banner

Zalecenia żywieniowe dla niemowląt

Autor: Edyta Kuzara

„Witam, nie wiem gdzie szukać porady na temat żywienia 6 miesięcznego niemowlaka. Pediatra niewiele mi pomaga. Córa je pierś : 5/6.00, 10.00, 13.00, 17.00, 20.00, 23.00, 2.00. Na powrót do pracy zastąpiłam karmienie o 13.00 i 17.00 mlekiem modyfikowanym. Nie za dużo karmień w nocy? Co zacząć najpierw wprowadzać i o której? Z góry dziękuję!”

Zachęcam Panią do skorzystania z ciekawych porad i artykułów dotyczących żywienia niemowląt, które znajdują się na naszym portalu. Może Pani tu uzyskać wiele cennych informacji, które z pewnością pomogą nie tylko właściwie żywić maluszka, ale również wprowadzić korzystne zmiany we własnej diecie.

Zaleca się, aby dietę 6 miesięcznego niemowlęcia powoli rozszerzać, wprowadzając do żywienia tzw. posiłki uzupełniające. Jak sama nazwa wskazuje należy je podawać dziecku (używając łyżeczki) dopiero po karmieniu piersią, jako uzupełnienie, czyli dodatek do diety. Każdy nowy posiłek (początkowo wyłącznie jednoskładnikowy) należy wprowadzać do jadłospisu osobno, w ilości 3-4 łyżeczek, co kilka dni, obserwując czy jego spożycie nie wywołuje u maluszka jakiś niepokojących objawów. Na początku niemowlę może reagować niechętnie na zmiany i wypluwać większość pokarmu. Należy uzbroić się w cierpliwość i dać mu czas, aby przyzwyczaiło się do nowych smaków i nieznanej konsystencji. Ważne, aby posiłki stawały się coraz bardziej urozmaicone, zarówno pod względem smaku, jak również konsystencji. Pomoże to maluszkowi rozwinąć umiejętności przełykania i przeżuwania, a przede wszystkim zapewni prawidłowy wzrost i rozwój.

W 2007 roku opracowano nowe, specjalne zalecenia dotyczące żywienia niemowląt począwszy od urodzenia, aż do skończenia 1 roku życia. Przedstawiono je w formie tabeli, obejmujących zarówno żywienie niemowląt karmionych piersią, jak również niemowląt żywionych sztucznie. Model żywienia niemowląt karmionych piersią powinien stać się przewodnikiem dla każdej mamy, dbającej o właściwe żywienie maluszka, tym samym o jego prawidłowy rozwój. Można go znaleźć wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę internetową hasło: „schemat/model żywienia niemowląt karmionych piersią 2007”. Przy czym należy pamiętać, że wskazuje on tylko pewne podstawy prawidłowego sposobu żywienia. Częstość podawania posiłków uzupełniających i wielkość porcji, w szczególności w przypadku karmienia piersią, zależą od łaknienia dziecka i jego zapotrzebowania na różne składniki.

Zgodnie z modelem zaproponowanym dla niemowląt żywionych naturalnie, karmienie piersią powinno odbywać się na żądanie. W 5-6 miesiącu życia należy do diety dziecka wprowadzić posiłki dodatkowe. W tym okresie zaleca się również włączenie do żywienia niewielkiej ilości glutenu (nie wcześniej niż w 5 miesiącu, a nie później niż w 6). Należy go początkowo podawać 1 dziennie, dodając po pół łyżeczki (2-3 g) np. ugotowanej kaszki manny na 100 g przecieru jarzynowego (zupka na obiadek), bądź na 100 ml mleka kobiecego lub mleka modyfikowanego. Przecier jarzynowy do którego włącza się gluten można przygotować z ugotowanej w niewielkiej ilości wody, przetartej marchewki z dodatkiem ugotowanych i przetartych ziemniaków. Jako składnik tłuszczowy należy zastosować łyżeczkę wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek lub bezerukowego oleju rzepakowego. Maluszkowi można podać początkowo ok. 50 ml dziennie jednoskładnikowego soku lub przecieru np.
z marchwi, jabłka, banana dla niemowląt, stopniowo zwiększając tą ilość (w 7 mies. życia można podawać się już max. 150 ml). Jeżeli papki będzie Pani przygotowywała sama wszystkie owoce (z wyjątkiem banana – wystarczy go rozgnieść) i warzywa przed podaniem należy obrać, ugotować i przetrzeć lub zmiksować.

Jak najbardziej może zachować Pani dotychczasowy rytm karmienia. Córeczkę powoli należy oduczać karmienia nocnego, początkowo rezygnując z karmienia o godzinie 2.00. W tym celu zalecałabym o godzinie 20 i 23 podać maluszkowi mleko odciągnięte z piersi (lub mleko modyfikowane) z dodatkiem 2-3 łyżeczek kleiku ryżowego dla dzieci lub kaszki kukurydzianej (gotowanej przez 25 min i przetartej). Oczywiście zanim przygotuje Pani taką mieszankę należy podać niemowlęciu osobno kleik ryżowy (przygotowany zgodnie z opisem na opakowaniu) lub kaszkę kukurydzianą, obserwując czy nie pojawią się jakieś niepokojące objawy. Możne Pani również nakarmić córeczkę piersią, a potem dodatkowo podać jej niewielką ilość kaszki mleczno-ryżowej dla niemowląt lub kleiku ryżowego na mleku następnym. Takie posiłki będą bardziej sycące. Maluszek dobrze nakarmiony przed snem nie powinien już domagać się pokarmu w nocy. Dobrze byłoby, gdyby niemowlę spało od północy, aż do rana. Jeżeli będzie się budzić należy poić je wodą, ewentualnie coraz bardziej rozcieńczonym mlekiem. Jedno nocne karmienie piersią powinno być kontynuowane, aż do czasu, gdy maluszek skończy 6 miesięcy.

Natomiast jeżeli chodzi o posiłki w ciągu dnia - o godzinie 13 lub 17 zamiast mleka modyfikowanego następnego zalecałabym podanie przecieru jarzynowego z dodatkiem 2-3 g ugotowanej kaszki manny. Nie ma ścisłych zaleceń, co do tego jaki produkt należy wprowadzać do diety niemowlęcia w jakiej porze dnia. Ważne natomiast jest żeby zachować pewien rytm karmień, gdyż przerwy pomiędzy posiłkami pozwalają na to, by podany pokarm został strawiony i wchłonięty. Sposób żywienia należy dopasować indywidualnie do każdego maluszka dbając, przede wszystkim o jego prawidłowy rozwój, zdrowie i zadowolenie.

mgr inż. Edyta Kuzara
Dietetyk

Przeczytaj także: Żywienie po skończonym 6 miesiącu życia

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.