13 miesięczny niejadek
Witam mam 13 miesięcznego synka, który nie chce jeść posiłków stałych. Płacze, wypluwa nie chce nawet spróbować. Jedyny jego posiłek jest to mleko modyfikowane, ewentualnie jakiś owoc, nawet nie chce za bardzo pić! Nie wiem co mam robić. Przecież ma już ponad rok. Proszę o pomoc i ewentualnie podanie jakiś przepisów.
W sytuacji gdy dziecko całe dnie nie je nic poza mlekiem, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest sprawdzenie wskaźników rozwoju dziecka jakimi są wzrost i masa ciała. Dla dziecka w wieku 13 miesięcy według siatek centylowych WHO parametry te powinny wynosić około 77cm wzrostu i mniej więcej 10 kg masy ciała. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i niewielkie odstępstwa w masie ciała czy wzroście są jak najbardziej normalne. Jeśli obydwa wskaźniki są prawidłowe, a dziecko chętnie się bawi jest pogodne i uśmiechnięte to nie ma się czym przejmować, ponieważ wahania apetytu u dzieci są normalnym zjawiskiem, zresztą tyczy się to przecież także i osób dorosłych.
Jednak dziecko w wieku 13 miesięcy nie może pić wyłącznie mleka modyfikowanego. Jeśli taka sytuacja będzie się przedłużała mogą wystąpić niedobory składników odżywczych. Dlatego po pierwsze warto się przyjrzeć jak u Państwa wygląda karmienie synka oraz jakie emocje temu towarzyszą. Żywienie dziecka jest bardzo istotnym elementem prawidłowego rozwoju maluszka dlatego warto zadbać o jego poprawność. Najczęstszym błędem rodziców w tej dziedzinie jest zmuszanie do jedzenia, wręcz wywieranie presji na dziecko. Rodzice często stosują szantażowanie malucha nową zabawką czy batonikiem. Takie zachowanie wprowadza niezdrową, nerwową atmosferę, a dziecko odczuwa ogromną presję jaką się na nim wywiera. Skutki takiego sposobu karmienia dzieci są niestety odwrotne od zamierzonych przez rodziców.
Druga cenna zasada, którą warto zapamiętać i zacząć stosować brzmi: dziecko decyduje ILE zje, a Rodzice CO dziecko będzie jadło. Jeśli Pani synek odmawia posiłku to należy traktować takie zachowanie jako coś normalnego, po prostu należy odstawić talerzyk i zająć się np. zabawą z maluchem. Następny posiłek powinien być o normalnej porze (dobrze jest ustalić stałe pory posiłków). W międzyczasie oczywiście nie wolno podawać dziecku żadnych przekąsek nawet jeśli to owoc czy sok, nie mówiąc o słodyczach. Nie należy także podawać następnego posiłku wcześniej ze względu na to, że dziecko nie zjadło poprzedniego.
W żywieniu dzieci, tak jak i każdej innej dziedzinie wychowywania dziecka, istotną rolę odgrywa konsekwencja. Tylko wtedy dzieci szybko uczą się i dostosowują do nowych zasad.
Warto również zadbać o wygląd serwowanych maluchowi dań. Posiłki powinny być kolorowe i atrakcyjnie podane. Można również wzbogacić ich smak dodając różnego rodzaju zioła. Dobry pomysłem jest także umożliwienie dziecku samodzielnego próbowania nowych dań.
Nie zalecam karmienia dziecka podczas oglądania bajek, zabawy, zajmowania dziecka zupełnie czymś innym. Czas posiłku powinien być przeznaczony wyłącznie na jedzenie. W innym wypadku dziecko w ogóle nie kojarzy tego jako posiłku ponieważ skupione jest na czymś zupełnie innym. Nie należy podawać dziecku jakiegokolwiek jedzenia na spacerach, podczas aktywności fizycznej, chyba że spacer odbywa się w czasie zwyczajowego posiłku.
mgr Magdalena Gronau
Dietetyk
Przeczytaj także: Olej lniany