Danio czy nadaje się dla małych dzieci?
Witam serdecznie, Proszę o analizę produktu "Danio Metoda na głoda". Koleżanka podaje go swojemu 8 miesięcznemu dziecku, (bo jest zdrowy, smaczny itp), uważam że źle robi, że jest na to stanowczo za wcześnie...
Podstawowe informacje o produkcie:
Nazwa produktu: Danio Waniliowe
Kategoria: serek homogenizowany
Producent: Danone
Opakowanie: 160g
Skład: twaróg odtłuszczony z mleka, śmietanka, woda, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, skrobia modyfikowana, naturalny aromat waniliowy z innymi naturalnymi aromatami, żelatyna.
Wartość odżywcza:
Wartość energetyczna: 103kcal/100g produktu
Białko: 5,3g/100g produktu
Węglowodany: 15,8g/100g produktu, w tym cukry 12,4 g/100g
Tłuszcz: 3g/100g produktu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 2g/100g
Sól: 0,1 g/100g produktu
Zalety:
- doskonała konsystencja, zwłaszcza dla niemowląt
- dobry smak
- ładny aromat
Wady:
- duża zawartość cukru
- opakowanie serka (160g) dostarcza 165 kcal
Co na to ekspert?
mgr Magdalena Uchman,dietetyk
Podawanie 8-miesięcznemu dziecku tego typu produktów jest nieprawidłowe z kilku powodów. Po pierwsze według aktualnych zaleceń dotyczących karmienia niemowląt produkty mleczne typu twarożek czy jogurt należy wprowadzać do diety dziecka dopiero w 11 miesiącu życia bez względu na sposób karmienia dziecka (naturalny czy sztuczny). Trzeba również zaznaczyć, że porcje produktów mlecznych na początku powinny być niewielkie np. 1-2 łyżeczki. Późniejsze wprowadzenie produktów mlecznych wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia alergii na białka mleka krowiego.
Serek homogenizowany Danio jest produktem dość kalorycznym. Ponadto zawiera duże ilości cukru. W jednym opakowaniu (160g) znajdują się 4 łyżeczki cukru. Jednak producentom najwyraźniej wydaje się, że jest to zbyt mała ilość i serek będzie za mało słodki ponieważ w składzie figuruje również syrop glukozowo-fruktozowy. Syrop ten aktualnie jest bardzo popularny jako substancja słodząca ponieważ jest znacznie tańszy od zwykłego cukru i jest w postaci cieczy co znacznie ułatwia jego mieszanie z innymi składnikami. Syrop fruktozo-glukozowy jest również posądzany o znaczy wpływ na rozwój nadwagi i otyłości. Powinno się unikać podawania niemowlętom tak słodkich produktów, ponieważ bardzo szybko przyzwyczajają się do słodkiego smaku i później powstają problemy, że dzieci mało chętnie jedzą świeże owoce bez dodatku cukru czy nie chcą pić zwykłej wody czy innych mniej słodkich pokarmów. Podając małemu dziecku tak słodkie produkty, zwłaszcza codziennie robimy dziecku do pewnego stopnia krzywdę. Kolejna rzeczą jest nadmiar białka w stosunku do zapotrzebowania 8- miesięcznego niemowlęcia. Nadmierna ilość cukru w diecie dziecka sprzyja rozwojowi wielu chorób np. otyłości, próchnicy, cukrzycy typu 2, chorób serca, naczyń i innych przewlekłych schorzeń. Według zaleceń naukowców profilaktykę chorób cywilizacyjnych i sercowo naczyniowych powinno się prowadzić już od najmłodszych lat. W jednym opakowaniu znajduje się ok 10g białka, a serek z pewnością nie jest jedynym posiłkiem dostarczającym białka, ponieważ w tym wieku, dzieci powinny jadać obiadki zawierające mięso oraz kaszki na mleku modyfikowanym, nie licząc mleka matki czy mleka modyfikowanego. Nadmiar białka w diecie również działa niekorzystnie ponieważ może nadmiernie obciążać nerki malucha.
Zaletą serka Danio jest z pewnością to, że nie zawiera sztucznych substancji dodatkowych takich jak: konserwanty, sztuczne barwniki czy aromaty. Jednak składnikiem konserwującym w tym przypadku jest cukier i syrop glukozowo-fruktozowy.
Według mnie serek homogenizowany Danio nie powinien się znaleźć w diecie dziecka do ukończenia pierwszego roku życia. W późniejszym etapie życia również nie powinien on być stałym elementem diety małego dziecka. Serek taki może występować sporadycznie, najlepiej jako podwieczorek, a nie przekąska między posiłkami. Dużo lepszym wyborem żywieniowym jest jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców i ewentualnie niewielkim dodatkiem cukru czy w przypadku dzieci starszych miodu (miód jest dość silnym alergenem dlatego należy zachować szczególną uwagę).
Obecnie na rynku można dostać również jogurty, które są przeznaczone dla niemowląt i one też są znacznie lepszym wyborem ponieważ mają dostosowany skład do potrzeb tak małego dziecka.
Ocena w skali 1-5
0 dla dziecka do ukończenia 1 roku życia
3,5 dla przedszkolaka
mgr Magdalena Uchman
Dietetyk
Zapraszamy wszystkie Mamy do nadsyłania nazw produktów, które warto wziąć pod lupę. Zanalizujemy zarówno te sprawdzone, jak i niesprawdzone w kuchni, przedstawimy ich wartość odżywczą, zastosowanie i rekomendację dietetyczną.
Przeczytaj także: Analiza serka Fantazji