierających w składzie syrop glukozowo-fruktozowy itp. Są to zamienniki cukru, które pozwalają producentowi dodać na etykiecie napis „bez dodatku cukru”.
mgr Magdalena Uchman
Dietetyk
Przeczytaj także: Cukrzyca epidemią XXI wieku!