Kisiel i budyń z torebki w diecie dziecka?
Kisiel o smaku truskawkowym, poziomkowym, cytrynowym, wiśniowy itd., prawdziwy smak i kolor owoców nawet w środku zimy. Skoro owocowy, to na pewno na pierwszym miejscu w składzie są owoce, ale czy rzeczywiście tak jest? Przyjrzyjmy się pierwszemu lepszemu składowi kisielu.
Kisiel o smaku truskawkowym firmy Delecta.
Skład: Skrobia ziemniaczana, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromaty, ekstrakt z czarnej marchwi, barwnik: kurkumina, substancja wzbogacająca: witamina C, proszek truskawkowy 0,1%.
Skąd się bierze ten pyszny truskawkowy smak i czerwona intensywna barwa, skoro zamiast truskawek jest jedynie proszek truskawkowy w niewielkiej ilości? Ze sztucznych dodatków do żywności. Nic w nim naturalnego, więc czy powinniśmy go podawać dziecku? Zdecydowanie nie.
Jak w takim razie zastąpić kisiel z torebki? Zrobić samemu kisiel owocowy .
Oto przepis na jedną porcje:
1 szklanka owoców,
1 ½ szklanka wody,
2 łyżeczki ksylitolu,
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Wykonanie: Owoce z ksylitolem zagotować w szklance wody i gotować przez ok. trzy minuty. W połowie szklanki wody rozprowadzić mąkę i dolać do gorących owoców, gotować na małym ogniu do wrzenia. Jeżeli kisiel będzie zbyt rzadki, można go ponownie zagotować i dodać trochę mąki z wodą.
Zdrowy deser gotowy.
W porze zimowej doskonałym zamiennikiem świeżych owoców są owoce mrożone, które są łatwo dostępne w sklepach. Warto wiedzieć, że podczas procesu zamrażania tylko niewielkie ilości składników mineralnych i witamin są tracone, dlatego dużo lepiej jest kupić letnie owoce mrożone niż „świeże” natryskiwane konserwantami i barwnikami.
Zajmijmy się teraz budyniem, jego skład także nie prezentuje się najlepiej. Najbardziej wartościowym produktem, który znajduje się w gotowym budyniu jest mleko, które sami do niego dodajemy.
Budyń o smaku czekoladowym firmy Delecta.
Skład: Skrobia (kukurydziana, ziemniaczana), skrobia modyfikowana ziemniaczana, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu 17%, czekolada 0,1% (cukier, miazga kakaowa, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu).
Może być zdecydowanie lepiej. Polecany budyń z kaszy jaglanej jest zdecydowanie bardziej wartościowy, pozwoli zadowolić dziecięce podniebienie, a także dostarczyć wielu cennych wartości odżywczych.
Przykładowy przepis na budyń z kaszy jaglanej na jedną porcje:
¼ szklanki kaszy jaglanej,
1 szklanka mleka roślinnego lub zwierzęcego,
¼ szklanki wody,
1 łyżka ksylitolu,
½ banana.
Wykonanie: Kaszę jaglaną opłukać w ciepłej wodzie na sitku, włożyć do garczka i zalać ½ szklanki mleka oraz ¼ szklanki wody. Gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż kasza całkowicie wchłonie płyn a kasza zrobi się miękka, około piętnaście minut. Następnie kaszę zblendować razem z resztą mleka, dodać obranego banana. Zmiksować na gładki mus. Opcjonalnie podać z orzechami lub świeżymi owocami.
Pełnowartościowy budyń z naturalnych składników gotowy.
Monika Zakrzewska
Dietetyk
Przeczytaj także: Analiza produktu Kubuś Waterrr cytrynowy