banner

Nowy schemat żywienia niemowląt 2014

Autor: Magdalena Uchman

W żywieniu niemowląt nastąpiła mała-wielka rewolucja. Dotychczasowe zalecenia, które obowiązywały od 2007 roku zostały zmienione i uaktualnione. Nowy schemat żywienia powstał w oparciu o najnowsze badania i aktualny stan wiedzy na temat żywienia najmłodszych.

Nowy schemat żywienia moim zdaniem jest znacznie lepszy i daje dużo więcej swobody rodzicom, ponieważ to rodzice znają najlepiej swoje dziecko. W nowych zaleceniach podstawą jest głos dziecka, który jest decydujący. To dziecko powinno mieć możliwość samodzielnego regulowania procesu jedzenia. W związku z tym podstawową zasadą w nowym schemacie, chociaż nienową, jest fakt, że to dziecko decyduje o tym czy posiłek zje, a jeśli tak to do niego należy również decyzja o ilości posiłku. Rodzice malucha natomiast mają wpływ na rodzaj i jakość posiłku oraz to kiedy podadzą dziecku jedzenie (pory karmienia powinny być również dopasowane do trybu życia dziecka).

Rodzice wybierają również sposób podania posiłku. Podane w schemacie porcje są zbliżone do tych w poprzednich zaleceniach, jednak teraz eksperci podkreślają że są to porcje orientacyjne i wielkość porcji powinna być uzależniona od apetytu dziecka.

W pierwszym półroczu życia, oczywiście karmienie dziecka piersią na żądanie pozostaje bez zmian i powinno się dążyć do wyłącznego karmienia piersią właśnie w tym okresie życia. Bez zmian pozostaje również czas rozszerzania diety. Nowe produkty nie powinny pojawić się wcześniej jak po skończeniu 4 miesiąca życia bez względu na sposób karmienia (mleko mamy czy mleko modyfikowane).

Rozszerzanie diety powinno zacząć się w 5-6 miesiącu życia dziecka. Nowy zalecenia mówią o podawaniu dziecku nowych produktów łyżeczką, a nie z butelki. Rozszerzanie diety niemowląt najlepiej zacząć od warzyw, ponieważ do słodkiego smaku owoców dzieci znacznie łatwiej przekonać i nie stanowi to na ogół dużego problemu. Oczywiście owoce w diecie malucha powinny się pojawić, jednak ilość tak nie powinna być większa niż 150g dziennie. W ilość tą wliczone są również soki. Jeśli chodzi o soki to powinny to być soki 100% i przecierowe, oczywiście bez dodatku cukru. Nowością jest również to, że do diety dziecka można wprowadzić całe jajko, a nie tak jak dotychczas ½ żółtka, co drugi dzień. Jajko w diecie niemowlęcia powinno występować 3-4 w tygodniu.

W drugim półroczu życia, dziecko powinno otrzymywać 3 posiłki mleczne + 1-2 posiłki uzupełniające. Na tym etapie można wprowadzić do diety dziecka produkty potencjalnie alergizujące jak np. ryby, truskawki czy mleko krowie.

Eksperci uważają, że nie ma potrzeby profilaktycznego opóźniania wprowadzanie tego typu pokarmów. W pierwszym roku życia występuje tak zwane okno immunologiczne (okno tolerancji). Jest to okres, w którym układ immunologiczny uczy się tolerancji na nowe produkty. W związku z tym produkty, które są bardziej alergizujące mogą być znacznie lepiej przyswojone i zaakceptowane niż podane znacznie później. Oczywiście jeśli dziecko źle zareaguje na dany produkt, koniecznie trzeba go wycofać z jadłospisu. Pełne mleko krowie możemy podać jako oddzielny posiłek dopiero w drugim roku życia. W pierwszym roku można je wykorzystywać w niewielkich ilościach jedynie do przygotowywania budyniu czy innego deseru mlecznego dla dziecka. W przypadku jogurtów czy innych produktów mlecznych, można je wprowadzić do diety już w 7 miesiącu życia. Należy jednak wykorzystywać te produkty, które są przeznaczone dla dzieci. Należy zwrócić uwagę, by nie były one oddzielnym posiłkiem lecz połączone z innymi produktami.

Do zaspokajania pragnienia, powinna być wykorzystywana tylko i wyłącznie woda. Najlepiej jeśli jest to woda niskozmineralizowana przeznaczona dla małych dzieci. Nie powinno się podawać dziecku innego rodzaju napojów, zwłaszcza słodzonych. Nie można również podawać dużych ilości soków owocowych.

Przy wprowadzaniu nowych produktów nie jest istotna ich kolejność. Jedyne czego należy dopilnować to pojedynczego wprowadzania nowości. Najlepiej zaczynać od niewielkich ilości, żeby sprawdzić reakcję dziecka na produkt. Dopiero gdy zyskamy pewność, że dziecko dobrze toleruje obydwa produkty, można je łączyć w jednym posiłku.

mgr Magdalena Uchman
Dietetyk

Zobacz: Schemat żywienia niemowląt 2014

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.