banner

Czy nie przekarmiasz swojego dziecka?

Autor: Agnieszka Daria Kula

Witam. Korzystam z Państwa serwisu, ale nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Dużo mówi się o niejadkach, ale niewiele o dzieciach, które jedzą dużo:) Moja córeczka ma 7 miesięcy, od 5 miesiąca stopniowo wprowadzamy jej nowe smaki. Powoli akceptuje nowe posiłki (zupki, kaszki), ale mimo wszystko po nich domaga się mleka (jest nadal karmiona piersią). Moje wątpliwości dotyczą żywienia dziecka, które jest duże i lubi dużo jeść. Córka urodziła się z wagą 4260g, obecnie waży już prawie 10kg. Staram się jej nie dokarmiać, tym bardziej nie przekarmiać, dostaje jedzenie na żądanie, kiedy wiem, że naprawdę jest już głodna. Nie chciałabym, żeby wyrosła na małego grubaska, ale też nie chcę głodzić dziecka. Co robić? Nalegać na inne posiłki? Np. warzywa i ograniczać mleko? Proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

W pierwszym roku życia dzieci rozwijają się bardzo dynamicznie. Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko powinno zwiększać masę ciała o około 700-800 g miesięcznie, zaś pod koniec drugiego kwartału maluszek powinien podwoić swoją masę urodzeniową. Jeżeli jednak dziecko przybiera więcej nie powinno nas to niepokoić. Zwykle dzieci, które dobrze przybierają na masie ciała, po odstawieniu od piersi szczupleją. Pediatra powinien zmierzyć, zważyć dziecko i sprawdzić na siatce centylowej w jakich granicach mieści się jego wzrost i masa ciała. W ten sposób najlepiej sprawdzić czy niemowlę nie waży za dużo. Jeżeli mieści się między 10. a 90. centylem oznacza, że jego masa ciała jest prawidłowa.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy przestrzegać górnych norm przyrostów masy ciała, nie ma tu już mowy o karmieniu mlekiem modyfikowanym na żądanie. Jest wtedy ustalona liczba posiłków i wielkość porcji, których należy przestrzegać, bowiem nadmiaru komórek tłuszczowych, które pojawiły się w dzieciństwie nie da się już „zgubić”.

Karmiąc córeczkę na żądanie proszę poczekać aż rzeczywiście zgłodnieje. W 7. miesiącu życia dziecko karmione piersią mamy powinno otrzymywać 5-6 posiłków w ciągu doby, w tym karmienie piersią. Dopuszczalne są oczywiście pewne odstępstwa od tej reguły, np. niektóre dzieci jedzą częściej, ale mniejsze porcje.

Płacz dziecka nie zawsze sugeruje, że jest ono głodne. Czasem wystarczy tylko przytulić dziecko, pobawić się z nim. Taki kontakt mamy z maluszkiem jest również bardzo ważny.

Według aktualnego (2007) schematu żywienia niemowląt karmionych piersią dziecko w 7. miesiącu życia powinno otrzymywać:

1. Karmienie piersią na żądanie
2. Posiłki uzupełniające:
• zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy
w tygodniu) - bez wywaru - z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
• kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150 g)

Zaleca się by produkty zbożowe wprowadzone w pierwszym roku życia były wzbogacone w żelazo.

Posiłek inny niż karmienie mlekiem kobiecym należy podawać po zakończeniu karmienia piersią– w sytuacji, kiedy dziecko odmawia jedzenia/ próbowania posiłków uzupełniających można odwrócić tę kolejność.

Niemowlęcia nie należy również odchudzać! Posiłki, które przygotowujemy powinny zawierać dodatek tłuszczu, tj. masła i oliwy. Są one bowiem nośnikiem witamin A, D, E, K, które są ważne w prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Ponadto wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na rozwój narządu wzroku i inteligencji u dziecka.

mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk

Przeczytaj także: Ile jajek mogą jeść dzieci?

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.