Żywienie 7 latka
Witam,
Mojego synka 7 lat codziennie boli rano brzuch. Po wstaniu o 7.30 po 1godzinie je śniadanie (często mleko płatki), później koło 12.00 jakiś obiad (np. ziemniaki, kawałek mięsa gotowanego i surówka lub jakieś warzywa gotowane), nie lubi zup, czasem uda się tylko aby zjadł ogórkową. W szkole kanapka lub nie, około 16.00 drożdżówka lub owoc i np. jogurt słodki np. jogobella (po szkole). Na kolację koło 19.00 czy 20.00 kanapki grzane z serem żółtym wędliną do tego warzywa. Synek ciągle domaga się czegoś słodkiego batoników, czekolady itp. (lubi słodką herbatę miętową X2 dziennie). I tylko pije trochę wody. Czy taka dieta może wpływać na jego bóle brzucha. Starałam się go zdrowo odżywiać, ale wpływ szkoły itp. sprawił że nie mam siły z nim walczyć o zdrowsze dania, cieszę się że zje cokolwiek. Proszę o informację co powinnam zmienić. Może jak przesunąć godziny. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, Natalia.
Witam,
możliwe, że bóle brzucha u synka nie są związane z dietą, a z emocjami. Proszę się zastanowić czy w dni wolne od szkoły również dziecko boli brzuch. Jeśli nie, oznacza to najprawdopodobniej bóle na tle nerwowym. Jeśli natomiast bóle są codziennie, niezależnie od dnia tygodnia, to należy szukać przyczyny gdzie indziej.
Bóle brzucha w połączeniu z dietą obfitującą w cukier może świadczyć o pasożytach przewodu pokarmowego. Warto zbadać kał na ich obecność.
Jadłospis dziecka nie wygląda nieprawidłowo. Należałoby jednak zadbać o większą regularność posiłków. Śniadanie powinno być podane niedługo po wstaniu z łóżka, a kolejne posiłki w odstępach około 2,5 do 3,5 godziny. Kolacja powinna być na około 2 godziny przed pójściem spać.
Zupy wcale nie są konieczne w diecie. Stanowią jednak dobrą formę podania porcji warzyw. Jeśli chłopiec zjada warzywa w innych posiłkach, to nie musi jadać zup.
W diecie siedmiolatka dozwolone jest spożycie do 30 g cukru dziennie, czyli 5 płaskich łyżeczek. Taka ilość znajduje się w dużej szklance słodkiego napoju (np. soku z kartonu) lub w 50-gramowym czekoladowym batoniku. Jeśli więc chłopiec dostaje w ciągu dnia słodycze, to należy nalegać, by pił niesłodzone napoje, zwłaszcza pomiędzy posiłkami.
Trzeba pamiętać, że popularne płatki śniadaniowe czy też pozornie zdrowe przekąski również mogą zawierać sporo cukru. Warto czytać etykiety na opakowaniach.
Z jadłospisu dziecka należy wykluczyć również żywność zawierającą konserwanty i sztuczne barwniki, a także wzmacniacze smaku i zapachu (glutaminian sodu).
W diecie dziecka powinny pojawiać się produkty zbożowe pełnoziarniste: grube kasze, pieczywo razowe, makarony pełnoziarniste, naturalne płatki owsiane, jęczmienne, jaglane, brązowy ryż. Do każdego posiłku należy dokładać świeże warzywa i/lub owoce. W ciągu dnia dziecko powinno wypijać około 500 ml mleka lub fermentowanych napojów mlecznych (jogurt, kefir, maślanka). Nie powinny to być jednak słodkie owocowe jogurty i deserki mleczne. Te traktujemy jak słodycze.
Jeżeli niepokoją Panią bóle brzucha u dziecka, to należy koniecznie skonsultować to z pediatrą.
mgr Alicja Hojda-Dumania,
Dietetyk
Przeczytaj także: Płatki kukurydziane Corn Flakes