Jakie produkty można podawać 16-miesięcznemu dziecku przy zaparciach?
Jakie produkty można podawać 16-miesięcznemu dziecku przy zaparciach? Jakie obiady robić, aby nie wzmagały problemu zaparć? Co z naleśnikami czy rożnymi placuszkami? Czy mąki: (kukurydziana, razowa) również nie są wskazane w zaparciach?
Witam,
W przypadku zaparć należy zadbać o odpowiednią dietę dziecka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nawodnienie. Płyny, najlepiej woda, herbatki bez cukru, ziołowe czy świeże soki(soki typu Kubuś można rozcieńczać z wodą 1:1) należy podawać do każdego posiłku, a także w przerwach między nimi.
Jeśli chodzi o posiłki, zaparciom sprzyjają produkty, takie jak: banany, gotowana marchewka, kleiki(ryżowy, kukurydziany), zbyt gęste kaszki, cienkie makarony, kaszka kukurydziana i manna(także mąka kukurydziana), biały ryż, czekolada. Do diety należy włączyć jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, grubsze kasze, pieczywo razowe/graham. Owoce najlepiej podawać przed posiłkiem. Polecane są jabłka, gruszki, winogrona, maliny. Dobrym pomysłem jest również dodatek otrębów pszennych do zup.
Jeśli chodzi o posiłki typu naleśniki czy placuszki, można przygotowywać je mąki razowej. Ważne jest także nadzienie, które nie powinno „zapychać”. Naleśniki mogą być ze świeżymi owocami, naturalnym jogurtem czy z nadzieniem warzywnym a placuszki ze zsiadłym mlekiem i świeżo startym jabłkiem. Obiad powinien składać się z 2 dań, z czego pierwszym jest zupa, zupa-krem. Na drugie danie można podawań produkt węglowodanowy, taki jak razowy makaron, kasza jęczmienna perłowa, kasza jaglana, kasza gryczana. Do tego porcja chudego mięsa, ryby i koniecznie surówka z surowych warzyw i owoców, np. marchewka z jabłkiem. Może dodać również warzywa gotowane, np. buraczki, brokuł.
Oczywiście problem zaparć nie musi mieć podłoża żywieniowego. Zawsze warto skonsultować swoje obawy z lekarzem specjalistą, by mieć 100% pewność, że naszemu maluszkowi nie dolega nic poważnego.
Monika Turek
Dietetyk
Przeczytaj także: Jadłospis 13-18 miesięcy