banner

Nocne karmienie

Autor: Agnieszka Daria Kula

Dzień dobry! Moja córeczka skończyła 10 miesięcy i nie chce w dzień ssać piersi, za to w nocy chciałaby co godzinę lub dwie. Chciałabym jeszcze trochę ją pokarmić, ale nie wiem czy wyjdzie nam to na dobre - nauczyła się zasypiać przy piersi. W ciągu dnia zjada rano koło 8 kaszkę mleczno-ryżową później koło 12 zupkę mięsno-warzywną (oczywiście z uwzględnieniem ryb i żółtka). Później koło 15 deser owocowy lub jogurt i koło 18 kaszkę mleczno-grysikową. Po kąpieli dostaje jeszcze pierś...przy której zasypia. Proszę o pomoc bo nie wiem czy dobrze ją karmię? Może nie powinnam karmić jej w nocy? Czy powinna pić mleko w dzień? Czy mam zacząć podawać mleko modyfikowane? zaznaczę ze córka nie je z butelki tylko łyżeczką a wodę pije z kubka niekapka. Z góry dziękuje za poradę.

Według aktualnego modelu żywienia niemowląt karmionych piersią, w 10. miesiącu życia dziecka dieta wygląda następująco:

1. Karmienie piersią dziecka na żądanie
2. Posiłki uzupełniające, w tym:
• obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), 1/2 żółtka do posiłków codziennie
• kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki
• przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)

Są to jedynie wytyczne, którymi warto kierować się przy komponowaniu diety dziecka. Najważniejsze jest jednak, żeby brać pod uwagę apetyt dziecka. Jeżeli maluch w ciągu dnia wypija większe ilości mleka, wtedy ilość posiłków dodatkowych będzie mniejsza. I odwrotnie. Prawdopodobnie Pani córeczka nie chce ssać piersi, ponieważ najada się dodatkowymi posiłkami w ciągu dnia. Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt, więc jeżeli nie ma wskazań medycznych, nie musi Pani wprowadzać mleka modyfikowanego do diety, tylko nadal karmić piersią.

Nie opisuje Pani składu poszczególnych posiłków, m. in. tego jakie kaszki wybiera (słodzone czy niesłodzone), czy do posiłku obiadowego dodaje Pani wysokiej jakości tłuszcz (oliwę z oliwek lub olej rzepakowy niskoreukowy), jakie gatunki mięsa są w diecie córki, jak przygotowany jest deser owocowy, itp. Nie mogę więc jednocześnie stwierdzić czy dieta jest prawidłowo zbilansowana, ważna jest bowiem nie tylko ilość, ale także jakość wybieranych produktów.

Jeżeli w ciągu dnia posiłki będą odpowiednio zbilansowane, a kolacja sycąca dziecko nie będzie głodne w nocy. Przyjmuje się, że już maluch sześciomiesięczny nie potrzebuje nocnego karmienia. Ma on ustalony rytm posiłków i wytrzymuje w nocy bez jedzenia. Chęć ssania piersi w nocy może wynikać zaś z potrzeby kontaktu z mamą, niemowlęciu może być za gorąco lub ząbkuje, niekoniecznie zaś z uczucia głodu. Zalecam stopniowe odzwyczajenie córki od karmienia w nocy, ponieważ nocne karmienie szkodliwie wpływa na stan zębów dziecka. Na początku może Pani podawać córce w butelce przegotowaną wodę i niesłodzoną herbatkę. Może Pani spróbować również zabrać na chwilę pierś. Należy mieć świadomość, że odzwyczajenie maluch od nocnego karmienia jest trudne, nie nastąpi to z dnia na dzień, wymaga dużej cierpliwości i konsekwencji w działaniu.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Kapusta kiszona i ogórki kiszone w diecie niemowlaka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.