banner

Nauka zdrowych nawyków żywieniowych

Autor: Paulina Roziewska

Jak oduczyć dziecko złych nawyków żywieniowych? Będę wdzięczna za wszelkie porady.

Nauka zdrowych nawyków żywieniowych nie jest łatwa, ale da się to zrobić i to w każdym wieku. Z pewnością kluczem do sukcesu jest konsekwencja, cierpliwość, ciepło i miłość. Niezbędny jest także czas. Przemiana nie będzie widoczna z dnia na dzień.

Najważniejsze zasady, których należy się trzymać:

• Stałe pory posiłków – dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie. Trzy główne posiłki to: śniadanie, obiad i kolacja oraz dwa dodatkowe: II śniadanie i podwieczorek. Godziny poszczególnych posiłków mogą wyglądać następująco: godz. 7.00 - śniadanie, godz. 10.00 - drugie śniadanie, godz. 13.00 - obiad, godz. 15.30- podwieczorek, godz. 18.30 - kolacja. Nie należy przeciągać posiłków, po około 30 minutach zbieramy talerze. Oczywiście, jeżeli dziecko nadal je to dajmy czas na dokończenie. Należy odnosić się do dziecka z szacunkiem i spokojnie.

• Bez podjadania – pomiędzy posiłkami dziecko nie powinno otrzymywać żadnych dodatkowych produktów, np. w postaci batoników, ciasteczek, chrupek, żelek, lizaków, które zmniejszają apetyt na podstawowe posiłki. Pomiędzy posiłkami należy podawać dziecku picie, najlepiej w postaci niegazowanej wody. Woda może być podawana bez ograniczeń.

• Atmosfera i miejsce – spożywanie posiłku powinno odbywać się w jednym miejscu. Najlepiej by była to jadalnia, bez włączonego TV. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólna rozmowa. Przynajmniej jeden posiłek powinien być spożywany w gronie całej rodziny. Atmosfera powinna być ciepła i przyjazna.

• Samodzielne jedzenie – dziecko powinno jeść samo, bez pomocy rodzica (jeżeli jest wystarczająco duże). Może posługiwać się sztućcami, bądź rączkami.

• Bez zmuszania – nie można zmuszać dziecka do jedzenia, co może spotkać się z jeszcze większym buntem. Jeżeli dziecko stwierdza, że już się najadło, nie wciskajmy więcej na siłę.

• Nawyki rodziców – nasze nawyki żywieniowe muszą być godne naśladowania. Dziecko obserwuje rodziców, jeżeli nie jemy warzyw – to zapewne dziecko również odmówi ich spożywania.

• Wspólne przygotowywanie posiłków – to doskonały element pobudzający apetyt. Podczas przygotowywania posiłku dziecko z pewnością poczuję ochotę na pomidora czy wędlinę. Nauczy się swoich ulubionych smaków. Wybierzcie się wspólnie do warzywniaka czy piekarni i pozwólcie dziecku wybierać a potem smakować.

• Małe porcje, duży talerz - Nałóż małą porcje na duży talerz. Na dużym talerzu porcja wyda się mniejsza. Nie nakładaj porcji jak dla dorosłego, to może dziecko zniechęcić.

Zmiana nawyków żywieniowych wymaga konsekwencji, cierpliwości i zrozumienia. Należy Zachować spokój, nie zmuszać, nie krzyczeć na dziecko, nie porównywać z innymi dziećmi.

mgr inż. Paulina Roziewska
Dietetyk

Przeczytaj także: Problem z dietą

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.