Dieta w niedoborze hormonu wzrostu
Witam serdecznie! Moja 7 letnia córka ma niedobór hormonu wzrostu, ma mieć go podawanego w zastrzykach. Obecnie dostaje aminokwasy w tabletkach które mam jej dawać w trakcie śniadania, które nie zawiera cukrów prostych(w ogóle mam je wykluczyć z jej diety)dodam że jest niejadkiem. Najchętniej na śniadanie je kulki zbożowe nestle z mlekiem, ale pewnie one zawierają cukry proste! z tego co wiem to nawet chleb je zawiera! Proszę o pomoc w propozycji takiego śniadania zupełnie wolnego od cukrów prostych bo aminokwasy się nie będą przyswajały! Z góry serdecznie dziękuje. Ewa
Przy niedoborze hormonu wzrostu bardzo ważna jest dieta. Przede wszystkim dieta powinna być wysokobiałkowa, dlatego w posiłkach muszą znaleźć się takie produkty jak: mięso, ryby, jaja. Wymienione produkty zawierają bowiem aminokwasy: lizynę i argininę, które to pobudzają przysadkę do produkcji hormonu wzrostu (somatotropiny). Bardzo ważne jest również, aby wybierać produkty nie zwiększające gwałtowanie stężenia glukozy we krwi. Niskie stężenie glukozy we krwi zwiększa bowiem ilość wydzielanej przez przysadkę mózgową somatotropiny. W wieczornych posiłkach należy unikać pokarmów zawierających duże ilości cukrów prostych. Ostatni posiłek powinien być zjedzony około 2-3 godzin przed snem.
Inne ważne czynniki
Nie bez znaczenia jest również oprócz diety odpowiednia ilość snu, uprawianie sportu, unikanie stresu i wypoczynek. Podczas snu wydzielane są bowiem największe ilości somatotropiny. Aktywność fizyczna, nawet ta umiarkowana również pobudza przysadkę mózgową do produkcji hormonu wzrostu.
Nie da się całkowicie wyeliminować z diety węglowodanów prostych, ponieważ cukry proste występują nie tylko w słodyczach, ciastkach, dżemach czy miodzie. Pewne ilości cukrów prostych znajdują się również w produktach zbożowych, mleku i przetworach mlecznych, warzywach, owocach, ziemniakach. Całkowite wyeliminowanie tych produktów spowodowałoby niedobory wielu składników odżywczych, prowadząc tym samym do zahamowania wzrostu i innych zaburzeń związanych z niepełnowartościową dietą.
Myślę, że warto skonsultować się z lekarzem czy nie zachodzi konieczność suplementowania witamin
i składników mineralnych u Pani dziecka.
Na pewno z diety córeczki należy wykluczyć: słodycze, ciasta, miód, dżem, słodkie napoje, kompoty, soki, białe pieczywo, biały ryż i makaron oraz ograniczyć owoce. Proszę nie podawać również kuleczek nestle z mlekiem, bowiem zarówno czekoladowe płatki jak i mleko zawierają cukry proste. Należy wybierać pieczywo pełnoziarniste lub razowe, poza tym grube kasze i makarony, brązowy ryż, warzywa bogate w skrobię (węglowodany złożone) i warzywa strączkowe.
Zachęcam również do skorzystania z naszych usług . Możemy pomóc Pani w ułożeniu pełnowartościowego jadłospisu indywidualnie dostosowanego dla Pani córeczki.
Przykładowe śniadania
• Jajecznica na parze ze szczypiorkiem
Składniki:
-jajko,
-1 płaska łyżeczka masła
- 2 łyżeczki posiekanego szczypiorku
Wykonanie:
Szczypiorek należy opłukać i osuszyć, drobno posiekać. Jajko umyć pod bieżącą wodą i sparzyć wrzątkiem (przez minutę). Zagotować wodę. Spodeczek uprzednio posmarowany masłem należy postawić na naczyniu z wrzącą wodą. Wybić na niego jajko, wymieszać wszystko i ogrzewać jajecznicę aż do ścięcia się białka. Na koniec posypać szczypiorkiem. Podawać z pieczywem razowym.
• Łosoś pieczony z ziołami, sałata zielona z pomidorem i ogórkiem z oliwą z oliwek
Składniki:
-łosoś (50 g)
-zioła (do smaku)
-koperek (do smaku)
-pomidor (1 mały)
-sałata (kilka listków)
-ogórek (1/2 szt.)
-oliwa z oliwek (5 g)
Wykonanie:
Filety z łososia opłukać, osuszyć, podlać sokiem z cytryny i odstawić na 20 minut. Po tym czasie rybę posypać ziołami i wyłożyć w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym oliwą. Piec w piekarniku (200 stopni C, przez 20 minut). Po wyjęciu z piekarnika rybę można obsypać koperkiem. Podawać razem z przygotowaną surówką i pieczywem razowym.
• Papryka nadziewana kaszą gryczaną i mięsem z indyka
Składniki:
-papryka (połówka)
-kasza gryczana (2 łyżki po ugotowaniu)
-włoszczyzna (50 g)
-mięso z indyka (40 g)
- natka pietruszki do smaku
Wykonanie:
Paprykę umyć, przekroić na pół, wyciąć gniazda nasienne. Kasze ugotować. Mięso z indyka również ugotować na wywarze warzywnym. Warzywa z wywaru drobno pokroić, wymieszać z kaszą i drobno pokrojonym mięsem. Taki farsz włożyć do połówki papryki. Posypać drobno pokrojoną natką pietruszki.
• Omlet z cukinią
Składniki:
-jajka (2 szt.)
-mąka (1 łyżeczka)
-mleko (1-2 łyżki)
-sól, pieprz
-oliwa z oliwek
-starta cukinia (50 g)
Wykonanie:
Jajka wbić do głębokiego talerza, doprawić solą i pieprzem, wlać mleko oraz wsypać mąkę. Na średnim ogniu rozgrzać patelnię, włożyć masło. Jajka roztrzepać widelcem, starając się wtłoczyć jak najwięcej powietrza w masę. Ubijać kolistymi ruchami, łącząc białka i żółtka w jednolitą masę. Do masy należy dodać startą cukinię i przelać ją na patelnię. Rozprowadzić cukinię równomiernie po całej powierzchni patelni. Po około kilkunastu sekundach, gdy spód zacznie się ścinać, zacząć przesuwać masę drewnianą szpatułką z boków patelni ku środkowi, tak aby w puste miejsce napływała surowa masa jajeczna i się ścinała. Smażyć omlet do momentu aż spód będzie zrumieniony. Złożyć omlet na pół za pomocą łopatki i pozostawić na patelni do czasu aż masa ze środka stężeje.
• Makaron razowy z warzywami
Składniki:
-razowego makaronu (3-4 łyżki po ugotowaniu)
-marchewka (1 mała)
-groszek zielony (2 łyżki)
-cukinia
-ugotowana ryba (2 łyżeczki)
-oliwa
Wykonanie:
Ugotować makaron. Warzywa należy umyć, obrać, pokroić. Następnie ugotować na parze. Makaron wymieszać z warzywami, ugotowaną rybą, dodać oliwy z oliwek i zioła prowansalskie do smaku.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Anemia u niemowlaka