Gluten w pytaniach i odpowiedziach
W 7 miesiącu czytam o mleku następnym z 2-3g bezglutenowego kleiku oraz 150g kaszki na mleku.
Jeżeli podaję kleik ryżowy i kaszkę ryżową to dlaczego w formie kleiku ma to być to tylko 2-3g, a formie kaszki aż 150g? I czy mówimy tutaj o 150g płynnej masy (mleko+kaszka) czy o suchej kaszcze?
W 7 miesiącu życia dziecka schemat sztucznego żywienia niemowląt ( Zobacz:) zakłada podawanie dziecku m.in. 1 x dziennie mleka następnego z dodatkiem niewielkiej ilości kaszki glutenowej, 2 x mleka następnego z dodatkiem bezglutenowego kleiku oraz 1 x 150g kaszki na mleku następnym. Kleik bezglutenowy dodawany w niewielkiej ilości do mleka następnego ma za zadanie zagęścić mleko i takie postępowanie rozpoczyna się właśnie w 7 miesiącu schematu sztucznego żywienia niemowląt. Do 6 miesiąca życia dziecka schemat sztucznego żywienia niemowląt nie zakłada zagęszczania mleka początkowego w żaden sposób. Natomiast kaszka na mleku następnym jest posiłkiem gęściejszym stymulującym żucie, o innej konsystencji od mleka następnego z niewielką ilością kaszki. Taką kaszkę (np. kukurydzianą, ryżową) przygotowuje się według receptury na opakowaniu, jednak sumaryczna wielkość posiłku przygotowanego na bazie mleka i kaszki nie powinna przekraczać 150 g.
Takie stopniowe wprowadzanie małych ilości glutenu do diety dziecka sprawia, że układ odpornościowy „uczy się” nie odpowiadać na tę substancję. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko choroby trzewnej we wczesnym i prawdopodobnie w późniejszym dzieciństwie.
Czy kleik glutenowy w 7-8 miesiącu mogę wprowadzać w zupce jarzynowej (tak, jak jest napisane w 6 miesiącu), czy w mleku (jak to jest napisane w 7 miesiącu)? Zamierzałam cały czas gluten wprowadzać w postaci kaszki manny. W schemacie czytam o kleiku i kaszcze glutenowej. Proszę o podanie różnicy.
Aby zmniejszyć ryzyko ewentualnej reakcji alergicznej w 6 miesiącu życia dziecka zalecało się podanie glutenu w towarzystwie przecieru jarzynowego. W późniejszych miesiącach gluten (w postaci kaszki manny) można podawać jako dodatek do mleka modyfikowanego. Wyjaśnienie różnicy między „kleikiem” a „kaszką” zawarte zostało w pierwszej części odpowiedzi.
2-3g kaszki manny na 100ml zupki raz dziennie. Jeżeli moje dziecko zjada 70ml zupki czy mogę te 2-3g dodać do 70ml? A jeżeli zjada 130ml zupki to czy te 2-3g wystarczą na te 130ml? Czy dobrze rozumiem, że generalnie ma to być 2-3g kaszki glutenowej dziennie, czy istotna jest ilość posiłku do którego ją dodajemy?
Jeśli dziecko zjada porcję 70ml i taką porcję Pani przygotowuje dla dziecka to zamiast 3 g kaszki manny, można dodać 2 g. Natomiast jeśli Pani przygotuje 100ml z 3 gramami kaszki manny, a dziecko zjada z tego ok. 70 ml to też będzie prawidłowo. Należy pamiętać, aby zalecaną w schemacie ilość produktu glutenowego (2-3 g) dodawać do 100 ml posiłku. Jeśli dziecko ma duży apetyt i jada większe posiłki, ilość produktu glutenowego powinno się proporcjonalnie zwiększyć (pamiętając o zasadzie 2-3 g na 100 ml posiłku).
W początkowych miesiącach życia dziecka jest to bowiem ekspozycja na gluten, czyli „oswajanie” organizmu niemowlęcia z tym składnikiem. Istotna jest ilość glutenu w stosunku do wieku dziecka w porcji posiłku. W następnych miesiącach życia dziecka zgodnie ze schematem sztucznego żywienia niemowląt zwiększamy ilość glutenu w stosunku do wieku dziecka. Około 8 miesiąca – po zakończeniu I etapu ekspozycji – można zwiększyć dawkę produktu glutenowego do 6 g na 100 ml posiłku. Około 9-10 miesiąca – po zakończeniu całej dwuetapowej ekspozycji – można juz podawać dziecku pełne posiłki glutenowe.
Czy gluten mogę dodawać do zupek mięsnych?
Zgodnie ze schematem sztucznego żywienia niemowląt gluten w zupce w posiłku obiadowym zaleca się od 10 miesiąca życia.
Od kiedy mogę podawać dziecku zupę gotowaną na mięsie z wywarem mięsnym?
Jeśli chcemy wzbogacić zupkę w mięso, w początkowych miesiącach życia należy gotować je oddzielnie i gotowane mięso (bez wywaru) dodawać do ugotowanych uprzednio jarzyn, najlepiej do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Przygotowując zupę lub mięso dla starszych dzieci można już pozostawiać wywar z mięsa. Wywar mięsny podawany dziecku we wcześniejszych miesiącach życia może być potencjalnym alergenem (do wody przedostają się wszelkie hormony i substancje chemiczne z mięsa hodowanego nieekologicznie).
Czy połowa żółtka, którą mam podawać co drugi dzień w 7 miesiącu może być dodawana do zupki z mięsem?
Tak, schemat podaje, że w 7 miesiącu można podawać zupę (1 x 200 ml)– przecier jarzynowy z ½ żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem (10 g) lub rybą (1-2 razy w tygodniu).
Monika Hajduk
Dietetyk
Przeczytaj także:
Gluten
Czy mięso dla dzieci na zupkę powinno gotować się osobno?
Ja przygotować pierwsze stałe posiłki w domu?