Żywienie dziecka 8-miesięcznego z anemią
Witam! Moje dziecko za 10 dni skończy 8 miesięcy i w ciągu doby zjada: 5.00- pierś, 7.00- zupka jarzynowa, 9.45-10.00- pierś, 12.00- obiadek( jarzynki z mięsem i 1/2 żółtka co 2 dzień), 15.00- pierś, 17.00- deserek owocowy z kleikiem kukurydzianym, 19.30- kaszka Sinlac, 23.30- pierś, 1.30- pierś, 3.30- pierś. Dodatkowo w ciągu dnia wypija ok. 80 ml soczku, oraz pije herbatki. Mam pytanie czy do menu dziecka należy coś jeszcze wprowadzić lub zmodyfikować. Ponadto chce dodać, że dziecko ma lekka anemię i musi jeść dwa razy dziennie posiłek z warzyw.
Wg aktualnego (2007) schematu żywienia niemowląt karmionych piersią w diecie dziecka 8-miesięcznego powinno się znaleźć:
• zupa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) – bez wywaru- z kleikiem zbożowym glutenowym i z ½ żółtka co drugi dzień
• kaszka/kleik zbożowy bezglutenowy/glutenowy
• sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g)
Nie pisze Pani jaka jest przyczyna anemii u dziecka. Postępowanie lecznicze w przypadku stwierdzonej anemii uzależnione jest od tego czym została wywołana. Przyczyn może być wiele, np.
• anemia z powodu niewłaściwej diety- modyfikacja diety
• niedostateczne wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, czego przyczyną jest najczęściej alergia na mleko krowie lub alergia na gluten- należy wyeliminować z diety pod okiem lekarza lub dietetyka uczulający/nietolerowany przez organizm pokarm
• anemia w wyniku toczącej się w organizmie dziecka infekcji- lekarz ustala odpowiednie leczenie
Anemia z niedoboru żelaza jest najczęściej spotykana. W przypadku stwierdzenia niedokrwistości lekarz może przepisać dziecku preparat żelaza, jeżeli zmiany w diecie okażą się niewystarczające. Jeżeli Pani dziecko przyjmuje preparat z żelazem proszę pamiętać, aby nie podawać go bezpośrednio po lub przed posiłkiem mlecznym, ponieważ wapń zawarty w mleku i jego przetworach ogranicza wchłanianie żelaza.
Produkty będące bogatym źródłem żelaza to: mięso czerwone, drób, ryby, żółtko jaj. Pokarmy roślinne także zawierają żelazo, ale wchłania się on z nich w znacznie mniejszym stopniu niż z produktów zwierzęcych. Do produktów roślinnych warto więc dodać nawet niewielką ilość mięsa lub innego produktu pochodzenia zwierzęcego, aby zwiększyć wchłanianie żelaza. Poza tym żelazo zawarte w produktach roślinnych warto podawać razem z produktami bogatymi w witaminę C (brokuły, czarne porzeczki, jagody,…).
Ważna jest nie tylko ilość warzyw, ale także ich jakość. Nie wystarczy podawać 2x dziennie posiłków z warzyw, jeżeli będziemy wybierać te o mniejszej zawartości żelaza. Poza tym należy brać pod uwagę, że produkty roślinne zawierają żelazo niehemowe. Jest ono gorzej przyswajalne przez organizm. Osobiście uważam, że lepsze efekty przyniesie nieznaczne zwiększenie porcji mięsa jako dodatku do zupy/przecieru jarzynowego (do ok. 15-20g) niż samo wprowadzenie dwóch posiłków warzywnych. Należy również do zupki dodać kleik zbożowy glutenowy. Ponadto dziecko 8-miesieczne powinno spożywać 3 razy na dobę kaszki zbożowe wzbogacone w żelazo.
Niektóre warzywa, choć zawierają dość duże ilości żelaza, to jednak w diecie dziecka 8-miesiecznego nie są wskazane, np. soja, soczewica, ciecierzyca, ponieważ są ciężkostrawne i mogą wywołać kolki oraz wzdęcia u maluszka. Z warzyw, które warto włączyć do diety dziecka to: zielony groszek, pietruszka, buraczki, brokuły, dynia, brukselka.
Mleko i jego przetwory zaburza wchłanianie żelaza, dlatego należy pamiętać aby produktów będących dobrym źródłem żelaza nie spożywać razem z posiłkami mlecznymi.
• Do przygotowania posiłków mlecznych, np. kaszek należy stosować pokarm naturalny lub ewentualnie mleko modyfikowane dla niemowląt wzbogacone w żelazo.
• Do posiłków uzupełniających proszę podawać warzywa, owoce i soki bogate w witaminę C, aby poprawić wchłanianie żelaza z posiłku.
• Zaleca się, aby produkty zbożowe wprowadzane w 1. roku były wzbogacone w żelazo. Aby zaspokoić zapotrzebowanie niemowlęcia na żelazo, dziennie należy podać co najmniej dwie porcje takiej kaszki.
W przypadku dzieci karmionych piersią ważna jest również dieta mamy. Zachęcam więc do zapoznania się z artykułem: „Anemia- problem niemowląt”. . Znajdzie w nim Pani wskazówki również odnośnie tego jak powinna wyglądać Pani dieta.
mgr Agnieszka Daria Kula
Dietetyk
Przeczytaj także: Anemia u niejadka