Anemia u niemowlaka
Mam ogromny problem, moja 11 miesięczna córeczka ma anemię, dostaje preparat z żelazem. Od samego początku rozszerzania diety byle bardzo wybredna, zaakceptowała tylko kilka dań słoiczkowych obiadowych przeznaczonych dla 5 i 6 miesiąca, nic innego nie chciała i zupełnie nie było możliwości by ja do czegoś przekonać. Nie lubi próbować a gdy po pierwszej łyżce coś jej nie smakuje to już nic nie chce. Zaczęłam jej gotować, ale z niczym nie mogę trafić w jej smak. Do tego je same papki. Jestem kompletnie załamana i proszę o pomoc. Dziękuję.
Według obowiązującego schematu żywienia niemowląt karmionych piersią niemowlę w 11-12 miesiącu życia jako dodatkowe posiłki (poza karmieniem na żądanie) powinno zjadać w ciągu dnia:
• obiad z dwóch dań – około 200 g zupki jarzynowej z kaszką glutenową i warzywa z 15-20 g gotowanego mięsa lub ryby (1-2 razy w tygodniu); dziecko nie musi zjeść dwóch dań na raz, można rozdzielić to na dwa posiłki;
• całe jajko 3-4 razy w tygodniu;
• produkty zbożowe takie jak kaszki i kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, sucharki, biszkopty;
• małe ilości produktów mlecznych naturalnych (jogurty, kefiry, twarożki) kilka razy w tygodniu;
• owoce lub sok owocowy (max. 150 g).
Brak apetytu u córki może być spowodowany niedokrwistością. Warto jednak zachęcać ją do próbowania nowych smaków, a przede wszystkim do nauki gryzienia. Dziecko w tym wieku nie powinno już jadać samych dań miksowanych. Warzywa i owoce należy zacząć rozdrabniać widelcem, zostawiając małe kawałki do pogryzienia. Można też już serwować kanapeczki. Aby zainteresować córkę jedzeniem warto sadzać ją przy wspólnym stole podczas posiłków, bo dzieci uczą się przez naśladownictwo. Gdy coś jej nie smakuje, to nie trzeba zmuszać, tylko odczekać i za kilka dni zaproponować to samo. Być może będzie w lepszym humorze i zje ze smakiem. Jeśli nie, nie wolno się zrażać, ale próbować dalej, do skutku. Nowe produkty powinno się podawać dziecku w czasie, kiedy nie jest jeszcze bardzo głodne (bo tylko się zdenerwuje) ani kiedy jest najedzone (bo nie będzie zainteresowane konsumpcją).
Jedenasto- i dwunastomiesięczne niemowlę może już dostawać kanapki z pieczonym mięsem lub jajkiem, jajecznicę na parze, twarożek naturalny z owocami, jogurt naturalny z owocami. Poza tym przeciery owocowe lub soki, kisiele z owocami, ziemniaki, kleiki, kasze (glutenowe i bezglutenowe), ryż zarówno z owocami, jak i z mięsem i warzywami. Gama produktów do rozszerzania diety jest bardzo szeroka.
Podając preparat żelaza trzeba pamiętać o tym, by podawać go nie bezpośrednio przed lub po posiłku mlecznym, gdyż mleko utrudnia wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Natomiast owoce (witamina C), ułatwiają jego przyswajanie. Tak samo też należy postępować z produktami spożywczymi bogatymi w żelazo (m.in. mięso, ryby, zielone warzywa).
Aby miała Pani pewność, że dieta córeczki jest dobrze zbilansowana zachęcam do skorzystania z usług naszych specjalistów, którzy nauczą jak prawidłowo komponować jadłospis lub sami ułożą indywidualny jadłospis dostosowany do potrzeb Pani dziecka.
mgr Alicja Hojda
Dietetyk
Przeczytaj także: Anemia u trzylatka