Rozszerzanie diety u wcześniaka
Synek urodził sie w 33+6tyg ważąc 2.28 kg. Obecnie ma skończone 4 miesiące i prawie 3 miesiące wieku korygowanego. Jest pogodnym i aktywnym bobaskiem, do tej pory świetnie przybierał na wadze. Dziś 6.50 kg, co składa sie na 140 gram na tydzień przez ostatnie 2 tyg., poprzedniego tygodnia przybrał aż 220 gram. Karmię go piersią, ale tylko jedną (zapalenie całkowicie zabiło pokarm w prawej piersi) poza tym troszkę tego mało i za każdym razem Konradek dostaje butle wypija ok 90ml, kiedy nie podaje piersi wypija ok 120ml, choć wczoraj dość dużo wymiotował. Zastanawiam sie, od kiedy mogłabym rozszerzyć dietę synka i od czego najlepiej zacząć? Czy mogłabym zagęszczać mleko np.: kleikiem ryżowym aczkolwiek słyszałam że zatwardza (Synek ma problemy z kupkami aczkolwiek zupełnie luźne, co 2 a nawet 4 dni) czy lepiej kaszką kukurydzianą, czy może kaszkami smakowymi? Przyznam się szczerze że nurtuje mnie to od dość dawna nie chce utuczyć dziecka, ale chciałabym spróbować czegoś nowego. Czytam o tym na Internecie, ale znajduję różne odpowiedzi. Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Witam,
Niemowlęta urodzone przedwcześnie z małą masą urodzeniową wymagają specjalnego żywienia, w celu wyrównania niedoborów rozwojowych z okresu płodowego. Wcześniaki zwykle osiągają masę ciała taką jak rówieśnicy w 2 – 3 roku życia. Pokarm matki, która urodziła wcześniaka jest także niedojrzały, dlatego zazwyczaj stosuje się wzmacniacz pokarmu kobiecego (ang: brast milk fortifier, BMF). Pozwala to na uzupełnienie podaży brakujących składników. Zgodnie ze stanowiskiem międzynarodowych ekspertów, niemowlęta, które przy wypisie ze szpitala mają masę ciała odpowiednią do wieku, licząc od poczęcia, powinny być karmione wyłącznie piersią. Jeśli matka nie karmi piersią, niemowlęta te powinny być karmione standardowymi mieszankami dla niemowląt z dodatkiem długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LCPUFA). Niemowlęta, które przy wypisie ze szpitala mają masę ciała mniejszą niż wynikałoby to z wieku liczonego od poczęcia, powinny być karmione pokarmem matki z dodatkiem wzmacniacza pokarmu lub specjalnymi mieszankami dla niemowląt z małą masą urodzeniową (większa zawartość białka, minerałów, kwasów LCPUFA) aż do osiągnięcia 52.tygodnia wieku licząc od poczęcia.
Bardzo istotne jest monitorowanie rozwoju dziecka przedwcześnie urodzonego. Zadaniem lekarza jest regularne sprawdzanie przyrostów masy ciała, wzrostu i obwodu głowy. Tak samo do decyzji lekarza należy, czy dziecko na tyle wolno lub nieregularnie zwiększa swoje rozmiary ciała, że należy rozszerzyć jego dietę w inne niż mleko mamy czy mieszanki mleko zastępcze, produkty.
Zarówno w żywieniu naturalnym, jak i sztucznym pierwsze dodatkowe posiłki wprowadza się najwcześniej w 5 miesiącu życia. Jest to zazwyczaj pierwsza zupka jarzynowa w ilości 50 – 100 ml jeden raz dziennie z dodatkiem 2 – 3 gram kaszki manny. Kasza kukurydziana, ani kleik ryżowy nie zawierają glutenu, który wprowadza się, jako pierwszy z produktów zbożowych w celu prewencji rozwoju choroby trzewnej (celiakii). Podawanie produktów bezglutenowych powinno się rozpocząć od 7 miesiąca życia, zamiennie z produktami zawierającymi gluten. Jednym z możliwych rozwiązań na zwiększenie energetyczności diety dziecka jest dodanie preparatów węglowodanowych czy dodatków białkowych do mleka modyfikowanego. Głównie stosowane to odpowiednio Fantomalt i Protifar. Jednak o zasadności takiego postępowania decyduje lekarz.
Pozdrawiam,
Małgorzata Bieńkowska
Dietetyk
Przeczytaj także: Jak żywić niemowlaka ?