Bakuś do kieszonki
Witam, czy 18 miesięczne dziecko, może raz na dwa dni spożywać serek Bakuś? Bardzo prosiłabym o wypowiedź. Pozdrawiam, Kasia
Nazwa produktu:
Bakuś do kieszonki. Serek truskawkowy
Podstawowe informacje:
Kategoria: twarożek
Producent: Bakoma Sp. z o. o.
Opakowanie: 80 g
Skład:
twaróg odtłuszczony z mleka pasteryzowanego, cukier, truskawki 6,1%, śmietanka pasteryzowana, skrobia modyfikowana, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, cytrynian sodu, wapń (fosforan wapnia), aromaty, barwnik: karminy, witamina B6, witamina D, witamina B12
Wartość odżywcza:
Kcal
95 kcal/100g produktu
Białko
6.4 g/100g produktu
Węglowodany
12.4 g/100g produktu
Cukry
11.7 g/100g produktu
Tłuszcz
2.2 g/100g produktu
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
1.4 g/100g produktu
Sól
0,08 g/100g produktu
Wapń
120 mg/100g produktu
Witamina D
0,75 ug/100g produktu
Witamina B6
0,21 mg/100g produktu
Witamina B12
0,38 ug/100g produktu
Zalety:
- Bardzo ładne opakowanie
- Wygodny - można zjeść bez użycia łyżeczki
- Bez sztucznych barwników
- Bez konserwantów
Wady:
- Słodzony cukrem
- Mała ilość owoców
Co na to ekspert?
mgr Alicja Hojda-Dumania, dietetyk
Przetwory mleczne to bardzo ważny element menu małego dziecka. Twarożki i serki homogenizowane wzbogacają dietę głównie w pełnowartościowe białko i wapń. Większość dzieci nie jest nauczona jadać tych produktów w wersji naturalnej, dlatego owocowe serki homogenizowane uchodzą za idealną ich alternatywę. Dzieci chętnie je jedzą, a dorośli uspokajają swoje sumienia, że podają maluchom zdrowy nabiał. Niestety na rynku mamy niewiele tego typu produktów, których skład nie jest długą listą różnych substancji dodawanych do żywności w celu poprawy jej konsystencji, koloru, smaku i zapachu. Z produktami naturalnymi takie serki nie mają wiele wspólnego.
Analizowany produkt również zawiera zbędne dodatki, które w diecie małego dziecka powinny występować sporadycznie. Jest tam skrobia modyfikowana (zagęstnik), regulatory kwasowości, aromaty. Zawiera barwnik: karminy (inna nazwa: koszenila). Jest sztucznie wzbogacony w wapń i witaminy.
Produkty mleczne naturalnie są bogactwem wapnia i zawierają witaminy z grupy B oraz D, Racjonalnie zbilansowana dieta w pełni realizuje zapotrzebowanie dziecka na te składniki bez potrzeby sztucznego ich uzupełniania w produktach.
Producent opisuje dodatek wapnia i witamin jako "formułę zrównoważonego rozwoju", co błędnie sugeruje konsumentom, że ich produkt pomaga dzieciom zdrowo rosnąć. Trzeba pamiętać, że w witaminy i minerały wzbogaca się najczęściej te produkty, które są tak wysoko przetworzone, że w procesie produkcji straciły swoje cenne wartości odżywcze.
Z uwagi na dodatek cukru serek "Bakuś" powinien być zaliczony do kategorii "słodycze". Ilość cukru jest wprawdzie nieco mniejsza niż w większości tego typu produktów, ale to i tak jest aż 2 łyżeczki w tak niewielkiej porcji.
Jeśli chcemy podać dziecku słodki twarożek, to warto przyrządzić go samodzielnie z naturalnego serka homogenizowanego (bez dodatków) lub mielonego twarogu, owoców i ewentualnie kontrolowanej ilości cukru lub miodu.
„Bakuś do kieszonki” może się jedynie sporadycznie znaleźć w diecie dziecka od 3. roku życia. Zdecydowanie więc odradzam podawanie go 1,5-rocznemu malcowi. Podobne stanowisko zajmuję też w kwestii innych produktów marki "Bakuś". O jednym z nich już pisaliśmy.
Produkt nie nadaje się dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego i nietolerancją laktozy, a także dzieci z celiakią i alergią na gluten.
Generalna ocena w skali 1-5
3
Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.
mgr Alicja Hojda-Dumania
Dietetyk
Przeczytaj także: Analiza produktu Owocowy Przyjaciel –Czerwone Owoce