Analiza serek wiejski
Witam, Jestem bardzo ciekawa opinii, który serek (serek wiejski lekki - Krasnystaw lub serek wiejski - Krasnystaw)jest lepszy dla 11 miesięcznego dziecka. Pozdrawiam Karolina W.
Podstawowe informacje o produkcie:
Nazwa produktu: Serek wiejski lekki
Kategoria: sery twarogowe
Producent: OSM Krasnystaw
Opakowanie: 150 g
Skład: twaróg ziarnisty, śmietanka, sól
Wartość odżywcza:
Wartość energetyczna: 75 kcal/100g produktu
Białko: 10,0 g/100g produktu
Węglowodany: 2,0 g/100g produktu
Tłuszcz: 3,0 g/100g produktu
Zalety:
- źródło białka
- nie zawiera substancji dodatkowych takich jak: aromaty, barwniki, konserwanty, substancje zagęszczające
- nie zawiera cukru dodanego
- dobrze oznakowana etykieta
Wady
- możliwy lekki wysięk wodny
Co na to ekspert?
mgr Magdalena Uchman (Gronau), dietetyk
Serki wiejskie coraz częściej goszczą na polskich stołach. I bardzo słusznie !!! Są one bardzo dobrą alternatywą dla niezbędnych w diecie każdego człowieka serów twarogowych. Serki wiejskie najczęściej są przetworzone w niewielkim stopniu dlatego doskonale nadają się jako stały element racjonalnej diety. Dostarczają pełnowartościowego białka, a poza tym stanowią źródło witamin z grupy B. Jeśli chodzi o zawartość wapnia niestety przegrywają tę konkurencję ze zwykłymi serami twarogowymi. Ma na to wpływ proces produkcyjny wpływający na znaczne zmniejszenie ilości wapnia w serkach wiejskich. Należy pamiętać, że wapń jest niezbędnym budulcem kości nie może go więc zabraknąć w diecie każdego człowieka. Odpowiednia podaż wapnia z dietą jest istotna przede wszystkim w diecie małego człowieka jako jeden z czynników do prawidłowego rozwoju.
Serki wiejskie są dość neutralne w smaku. W związku z tym stwarzają możliwość urozmaicenia codziennej diety ponieważ doskonale nadają się do posiłków przygotowywanych zarówno „na słono” jak i „na słodko”. Dzięki temu mamy możliwość spożywania nabiału codziennie w innej postaci.
Serek wiejski lekki z OSM Krasnystaw nadaje się do podawania dzieciom także ze względu na zawartość tłuszczu ponieważ nie jest on całkowicie odtłuszczony. Należy pamiętać ze dzieciom należy podawać produkty mleczne tłuste lub tylko częściowo odtłuszczone (np. mleko o zawartości tłuszczu nie mniejszej niż 1,5 %). Pozbawione tłuszczu produkty mleczne są równocześnie zubożone w cholesterol, witaminę D oraz witaminę A, a są to składniki konieczne dla rozwijającego się organizmu dziecka. Ze względu na obniżoną zawartość tłuszczu, serek wiejski lekki jest z pewnością produktem niskokalorycznym. Dlatego nadaje się też dla osób dorosłych, które są na diecie redukcyjnej, lekkostrawnej lub wymagającej ograniczenia tłuszczu. (Uwaga!!! Dzieciom nie zaleca się stosowania diet redukcyjnych)
Kolejnym atutem serka wiejskiego z OSM Krasnystaw jest brak obecności substancji dodatkowych takich jak: aromaty, barwniki, konserwanty, substancje zagęszczające. Nie zawiera także dodatku cukru.
Pewne zastrzeżenia może budzić jedynie zawartość białka. Całe opakowanie takiego serka wiejskiego prawie całkowicie realizuje zapotrzebowanie dziecka (w wieku do 3 lat) na ten składnik odżywczy. Wliczając do tego białko pochodzące z innych produktów spożywczych, które dziecko zjada w ciągu dnia może się okazać, że całodzienny jadłospis dostarcza zbyt dużo białka w stosunku do zapotrzebowania dziecka. Aby zapobiegać takim sytuacjom należy zachować umiar i serki tego typu podawać dziecku na kanapce. Dzienne spożywanie przez dziecko 1-2 łyżek serka (około 40g) jest ilością optymalną.
Produkt nie powinien być podawany dzieciom z alergią na białko mleka krowiego lub nietolerancją laktozy.
Generalna ocena w skali 1-5:
4,5
mgr Magdalena Uchman (Gronau)
Dietetyk
Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.
Przeczytaj także:
Sok Vega Prowansalskie Pola czy jest dobry dla dzieci?