Tabletki odchudzające w trakcie karmienia piersią
Witam. Mój maluch skończył 10 miesięcy. Nadal karmię go piersią. Przyjmowałam tabletki Slimex. Przestalam je brać, aby nic nie stało się synkowi. Chciałabym się dowiedzieć, jak te tabletki mają wpływ na bobasa, bo to ,że nie powinnam ich brać, to wiem, jednak nikt nie umie uzasadnić dlaczego? Czy tabletki przeciwlaktacyjne są szkodliwe dla mojego zdrowia, ponieważ niedługo chce przerwać karmienie piersią. Może są inne sposoby na przerwanie laktacji. Dziękuje za odpowiedź Kasia.
Witam,
Substancją czynną zawartą w tabletkach odchudzających Slimex jest sybutramina. Jest to lek anorektyczny, działający na ośrodkowy układ nerwowy. Mechanizm działania polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Powoduje to nasilenie poposiłkowego uczucia sytości oraz zwiększenie termogenezy, co łącznie prowadzi do utraty masy ciała. Sybutramina nie została jak dotąd przebadana pod kątem przenikania do mleka matki, dlatego jest przeciwwskazana w okresie laktacji. W przypadku przedostawania się leku do mleka, jednoczesne karmienie i przyjmowanie sybutraminy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, gdyż mały organizm jest o wiele bardziej wrażliwy. Mogłyby mu grozić poważne zaburzenia ze strony układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i innych.
Jednocześnie uczulam, że preparaty z sybutraminą były dostępne na receptę, a leczenie odbywało się pod kontrolą lekarza. W styczniu 2010 roku Komitet ds. Produktów Leczniczych u Ludzi działający w ramach Europejskiej Agencji Leków zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na rynkach Unii Europejskiej wszystkich preparatów zawierających sybutraminę. Było to związane z wynikami badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes), które wykazało wzrost ryzyka wystąpienia zawału mięśnia serca, udaru mózgu, zatrzymania czynności lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, u pacjentów powyżej 54 roku życia obciążonych chorobą układu krążenia i/lub cukrzycą typu 2 przyjmujących sybutraminę. Obecnie wszystkie leki zawierające tą substancję zostały wycofane z aptek. Przestrzegam więc przed zakupem tabletek Slimex.
Odnośnie leków hamujących laktację, to prawidłowo stosowane nie powinny szkodzić zdrowiu, ale to już dokładnie określi lekarz, gdyż są one dostępne na receptę. Należy się liczyć ze skutkami ubocznymi, takimi jak: uczucie zmęczenia, senność, obniżenie ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, depresja, zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dlatego warto się zastanowić nad naturalnymi sposobami zatrzymania laktacji. Najprostszym z nich jest po prostu zaprzestanie karmienia/odciągania pokarmu. Ilość produkowanego mleka jest bowiem dostosowywana do potrzeb dziecka. Od momentu odstawienia dziecka od piersi w ciągu kilku dni laktacja zaczyna stopniowo zanikać samoistnie. W tym czasie należy piersi masować, by nie powstały zgrubienia, dobrze jest robić okłady z liści kapusty. Odciągnąć pokarm można w ostateczności, ale tylko taką ilość, by poczuć ulgę. Hamująco na produkcję pokarmu działa też szałwia. Można się nią wspomagać pijąc 3-4 szklanki naparu dziennie. W aptece dostępny jest też wyciąg z szałwii w tabletkach – suplement diety.
Nie powinno się zmniejszać ilości wypijanych płynów, gdyż nie ma to wpływu na laktację (wbrew powszechnej opinii), a może mieć negatywne skutki zdrowotne w postaci zapalenia układu moczowego czy też zaburzeń elektrolitowych(odwodnienia).
mgr Alicja Hojda
Dietetyk
Przeczytaj także: Jajo czy kura? Zacznijmy od jajka