Jak odchudzić 3-latka?
Nadwaga oraz otyłość stanowią plagę dzisiejszych czasów i dotykają niestety już najmłodszych. Według ostatnich statystyk WHO, nadwagą lub otyłością jest dotkniętych na świecie 41 milionów dzieci poniżej 5 roku życia, w tym niestety z roku na rok przybywa maluchów z nadmierna masą ciała również w Polsce.
Nadmierna masa ciała u tak małego dziecka jest oceniana w oparciu o siatki centylowe. W sytuacji, w której masa ciała malucha wg siatek przekracza 85 centyl, wtedy mówimy o nieprawidłowej masie ciała.
Jakie mogą być potencjalne przyczyny nadmiernej masy ciała u tak małego dziecka?
Przyczyn oczywiście może być wiele, zaczynając od problemów zdrowotnych, poprzez brak lub znikomą ilość aktywności fizycznej, obciążenie genetyczne i wiele innych. Natomiast najczęściej głównym sprawcą jest nadmierna podaż energii w ciągu doby oraz złe nawyki żywieniowe.
Za ten stan rzeczy odpowiadają z reguły rodzice oraz dziadkowie, którzy sami odżywiają się nieprawidłowo, a tym samym przyczyniają się do powielania owych nawyków przez swoje dzieci i wnuki. W tak młodym wieku dzieci żywią się tym co dostają od swoich opiekunów, więc jeśli spożywają oni np. dużo słodyczy, to najprawdopodobniej ich dzieci/wnuki również.
Jakie najczęstsze błędy możemy zaobserwować w diecie małego dziecka:
- nadmierna podaż cukru i soli (w tym w postaci słodyczy i słonych przekąsek),
- włączanie do diety malucha żywności typu fast food,
- nadmierne spożycie soków owocowych i innych słodkich napojów,
- niedostateczne spożycie warzyw i owoców,
- spożywanie mało urozmaiconych posiłków, zawierających białe i mocno przetworzone produkty (dotyczy do głównie węglowodanów tj. pieczywa, makaronów, płatków itp.)
- zbyt duża liczba przekąsek w ciągu dnia,
- przekarmianie dzieci (w tym karmienie na siłę).
Co w takim razie możemy zmienić w Naszym postępowaniu żywieniowym względem Naszego dziecka borykającego się z nadmierną masą ciała?
1. Zmiana nawyków żywieniowych całej rodziny. Najlepiej tak zmodyfikować sposób rodzinnego odżywiania się aby nie trzeba było przygotowywać oddzielnych (zdrowszych) posiłków dla dziecka. Przyniesie to korzyść zarówno dziecku jak i całej rodzinie.
2. Liczba posiłków: 4 – 5, w tym 3 podstawowe oraz 1-2 uzupełniające.
3. Regularne spożywanie posiłków co 3-4 godziny.
4. Pamiętajmy o tym, że to rodzic decyduje o tym co jego pociecha zje oraz kiedy otrzyma posiłek, natomiast to dziecko decyduje czy i ile zje. Zaufajmy Naszym dzieciom i nie wmuszajmy jedzenia na siłę. One nie dadzą się zagłodzić. Dziecko samo sobie reguluje objętość spożytego posiłku. Jednego dnia zje więcej, natomiast drugiego mniej.
5. Zastąpmy soki owocowe i gazowane napoje, niegazowaną wodą mineralną, domowej roboty wodą smakową albo herbatami owocowymi i ziołowymi. Warto do najmłodszych lat przyzwyczaić dziecko, że podstawowym napojem jest właśnie dobrej jakości woda.
6. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne dziecka w wieku 13-36 miesięcy (wg Instytutu Matki i Dziecka) kształtuje się następująco:
5 porcji warzyw (porcja = np. 2 małe pomidory),
4 porcje owoców (porcja = 1 średni owoc lub 2 małe),
4 - 5 porcji produktów białkowych, w tym 3 porcje mleka i przetworów mlecznych oraz 1-2 porcji drobiu, ryb, mięsa, jaj (porcja = np. 1 jajo, ½ szklanki jogurtu,1/2 piersi z kurczaka)
5 porcji produktów zbożowych (porcja = 1 kromka chleba, ½ bułki)
1-2 porcji tłuszczu (porcja = np. 1 łyżeczka oliwy lub masła)
Czy jeśli Nasze dziecko nie otrzyma dokładnie zalecanych ilości poszczególnych produktów, to należy się martwić – oczywiście, że nie, ponieważ każde dziecko ma zupełnie inny organizm, inne zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym zróżnicowany apetyt. Najważniejsze, aby codzienna dieta była urozmaicona i bogata w pełnowartościowe produkty.
7. Ograniczmy liczbę niezdrowych przekąsek. Zamieńmy słodkie ciastka i niezdrowe chrupki np. na świeże lub suszone owoce albo domowej roboty przekąski np. mufinki z warzywami.
8. Ograniczmy do minimum dosalanie potraw, a sól zamieńmy najlepiej na świeże zioła.
Drodzy Rodzice! Oczywiście nie ma gwarancji, że zmiana sposobu żywienia (w połączeniu z aktywnością fizyczną) odchudzi pulchnego malucha. Niemniej jednak z dużym prawdopodobieństwem okaże się wystarczającym sposobem utraty nadmiernej masy ciała.
Bardzo ważne jest aby nie lekceważyć problemów z masą ciała u dziecka, ponieważ zarówno nadmierna jak i niewystarczająca masa ciała może przyczynić się do wystąpienia poważnych niedoborów żywieniowych oraz do rozwoju różnych chorób w przyszłości.
mgr inż. Natalia Kozielska
Dietetyk
Przeczytaj także: Co jeść po powrocie z przedszkola?