Parówki "Stówki"
Dzień dobry. Czy byłaby Pani tak mila i przeanalizowała parowki 'Stówki’? Pytanie kieruję w kontekście diety 14 miesięcznego dziecka. Z góry dziękuję.
Podstawowe informacje o produkcie:
Nazwa produktu : Parówki Stówki
Kategoria : Wędliny
Producent : Sokołów S.A.
Opakowanie : 250 g
Skład : mięso wieprzowe z szynki, sól, białko wieprzowe (kolagenowe), przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty.
Produkt bezglutenowy.
Wartość odżywcza :
Wartość energetyczna : 305 kcal/100 g produktu
Białko : 14,5 g/100 g produktu
Węglowodany : 1 g/100 g produktu, w tym cukry: 0,8 g/ 100 g produktu
Tłuszcz : 27 g/100 g produktu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 10 g/100 g produktu
Sól: 1,8 g/100 g produktu
Zalety:
- bez glutaminianu monosodowego
- bez barwników
- bez fosforanów
- produkt bezglutenowy
- bez „E” w składzie produktu
- wysoka zawartość mięsa z szynki
Wady:
- zawartość aromatów
- duża zawartość tłuszczów nasyconych
- produkt o wysokim stopniu przetworzenia
- spożywanie parówek prowadzi do wykształcenia nieprawidłowych nawyków żywieniowych
Co na to Ekspert?
mgr Anna Grabowska, dietetyk
Parówki w diecie dzieci budzą wiele kontrowersji, dla dietetyków to duże wyzwanie, ponieważ dzieci uwielbiają parówki i wiele rodziców nie chce rezygnować z podawania ich swoim pociechom. Są szybkie w przygotowaniu i łatwe do podania. Jednak im później włączymy parówki do diety dziecka, tym lepiej (najlepiej po 3. roku życia). Jako dietetyk nie zalecam podawania parówek dzieciom (szczególnie tak małym) z uwagi na stopień przetworzenia i dodatki użyte do ich wyprodukowania. Najlepiej nie podawać ich w ogóle, a jeśli już, to bardzo rzadko. Zdecydowanie parówki nie powinny być stałym elementem diety dziecka. Przez pierwsze lata życia w dziecku kształtują się nawyki żywieniowe, które będą miały wpływ na wybory żywieniowe i zdrowie dziecka w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby podawać dziecku od początku rozszerzania diety naturalne i jak najmniej przetworzone produkty.
Co w przypadku, kiedy od czasu do czasu chcemy podać parówkę dziecku? Należy zwrócić uwagę na skład podany na etykiecie, powinien być jak najbardziej prosty, a parówka powinna być zrobiona z jak największej ilości mięsa. Bezwzględnie należy zrezygnować z parówek, które mają w składzie MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie od kości. MOM to nic innego jak skrawki mięsa, skóra, ścięgna, chrząstki, drobne kości, zmielone na jednolitą emulsję mięsno-tłuszczową, pozbawioną wartości odżywczych. MOM to półprodukt, który bardzo szybko się psuje i produkty z udziałem tej substancji muszą być dodatkowo uzupełniane przez stabilizatory, konserwanty, wypełniacze.
Istnieje również inna ważna kwestia. Podawanie parówek znacznie zwiększa zawartość białka w jadłospisie, co jest niekorzystne dla zdrowia. W przypadku dziecka 14 – miesięcznego można podać 35-40 g mięsa i wędlin dziennie, a jedna parówka już wyczerpuje „limit” dobowego spożycia produktów z tej kategorii. Nadmiar białka przyczynia się do obciążenia nerek, a także do powstawania otyłości.
Parówki Stówki należą do kategorii parówek z „lepszej półki”, nie zawierają MOM-u, glutaminianu monosodowego, barwników, fosforanów. Są wykonane z dużej ilości mięsa z szynki. Mogą być spożywane przez osoby na diecie bezglutenowej.
Jednak należy pamiętać o tym, że spożywanie nawet najlepszych pod względem składu parówek, powoduje kształtowanie nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Parówki należą do kategorii produktów o bardzo wysokim stopniu przetworzenia - składniki przechodzą proces homogenizacji, czyli łączenia w jednolitą masę produktów, które w normalnych warunkach nie połączyłyby się ze sobą. Podając dziecku parówki, uczymy je, że parówka to dobry i wartościowy produkt, a jest zupełnie inaczej. Parówki są produktem o niskiej wartości odżywczej, dlatego jeśli już zdecydujemy się podać je dziecku, to najlepiej w towarzystwie kolorowych warzyw i pełnoziarnistego pieczywa.
Generalna ocena w skali 1-5
3,5
Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.