Żywienie dziecka 18 miesięcy
Mam pytanie. Jak powinna wyglądać dieta dziecka 1,5 rocznego?. Czy nadal powinna być tak restrykcyjna, czy jednak już bardziej przypominać tą dorosłą, oczywiście bez tak mocnego przyprawiania itp. Mam w dalszym ciągu wątpliwości czy dziecko już powinno poradzić sobie z kanapką czy jednak nadal powinnam ją kroić na małe kawałeczki itp. , co ze smażeniem, słodzeniem potraw? Czy w dalszym ciągu unikać słodyczy? Przyjdzie moment kiedy dziecko i tak się z nimi zetknie np. na urodzinach. Jak je do tego przygotować? Będę wdzięczna za pomoc. Adrianna Mama 1,5 Kubusia.
Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi żywienia dzieci w wieku 1-3, powinny one zacząć spożywać 5-6 posiłków dziennie (zasadniczo powinny to być 3 większe oraz 2 mniejsze posiłki). Jest to istotne ponieważ przy takim rozkładzie posiłków przy nieco większej objętości tych głównych podkreśla się ich ważność. Główny posiłek ma za zadanie zaspokoić głód, a II śniadanie i podwieczorek ułatwiają przetrwanie do tegoż posiłku. Te dwie przegryzki w ciągu dnia zapobiegają napadom głodu.
Pierwszy posiłek najlepiej jeśli jest posiłkiem mlecznym np. kasza na mleku lub zawierał dodatek mleka np. w postaci kakao. Jeśli dziecko jest zdrowe to w wielkości podawanych posiłków należy się kierować apetytem i upodobaniami dziecka. Jednego dnia dziecko może zjeść więcej zupki, a na drugi dzień może zjeść większe śniadanie czy mieć większy apetyt w porze II dania. Dlatego nie należy się przejmować również tym, że dziecko każdego dnia je różne ilości. (Zwłaszcza po ukończeniu pierwszego roku życia u dzieci zaczyna występować nazywany przez rodziców syndrom niejadka.) Warto zapamiętać zasadę, która brzmi: dziecko decyduje ILE zje, a rodzice CO dziecko będzie jadło. Należy również monitorować parametry antropometryczne dziecka, które są wskaźnikiem jego rozwoju. Jeśli masa ciała dziecka będzie zbyt duża należy wtedy wyeliminować z diety produkty, które nie mają dużych wartości odżywczych, a dostarczają kalorii. Można wtedy również zaprzestać podawania dziecku przegryzek pomiędzy posiłkami. Ogólnie podawanie dzieciom przekąsek między posiłkami nie jest zalecane.
Kolejny główny posiłek to obiad. Obiad powinien być dwu daniowy, ze względu na wiek dziecka najlepiej jeśli będzie spożywany w odstępie czasowym 2-3 godzinnym. Może Pani również spróbować za jakiś czas podawać dziecku od czasu do czasu dwudaniowy obiad. Najlepiej podawać mniejsze ilości I i II dania (połowę porcji zupy i połowę porcji II dania).
Z czasem na kolacje może Pani zacząć wprowadzać bardziej stałe pokarmy jak kanapki z wędliną, serem żółtym/twarogowym/pastami warzywnymi, sałatki warzywne, dania na ciepło). Takie bardziej stałe posiłki zapewnią dziecku uczucie sytości na dłużej i zapewnią spokojny sen.
Forma posiłków powinna już być stała (nie powinny to być papki), jednak 18 miesięczne dziecko nie musi jeść całej kanapki, można ją spokojnie pokroić na mniejsze kawałki. Tak jest znacznie łatwiej dla dziecka a i tak uczy się gryźć i przeżuwać. Jeśli skórka pieczywa jest w miarę miękka lepiej jej nie odcinać.
Głównym napojem dziecka powinna być zwykła woda. Można podawać dziecku do picia herbatę jednak powinna ona być słaba i najlepiej niesłodzona lub słodzona w minimalnym stopniu. Polecam także słabe napary herbatek owocowych. Jednak w tym przypadku trzeba przeczytać na opakowaniu czy faktycznie jest to herbata owocowa czy czarna o smaku owoców. Zalecam również ograniczenie ilości wypijanych przez dziecko soków owocowych i napojów. Nawet jeśli są rozcieńczone lub nie dosładzane nie jest to dobry nawyk, ponieważ są one przede wszystkim źródłem cukru, a poza tym wiele z nich zawiera środki konserwujące oraz barwniki. Niestety duże ilości cukru zawierają także soki przeznaczone dla dzieci dlatego należy zachować umiar.
Co do słodyczy to nie powinny one występować na co dzień w diecie dziecka. Jeśli jednak zje kawałek ciasta, zwłaszcza domowej roboty z pewnością nic się nie stanie, a da dużą przyjemność dziecku. Ważne aby dziecko jadło słodyczy po głównym posiłku, a nie zamiast niego. Wtedy z pewnością zje dużo mniej smakołyków, ale i tak należy kontrolować ilość i jakość tego co spożywa dziecko. Nadal konieczne jest wracanie uwagi na jakość takich słodyczy.
Jeśli chodzi o obróbkę kulinarną to nadal posiłki powinny być gotowane w wodzie, na parze lub pieczone. Od czasu do czasu może pojawić się coś smażonego, ale bardzo sporadycznie. Można mocniej przyprawiać posiłki, jednak nadal należy ograniczać sól. Warto również zadbać o wygląd serwowanych maluchowi dań. Posiłki powinny być kolorowe i atrakcyjnie podane. Najlepiej jeśli będą to także nieduże porcje. Można również wzbogacić ich smak dodając różnego rodzaju zioła.
mgr Magdalena UchmanDietetyk
Przeczytaj także: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5 do 36 miesiąca życia