Żywienie dzieci w czasie wyjazdów wakacyjnych
Wakacyjny urlop to czas relaksu, beztroski i często zmiany nawyków żywieniowych. Na wyjeździe chcemy odpocząć od codzienności, zapomnieć o trzymaniu odpowiedniej diety czy posmakować lokalnej kuchni. Nie powinniśmy jednak całkowicie zatracać się w urlopowym szaleństwie i pamiętać o zachowaniu chociaż minimum zasad prawidłowego żywienia zwłaszcza u dzieci, które bardzo szybko nabierają nowych przyzwyczajeń i wcale nie mają ochoty ich porzucać po przyjeździe z wakacji.
Jak zadbać o to, żeby nasze dzieci cieszyły się wakacjami i wróciły z nich w dobrej formie? Poniżej przedstawiam kilka podstawowych zasad, którymi powinni kierować się wszyscy rodzice wyjeżdzający na urlopy ze swoimi maluchami.
- Pamiętajmy o węglowodanach złożonych, które powinny być podawane minimum w dwóch posiłkach dziennie. Znajdziemy je w pieczywie, płatkach owsianych, kaszach, ryżu czy makaronach. Produkty takie będą uwalniały energię przez dużo dłuższy czas niż cukry proste i dostarczą dziecku wielu składników mineralnych i witamin,
- Zadbajmy o podaż odpowiednich kwasów tłuszczowych. Najrozsądniej jest zamienić tłuszcze z gotowych produktów np. typy fast-food na dodatek do posiłku oliwy z oliwek, pestek dyni czy słonecznika.
- W codziennej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw . Powinniśmy zadbać o minimum jedną porcję tych pierwszych i dwie porcje drugich. Latem wybór tych pyszności jest nieograniczony i z pewnością każde dziecko znajdzie dla siebie ulubiony owoc lub warzywo.
- Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej dziecku podawać jest wodę i raczej unikać soków czy napojów. Po pierwsze nie są one tak skuteczne jak woda, a po drugie mogą zaburzyć łaknienie dziecka na stałe pokarmy.
- Unikajmy produktów typu fast-food. Choć ciężko całkowicie wyeliminować je z wakacyjnej diety pamiętając o miłości dzieci do frytek, warto zachować zdrowy rozsądek.
Kiedy przychodzi czas, że nasze dziecko zaczyna potrzebować wzbogacania diety, wiele mam zastanawia się co zabrać ze sobą w podróż, zapakować na spacer czy plaże. Potrzebne są wtedy produkty, które zaspokoją głód dziecka, będą praktyczne w transporcie i takie, które nie zepsują się pod wpływem działania temperatury. Co zabrać w takim razie do torby i nie martwić się o mały brzuszek?
Rynek spożywczy posiada bardzo bogatą ofertę produktową wszelkich deserków, przekąsek, soczków czy owocowych musów. Z pewnością doskonałą alternatywą świeżych owoców i warzyw na przekąskę będą właśnie wspomniane musy. Wybrane zawierają 100 % owoców i warzyw, są nie tylko łatwe i praktyczne w przechowywaniu i transporcie, ale także w podawaniu dzieciom. Jeśli chodzi o świeże owoce dobrze wybrać takie z mniejszą ilością wody i wcześniej pokroić je na mniejsze kawałki, bądź po prostu wybrać małe owoce. Mogą to być np. jabłka, winogrono, maliny czy borówki. Dobrym pomysłem będą też warzywa pokrojone w słupki, takie jak marchewka, ogórki, czy kalarepka. Wśród innych produktów znakomicie nadających się w podróż są wafle ryżowe, batoniki muesli czy suszone owoce. Do pudełka na drogę można także zapakować wcześniej przygotowane kanapki. Należy jednak pamiętać, by nie wkładać do nich np. wędliny, która źle zachowuje się w wyższych temperaturach, czy czekolady, która rozpłynie się, a dziecko będzie miało problem ze zjedzeniem takiego posiłku.
Czego nie powinny jeść dzieci podczas wakacyjnego wypoczynku, a na spożywanie jakich produktów rodzice mogą wyrazić zgodę?
Restauracje na deptakach, przydrożne bary, budki z jedzeniem typu fast-food, cukiernie – to wszystkie miejsca z którymi można zetknąć się podczas urlopowego pobytu. Większość z nich kusi pięknymi zapachami, ulubionymi smakami i przystępnymi cenami. Większość też niestety posiada w ofercie szkodliwe dla zdrowia produkty, pełne nasyconych kwasów tłuszczowych czy cukrów prostych. Doskonałą alternatywą dla wakacyjnego jedzenia z którego przyjemność będą czerpać nie tylko dorośli, ale także dzieci, a może zwłaszcza dzieci będzie wybór z kart menu tych „zdrowszych” produktów.
Oto kilka wskazówek jak dokonać „zdrowych” wyborów:
- Zamiast smażonych ryb wybierz pieczone bądź z grilla. Jeśli wybierasz smażone zwróć uwagę na jakość tłuszczu używanego przez restauratora. W wielu miejscach można spotkać się ze starym, przesmażonym olejem, który zawiera substancje rakotwórcze,
- Potrawy z grilla podawaj dziecku z umiarem. Są lepsze niż dania smażone, jednak w dużych ilościach działają szkodliwie, gdyż są tłuste i ciężkostrawne,
- Unikaj karmienia dziecka zupkami w proszku. Oprócz dużej ilości chemii nie zawierają żadnych substancji odżywczych,
- Korzystaj z dostępnej oferty świeżych warzyw i owoców, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie,
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Nic lepiej nie nawadnia organizmu niż woda mineralna,
- Zadbaj o to by w zamówionych daniach nie było soli, panierki, czy np. dużej ilości bitej śmietany w deserze. Z pewnością możesz o to poprosić przy składaniu zamówienia,
- Jedzenie możesz przygotować przed wyjazdem z domu. Dobrym pomysłem będą zupki, musy, owoce, czy nawet dania mięsne zamknięte szczelnie w słoiczkach, które potem wystarczy podgrzać czy po prostu podać dziecku,
- Możesz zabrać ze sobą również wszelkiego rodzaju przekąski, np. wafle ryżowe, płatki zbożowe, ciasteczko owsiane czy pieczywo chrupkie.
Wakacyjny wyjazd to idealny moment by porzucić zdrowe nawyki żywieniowe, jednak warto pamiętać, że organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do zmian, szczególnie jeśli są to zmiany na gorsze. Istnieje dużo możliwości by zachować choćby podstawy prawidłowego żywienia. Trzeba być przy tym niezwykle ostrożnym wybierając dania w restauracjach, bądź po prostu postawić na własne jedzenie wcześniej przygotowane w domu lub już na miejscu. Podczas urlopu warto zachować zdrowy rozsądek i dokonywać mądrych wyborów żywieniowych zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dzieci. Pamiętajmy, że dzieci naśladują nasze zachowania. Może więc warto właśnie w czasie wakacji dać im dobry przykład?
inż. Sandra Podlaska
Dietetyk
Przeczytaj także: Jogurty, serki i deserki - czyli ulubione przekąski maluchów