Błędy związane z żywieniem niemowląt
W artykule omówione zostały wybrane niewłaściwe zachowania rodziców związane z żywieniem niemowląt poznane na drodze przeprowadzonych badań lub na podstawie wywiadów lekarskich.
Najbardziej odpowiednim sposobem żywienia niemowląt jest karmienie naturalne. Jak podaje American Heart Association, a także American Academy of Pediatrics mleko matki powinno być jedynym pokarmem do 4-6 miesiąca życia niemowlęcia. Następnie należy kontynuować karmienie piersią z równoczesnym podawaniem nowych produktów. Niektórzy autorzy uważają, że zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów stałych może spowodować wykształcenie u dzieci nawyku spożywania zbyt dużych ilości pożywienia.
Stwierdzono, że 10% niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 7-go miesiąca życia spożywa nabiał (jogurty, twarogi), a niektórym podawane są owoce cytrusowe. 2,2% dzieci, przed 6 miesiącem życia otrzymuje posiłki zawierające mleko. Mleko krowie i innych zwierząt kopytnych , owoce cytrusowe i ryby należą do produktów o silnych właściwościach alergizujących i nie należy podawać ich dzieciom, które nie ukończyły 12 miesięcy życia.
Niemowlęta żywione mlekami modyfikowanymi są częściej przekarmiane niż dzieci karmione piersią, gdyż otrzymują one z pokarmem większą ilość kilokalorii. W związku z tym cechują się większym przyrostem masy ciała, co nie jest zjawiskiem korzystnym.
Jednym z błędów młodych mam, które przygotowują posiłki dla dzieci samodzielnie jest nie dodawanie do przecieru jarzynowego składnika tłuszczowego. Dodatek tłuszczu jest niezbędny, gdyż warunkuje przyswojenie przez organizm dziecka witamin zawartych w warzywach. Najlepiej dodawać masło lub ewentualnie oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Niewłaściwe jest także solenie dań dla niemowląt oraz podawanie im słodyczy. Aż 30% rocznych dzieci otrzymuje słodycze co najmniej 3 razy w tygodniu.
W okresie gdy niemowlę karmione jest piersią nie należy dopajać go żadnymi płynami (herbatki, woda, soki) ponieważ powoduje to zmniejszenie u dziecka potrzeby ssania.
mgr inż. Aleksandra Szewczyk
Technolog żywności
Przeczytaj także: Czy podwieczorki w przedszkolu są zdrowe?