banner

Właściwe żywienie ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia

Autor: Magdalena Marszałek

To, jak karmimy naszą pociechę może w dużej mierze odbić się w przyszłości na jej rozwoju fizycznym oraz psychicznym. Pokarm kobiecy, bowiem jest źródłem laktoferyny, oligosacharydów, przeciwciał IgA, hormonów, enzymów, stymulatorów wzrostu i innych czynników immunologicznych.

Przez pierwsze 6 miesięcy życia, jeżeli nie istnieją przeciwskazania do karmienia piersią (zakażenie wirusem HIV, nieleczona gruźlica, przyjmowanie niektórych leków, ciężki stan kliniczny, poważna choroba psychiczna) zalecane jest karmienie niemowląt, tylko i wyłącznie mlekiem matki. Również częściowe karmienie piersią, zamiennie z mlekiem modyfikowanym będzie korzystnym rozwiązaniem.

Według wytycznych ESPGHAN i Europejskiego Urzędu ds. bezpieczeństwa żywności (EFSA) dodawanie produktów uzupełniających do diety niemowlaka powinno nastąpić nie wcześniej niż przed ukończeniem 17 tygodnia życia oraz nie później niż w 26 tygodniu życia.

W 2016 r. zaszły niewielkie zmiany w schemacie żywienia dzieci do 1 roku życia. Zostały one zaktualizowane w publikacji: "Karmienie Piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci" [2016 r.].

Pierwsze półstałe produkty, jak gładkie puree wykonane np. ze zmiksowanych warzyw zalecono wprowadzać już od 5 miesiąca życia. Według wytycznych z 2014 r. umieszczonych w publikacji „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci” [Szajewska i in. 2014] jeden , taki posiłek można było już wprowadzić w 4 miesiącu życia. Z kolei drobno rozdrobnione i posiekane pokarmy można podawać już w 7 miesiącu życia, natomiast według stanowiska z 2014 r. w 9 m.ż.

Wdrożone również nowe wytyczne dotyczące wprowadzania glutenu do diety najmłodszych. Według zaleceń opublikowanych w styczniu w 2016 r. gluten można wprowadzać już od 4 miesiąca życia w bardzo małych ilościach, obserwując cały czas indywidualne reakcje, natomiast w celu adaptacji nie później niż w 12 miesiącu życia [Szajewska i inni 2016]. Z kolei według wskazówek z 2014 roku opierających się na stanowisku Komi¬tetu Żywienia ESPGHAN [2007r.] nie należy dodawać do diety malucha glutenu zbyt wcześnie (<4 msc. Życia), a także zbyt późno (powyżej 7 msc. Życia).

Myśl przewodnią nowego schematu stanowi zdanie:

‘RODZIC/OPIEKUN decyduje, CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane. DZIECKO decyduje, CZY posiłek zje i ILE zje’

Poniżej krótkie podsumowanie aktualnych zaleceń w formie tabeli:

Komentarz:

• Liczba posiłków została podana orientacyjnie dla niemowląt karmionych sztucznie, w przypadku niemowląt karmionych naturalnie może być większa z konieczności przystawiania do piersi

• Mleko powinno być podawane z piersi, butelki ze smokiem lub otwartego kubka, inne pokarmy podajemy łyżeczką

• Niewielkie ilości mleka krowiego można stosować do przygotowania pokarmów uzupełniających, ale mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny przed 12 m.ż

mgr Magdalena Marszałek
Dietetyk

Bibliografia:

1.Szajewska H, Shamir R, Mearin ML i inni, 2016, Gluten introduction and the risk 1 of coeliac disease, A position paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition, J Pediatr Gastroenterol Nutr 2016.
2.ESPGHAN Committee on Nutrition, Agostoni C, Braegger C, Decsi T I inni, 2009, Bre¬ast-feeding: A commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009; 49:112-125.
3.www.fda.gov
4.Szajewska i inni, 2014, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy medyczne / pediatria , 323-332.
5.Szajewska i inni, 2016, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy medyczne, 1-16.
6.https://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/0-6-miesiecy/pierwsze-posilki/23-schemat-zywienia-niemowlat-do-1-roku-zycia.

Przeczytaj także: Metoda BLW część 1 – „Wprowadzenie”

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.