Niemowlęce dolegliwości
Proszę o poradę. Moja 4 miesięczna córka ma straszne gazy. W jaki sposób mogę jej pomóc. Wszyscy mówili, że kolki powinny minąć do 3 miesiąca a ja w dalszym ciągu mam wrażenie, że córka się strasznie męczy głównie wieczorami. Co powinnam zmienić w swojej diecie. Dziękuję Patrycja.
Gazy u niemowląt nie są niczym niepokojącym w pierwszych miesiącach życia dziecka, są zjawiskiem naturalnym, pod warunkiem, że nie mają nieprzyjemnego zapachu i nie występują nagminnie. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowa technika karmienia, mianowicie połykanie przez dziecko dużej ilości powietrza w czasie ssania piersi lub jedzenia pokarmów stałych. W tej sytuacji pomoże niedopuszczanie do sytuacji kiedy dziecko jest bardzo głodne i je łapczywie.
Nieprawidłowości w rozszerzaniu diety malucha np. zbyt wczesne wprowadzenie warzyw strączkowych czy kapustnych są niekiedy przyczyną bólu brzucha, wzdęć, kolki czy gazów.
Dieta mamy karmiącej niekiedy także może powodować wzdęcia lub kolkę jelitową. Szczególnie ostrożnie należy wprowadzać pokarmy wzdymające (soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, fasolka szparagowa, kapusta, brokuł, kalafior, brukselka, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, cebula, papryka, por, rzodkiewka), ciężko strawne i ostro przyprawione.
Długotrwała antybiotykoterapia powoduje, że w przewodzie pokarmowym dziecka oprócz bakterii wywołujących infekcje, niszczone są także te korzystne bakterie, które zasiedlają przewód pokarmowy, pomagają w trawieniu i wspomagają układ odpornościowy. Zaburzenia mikroflory jelitowej dają objawy ze strony przewodu pokarmowego, m. in. w postaci nadmiernej produkcji gazów. Lekarz najczęściej wraz z antybiotykiem przepisuje probiotyk, który odbudowuje mikroflorę bakteryjną układu pokarmowego.
Nietolerancja laktozy wywołana pierwotnym niedoborem laktazy (rzadko ujawnia się u dzieci przed 3. rokiem życia) lub nietolerancja laktozy wtórna (np. po przebytej biegunce infekcyjnej) może być przyczyną występowania objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak ból brzucha, biegunka, wzdęcie brzucha, oddawanie nadmiernej ilości gazów. Wprowadzenie diety eliminacyjnej następuje dopiero wtedy, gdy lekarz rozpozna nietolerancję laktozy. Na własną rękę nie należy eliminować źródeł pokarmowych laktozy.
Inną przyczyną może być celiakia, zwana inaczej chorobą trzewną. To trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie. Gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe w przypadku pacjentów ze stwierdzoną celiakią. Niszczy je i upośledza wchłanianie substancji odżywczych, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych, m. in. bólu i wzdęć brzucha, biegunki tłuszczowej lub wodnistej, gazów, utraty masy ciała, zaburzenia rozwoju u dzieci, anemii. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej, o której wprowadzeniu decyduje lekarz.
Jest wiele przyczyn opisanych przez Panią dolegliwości i co się z tym wiąże nie ma jednej skutecznej metody, która by je złagodziła. Jeżeli gazy występują często lub gdy towarzyszy im nieprzyjemny zapach, proponuję konsultację z pediatrą, który zleci odpowiednią diagnostykę w celu ustalenia przyczyny takich objawów.
Tymczasem może Pani spróbować zastosować jedną z niżej wymienionych metod, być może pomogą zmniejszyć dolegliwości:
• podanie dziecku herbaty z rumianku (jeśli nie jest uczulone) lub kopru włoskiego
• delikatny masaż brzuszka malucha kolistymi ruchami, zgodnie ze wskazówką ruchu zegara
• na jakiś czas eliminując z diety produkty ciężkostrawne (fasola, soczewica, …)
• dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym pomóc może również zmiana mieszanki, np. na mieszankę mleczną o obniżonej zawartości laktozy (po konsultacji z lekarzem)
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Woda przeznaczona dla dzieci