banner

Schemat żywienia - skaza białkowa

Autor: Magdalena Uchman

Witam. Mam 6 miesięczną córkę do tej pory karmiona była piersią. Ze względu na skazę białkową doktor zalecił podawanie preparatu mlekozastępczego. Zastanawiam się jak powinien wyglądać nasz schemat żywienia na cały dzień. Oprócz mleka podaje jej na obiad marchewkę z ziemniakiem (przetartą) po obiedzie jabłko przepajana jest również herbatką. Proszę o pomoc.

Z wykształcenia nie jestem lekarzem lecz mgr dietetyki, ale według mojego stanu wiedzy w dzisiejszych czasach nie powinno się zalecać odstawiania karmienia piersią. Przeciwwskazań do takiego żywienia niemowląt jest kilka. Należą do nich: galaktozemia u dziecka, nieleczona aktywna postać gruźlicy u matki, zakażenie matki wirusem T-limfotropowym człowieka, zakażenie wirusem HIV, uzależnienie od narkotyków, przyjmowanie niektórych leków, chemioterapia, opryszczka brodawki lub otoczki sutka (do ustąpienia zmian).

Nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż mleko własnej matki. Żaden preparat mlekozastepczy nie będzie w taki sam sposób stymulował układu immunologicznego dziecka. A w przypadku występowania alergii jest to rzecz bezcenna. W takich przypadkach jaki Pani opisuje zaczyna się od modyfikacji diety matki. Jest to istotne ponieważ wszystko co Pani spożywa ma odzwierciedlenie w Pani mleku. Jeśli Pani spożywa produkty zawierające składnik, w tym przypadku białko, na który uczulona jest Pani córka będą występować objawy alergiczne. Natomiast po wyeliminowaniu tych produktów z Pani diety powinno się wszystko normalizować. Na pewno wymaga to wielu wyrzeczeń z Pani strony.

Według mnie (na podstawie tego co Pani napisała w zapytaniu) Pani córka powinna nadal być karmiona piersią. Jeśli się Pani na to zdecyduje proszę o kontakt przez portal www.przepisy-dla-dzieci.pli pomogę ustalić odpowiednią dla Pani dietę.

Na razie podam Pani schemat jak żywić córeczkę, jeśli nie zdecyduje się Pani na powrót do karmienia piersią.
Według aktualnego schematu żywienia niemowląt karmionych sztucznie dziecko w wieku 6 miesięcy powinno otrzymywać w ciągu dnia 4 razy mieszankę mleczną w Pani przypadku preparat mlekozastępczy. Jedna porcja takiego mleka powinna wynosić około 180 ml.

Poza mlekiem dziecku należy podawać zupkę jarzynową. Najlepiej w postaci przecieranej. Do zupki należy dodawać pół łyżeczki kaszki lub kleiku glutenowego. Ilość ta powinna przypadać na około 100ml zupki. Dodatkowo do takiej zupki dodajemy około 10g gotowanego mięsa. Jest to mniej więcej jedna łyżeczka drobno pokrojonego mięsa. Dla dziecka w tym wieku najlepsze jest mięso lekkostrawne, chude takie jak: indyk, kurczak, królik, jagnięcina. Z czasem do diety można wprowadzić chude czerwone mięso (szynka, schab). Należy zwracać na jakość takiego mięsa oraz miejsce pochodzenia. Lepiej nie kupować mięsa na bazarach od tzw. gospodarzy, ponieważ często takie mięso nie ma odpowiednich badań. W ramach urozmaicania diety dziecka raz lub dwa razy w tygodniu zamiast mięsa można dodać do zupki gotowaną rybę. Ważne aby mięsko do zupki było gotowane oddzielnie ponieważ na początku lepiej jest podawać mięso bez wywaru.

Dietę dziecka należy wzbogacać w owoce (przecierane) lub sok owocowy przecierowy. W przypadku dzieci z alergią pokarmową najpierw należy podawać jabłko prażone. Porcja taka nie powinna być jednak większa niż 150g. Jeśli córka nie ma żadnych reakcji alergicznych po jabłku w takiej postaci w jakiej Pani jej go podaje nie ma potrzeby wprowadzać prażonego jabłka.

Jedna z podstaw rozszerzania diety dziecka jest wprowadzanie nowych produktów pojedynczo w niewielkich ilościach. Po podaniu dziecku nowego produktu trzeba odczekać kilka dni zanim wprowadzimy następny produkt. Należy także obserwować reakcje dziecka po spożyciu nowego produktu. Jeśli wystąpi wysypka, bóle brzuszka, płacz, śluz lub krew w kupce należy odstawić dany produkt na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu należy podać go dziecku ponownie. Jeśli objawy powtórzą się to trzeba danym produkt z diety dziecka wyeliminować. Obserwacje reakcji dziecka ułatwia podawanie posiłków jednoskładnikowych. Dlatego powyższa zupka na początku powinna być np. tylko z marchewką lub z brokułami. Jeśli na żaden składnik dziecko nie będzie źle reagować można je połączyć w jedno.

W przypadku skazy białkowej należy także pamiętać o tym, że występują tzw. reakcje krzyżowe. Spowodowane jest to podobieństwem budowy danego alergenu, który może występować w różnych produktach. Dlatego w przypadku alergii na białka mleka krowiego nie można spożywać mleka i produktów wytwarzanych z mleka owczego, koziego a także wołowiny. Spożycie tych produktów przez osobę uczuloną na białka mleka krowiego może wywołać reakcję alergiczną.

Jak wcześniej wspominałam, jeśli chce Pani nadal kontynuować karmienie piersią (co jest bardzo wskazane) proszę o kontakt.

mgr Magdalena Gronau
Dietetyk

Przeczytaj także: Dieta matki karmiącej przy skazie białkowej u dziecka

Zobacz także:

Kategorie

Pierwszy w Polsce kurs programowania dla dzieci, gdzie uczymy tworząc prawdziwe programy, a nie gry.
Sklep przepisy-dla-dzieci.pl
Pomysłowe prezenty dla dzieci. Sklep w Warszawie.