Posiłki uzupełniające w diecie dziecka
Szanowna Pani, mam kilka pytań związanych z karmieniem 6.5 miesięcznego dziecka. Synek nadal jest karmiony piersią, ale zaczęłam już mu podawać najpierw pojedyncze warzywa, a teraz już zupkę, a także sok z jabłka. Obecnie dodatkowe pokarmy podaję synkowi ok.1h po karmieniu piersią. Czy to jest dobre rozwiązanie, czy podawać może od razu po karmieniu? Mam też pytanie o ilość podawanej zupy, obecnie podaję ok.100 ml, czy powinnam podawać więcej? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Agnieszka
Witam, w 7 miesiącu życia niemowlę otrzymuje mleko mamy na żądanie oraz posiłki uzupełniające:
• zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy
w tygodniu) - bez wywaru - z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
• kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g)
Zasada jest taka, że posiłki inne niż mleko kobiece powinno podawać się po zakończeniu karmienia piersią. Gdy dziecko odmawia jedzenia posiłków uzupełniających wtedy można odwrócić tę kolejność.
Jest Pani na początku drogi rozszerzania diety dziecka, proszę zatem pamiętać żeby nowe produkty – np. owoce, warzywa, kasze, mięso, w tym z ryb wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka. Wprowadzając nowy produkt proszę zaczynać zawsze od małych ilości około 3-4 łyżeczki. Najbezpieczniej jest wprowadzać jeden produkt mniej więcej co 7-10 dni.
Ilość zupki/przecieru jarzynowego może Pani zwiększyć do 180 ml, jednak proszę pamiętać żeby przede wszystkim kierować się apetytem synka. Jedne dzieci jedzą bowiem więcej inne mniej, nigdy nie należy zmuszać dzieci do jedzenia. Jeżeli maluch będzie odwracał główkę dając wyraźne sygnały, że jest już najedzony, proszę zaprzestać karmienia. Warzywa do zupki i mięso gotuje się oddzielnie. Podczas gotowania mięsa do wywaru przechodzą nie tylko alergeny, ale także metale ciężkie zawarte w mięsie. Ugotowane mięsko należy podać na końcu do zupki. Z mięsa najmniej alergizujące są: kurczak, indyka, królik, jagnięcina. Proszę zadbać, żeby produkty które podaje Pani dziecku były zawsze świeże i jak najlepszej jakości, ze sprawdzonych źródeł.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Gluten w posiłkach dziecka